Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (111 KB)
W dane półkole "wpisano" dwa kwadraty jak na rysunku. Dla jakiego położenia punktu suma pól tych kwadratów jest największa?
Rozwiązanie
Oznaczmy wierzchołki oraz długości boków kwadratów jak na rysunku i niech punkt dzieli odcinek tak, że Na mocy twierdzenia Pitagorasa czyli Punkt leży więc nie tylko na średnicy półkola, ale też na symetralnej jego cięciwy jest więc środkiem półkola.
Wobec tego suma pól kwadratów jak już wiemy równa równa jest kwadratowi promienia półkola, nie zależy więc od położenia punktu
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (111 KB)
Punkty leżą w tej kolejności na jednej prostej, przy czym Narysowano półokręgi jak na rysunku, punkty i są środkami dwóch z nich. Wykaż, że pole szarego obszaru równe jest polu koła o średnicy
Rozwiązanie
Pole koła to razy pole kwadratu weń wpisanego (równe ). Zastąpmy więc każde z półkoli odpowiednią połówką kwadratu. Uzyskujemy w ten sposób kwadrat wpisany w koło o średnicy (szczegóły dowodu pozostawiam Czytelnikowi).
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (102 KB)
Wewnątrz trójkąta leży punkt Proste i przecinają boki i odpowiednio w punktach i Udowodnić, że jeśli to
Rozwiązanie
Weźmy pod uwagę okrąg dopisany do trójkąta przy boku styczny do tego boku w punkcie oraz okrąg dopisany do trójkąta przy boku styczny do prostej w punkcie Wzory, wyrażające długości odcinków stycznych, są dobrze znane (lub/oraz łatwe do uzasadnienia):
Odejmujemy stronami:
To wyrażenie ma wartość 0, w myśl założenia zadania. Stąd wniosek, że punkty i pokrywają się; to zaś oznacza, że i to ten sam okrąg, styczny do prostych (kolejno) w punktach Z położenia tych punktów na odpowiednich prostych wynikają równości
Sumy, uzyskane po prawych stronach, są równe, bo Stąd równość sum po lewych stronach - czyli teza zadania.
Dany jest okrąg o średnicy oraz łamana o końcach należących do tego okręgu, której długość jest mniejsza od Udowodnić, że istnieje średnica okręgu która jest rozłączna z
Rozwiązanie
Oznaczmy przez końce łamanej Niech będzie średnicą okręgu równoległą do Udowodnimy, że spełnia warunki zadania.
Przypuśćmy przeciwnie, czyli że łamana ma ze średnicą co najmniej jeden punkt wspólny i oznaczmy fragmenty łamanej od punktu do punktu oraz od punktu do punktu odpowiednio przez oraz
Rozważmy symetrię względem prostej zawierającej Wówczas, skoro to odcinek jest średnicą wobec czego
gdzie oznaczają długości odpowiednich łamanych. Uzyskana sprzeczność kończy rozwiązanie zadania.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (65 KB)
Trójkąt równoboczny o boku długości został podzielony (prostymi równoległymi do boków) na trójkątów o boku 1 (trójkątów jednostkowych). Wierzchołkom powstałej siatki zostały przyporządkowane różne liczby rzeczywiste ( różnych liczb). Trójkąt jednostkowy nazwiemy zorientowanym dodatnio, jeśli - idąc wzdłuż jego brzegu, w kierunku wzrastania liczb przy wierzchołkach (tj. startując od najmniejszej i idąc przez średnią do największej) - mamy jego wnętrze po lewej stronie. Dla ustalonej liczby naturalnej wyznaczyć najmniejszą i największą możliwą wartość liczby trójkątów jednostkowych zorientowanych dodatnio.
Rozwiązanie
Utworzona siatka składa się z krawędzi i rozcina płaszczyznę na obszarów: trójkącików jednostkowych oraz składową nieograniczoną, nazywaną oceanem. Każdą krawędź traktujemy jako odcinek skierowany, od końca, oznaczonego liczbą mniejszą, do końca, oznaczonego liczbą większą. W pobliżu każdej krawędzi kładziemy marker na obszarze, który do niej przylega po stronie lewej (względem zwrotu strzałki).
Łącznie położyliśmy markerów. Rysunek ilustruje sytuację, gdy (więc ), wraz z przykładowym ponumerowaniem wierzchołków; kropki oznaczają markery; zacienione są trójkąciki zorientowane dodatnio (w sensie sprecyzowanym w treści zadania).
Na każdym trójkąciku zorientowanym dodatnio znalazły się dwa markery; na trójkąciku zorientowanym ujemnie - jeden marker. Więc jeśli mamy trójkącików zorientowanych dodatnio, to w obrębie całego dużego trójkąta znalazło się markerów. Pozostałe, w liczbie są na oceanie.
Każdy marker na oceanie odpowiada krawędzi zorientowanej ujemnie względem wnętrza dużego trójkąta - czyli takiej, że obchodząc cały jego brzeg i mając jego wnętrze po lewej stronie, idziemy niezgodnie ze zwrotem strzałki (odnotowujemy spadek wartości przy wierzchołkach). Może być tylko jeden taki odcinek, mogą to też być wszystkie z wyjątkiem jednego (czyli ). Dostajemy nierówności ; po podstawieniu i prostym przekształceniu uzyskujemy dwustronne oszacowanie
Po obu stronach jest możliwa realizacja równości: wystarczy oznaczyć wierzchołki siatki, leżące na brzegu dużego trójkąta, liczbami tworzącymi ciąg monotoniczny (po wystartowaniu z dowolnie wybranego wierzchołka oraz ustaleniu kierunku obchodzenia), z jedynym zakłóceniem monotoniczności przy zamknięciu cyklu. Liczby po obu stronach napisanej nierówności stanowią odpowiedź na pytanie postawione w zadaniu. [Warto zauważyć, że liczby, przyporządkowane wierzchołkom wewnętrznym, nie mają już dla wartości żadnego znaczenia].
Punkt leży na boku trójkąta w którym oraz Punkty i są symetryczne do punktu odpowiednio względem prostych i Odcinki i przecinają się w punkcie Wykazać, że środek okręgu wpisanego w trójkąt leży na prostej
Rozwiązanie
Zauważmy, że
wobec czego punkty są współliniowe. Analogicznie dochodzimy do wniosku, że punkty są współliniowe.
Z równoległości par prostych i oraz i wynika, że
W połączeniu z oraz otrzymujemy więc
a zatem z twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Cevy dla trójkąta wynika, że proste przecinają się w jednym punkcie. Tym samym punkt leży na prostej co jest równoważne tezie zadania.
Mamy dwa ziemniaki. Wykaż, że istnieje taka krzywa zamknięta w przestrzeni trójwymiarowej, którą da się narysować na powierzchni każdego z tych ziemniaków.
Rozwiązanie
Zamiast ziemniaków rozważmy ich duchy o dokładnie tym samym kształcie i rozmiarze. Wystarczy teraz, by jeden duch częściowo przeniknął przez drugiego. Przecięcie ich powierzchni wyznacza szukaną krzywą.
Danych jest 9 punktów rozmieszczonych w wierzchołkach, środkach boków i środku kwadratu jak na rysunku. Połącz wszystkie te punkty za pomocą łamanej złożonej z czterech odcinków.
Rozwiązanie
Startując ze środka lewego boku rysujemy w górę odcinek o długości 2 (wystaje on więc poza kwadrat); następnie w prawo w dół odcinek przechodzący przez środki górnego i prawego boku i kończący się na poziomie dołu kwadratu; potem w lewo poziomy odcinek o długości 3, kończący się w lewym dolnym rogu kwadratu; i wreszcie czwarty odcinek łamanej - przekątną kwadratu (w prawo w górę).
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (73 KB)
Czy istnieje w przestrzeni taka łamana zwyczajna zamknięta, której żaden z rzutów na płaszczyzny w ustalonych trzech wzajemnie prostopadłych kierunkach nie zawiera łamanej zamkniętej?
Rozwiązanie
Tak, przykład takiej łamanej zaprezentowano na rysunku obok. Znajduje się ona na powierzchni pewnego sześcianu, a przedstawione jej rzuty są w kierunkach zgodnych z krawędziami tego sześcianu.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (73 KB)
Pewnego poranka o godzinie turysta wyruszył z domu u podnóża góry i o dotarł do schroniska na szczycie. O następnego dnia wyruszył ze szczytu tą samą trasą i o wrócił do domu. Udowodnij, że istnieje taki punkt, w którym turysta był w oba dni dokładnie o tej samej godzinie.
Rozwiązanie
Narysujmy wykresy obu wędrówek turysty. Jedna z nich to krzywa łącząca dwa przeciwległe wierzchołki prostokąta, druga zaś łączy pozostałe dwa wierzchołki. Takie dwie krzywe muszą się gdzieś przeciąć, co kończy dowód.
Uwaga
Aby nieco ściślej uzasadnić przecinanie się krzywych, można wykorzystać np. własność Darboux i zadanie 1 z deltoidu 12/2010. Inne rozwiązanie opisano w Deltoidzie 11/2014.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (73 KB)
W przestrzeni dana jest łamana zwyczajna zamknięta złożona z sześciu równej długości odcinków, przy czym odcinki pierwszy i czwarty, drugi i piąty oraz trzeci i szósty są parami równoległe. Ponadto każde dwie proste zawierające kolejne odcinki łamanej tworzą kąty płaskie równe Czy łamana ta musi być sześciokątem foremnym?
Rozwiązanie
Nie musi. Rozważmy ośmiościan foremny o parach przeciwległych wierzchołków i i i Łamana spełnia warunki zadania. Odpowiednie odcinki są równe, bo ośmiościan jest foremny i równoległe, bo są kwadratami. Ściany tego ośmiościanu są trójkątami równobocznymi, więc wszystkie pary kolejnych prostych tworzą kąty
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (73 KB)
Robaczek wgryzł się w idealnie kuliste jabłko o średnicy 1, wydrążył w nim cieniutki tunelik o długości 0,9 i o sobie tylko znanym kształcie i wyszedł na powierzchnię w innym punkcie. Wykaż, że można to jabłko tak przeciąć na pół, by w jednej z połówek nie było śladów bytności robaczka.
Rozwiązanie
Rozważmy elipsoidę obrotową o ogniskach w punktach wejścia i wyjścia robaczka oraz o stałej równej 0,9. Każdy punkt tuneliku odległy jest od jego końców w sumie o najwyżej 0,9, więc cały tunelik mieści się w elipsoidzie. Z kolei środek jabłka jest poza nią, gdyż suma jego odległości od ognisk równa jest Istnieje więc taka płaszczyzna przechodząca przez środek, że cała elipsoida jest po jednej jej stronie. Wtedy po drugiej stronie otrzymujemy nietkniętą przez robaczka połówkę jabłka.
Elipsoida obrotowa o ogniskach i stałej to zbiór takich punktów przestrzeni, dla których Punkty dla których tworzą wnętrze elipsoidy. Elipsoida jest figurą wypukłą.
Punkt jest ortocentrum trójkąta ostrokątnego Wykaż, że okręgi opisane na trójkątach i są przystające.
Rozwiązanie
Niech będą spodkami wysokości odpowiednio z i Trójkąty prostokątne i są podobne, bo mają wspólny kąt przy wierzchołku Stąd z punktów i widać odcinek pod tym samym kątem, leżą więc one na przystających łukach okręgów opisanych na trójkątach i
Trójkąt prostokątny o kącie prostym przy wierzchołku obrócono wokół prostej otrzymując dwa stożki obrotowe o wspólnej podstawie, której brzegiem jest okrąg Sfera do której należy punkt jest styczna do sfery o środku i promieniu Sfery są styczne do sfery oraz do sfery w pewnych punktach należących do okręgu Udowodnić, że sfery mają wspólną płaszczyznę styczną.
Rozwiązanie
Dla oznaczmy przez środek sfery a przez - punkt styczności sfery ze sferą Ponieważ oraz punkty są współliniowe, więc również
Rozważmy inwersję względem sfery o środku i promieniu Dla sfera jest prostopadła do sfery więc jest zachowywana przy rozważanej inwersji. Tę samą własność ma sfera Wobec tego obrazem sfery (przechodzącej przez środek inwersji) jest pewna płaszczyzna, która jest styczna do
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (71 KB)
Na obwodzie trójkąta leżą cztery różne punkty : punkty na boku punkty i odpowiednio na bokach i ; przy tym odcinki i mają jednakową długość. Udowodnić, że środki tych czterech odcinków leżą na jednym okręgu.
Rozwiązanie
Jeśli teza zadania ma być prawdziwa, to powinna ona zachować słuszność po zastąpieniu punktu przez - drugi punkt prostej leżący w tej samej odległości od co punkt ; zaś środek szukanego okręgu powinien leżeć na osiach symetrii trójkątów równoramiennych i - czyli na wysokościach trójkąta Stąd domysł uściślenia tezy zadania: wykazać, że środki odcinków (o jednakowej długości ) leżą na okręgu o środku (ortocentrum trójkąta ).
Niech będzie spodkiem wysokości opuszczonej z wierzchołka i niech będzie środkiem odcinka Weźmy pod uwagę okrąg o środku i promieniu (czyli o średnicy ). Prosta przecina ów okrąg w punktach (gdy punkty pokrywają się, przyjmijmy ). Cięciwa tego okręgu oraz jego średnica przecinają się w punkcie Zatem
czyli
Jeśli teraz jest drugą wysokością trójkąta a jest środkiem odcinka to analogicznie uzyskujemy równość
Ale wynika to z podobieństwa trójkątów i Tak więc ; środki odcinków i leżą w jednakowej odległości od punktu Analogicznie, w tej samej odległości od leżą też środki odcinków i To właśnie nasza teza.
Rozstrzygnij, czy istnieje takich 100 punktów na płaszczyźnie, z których każde trzy są wierzchołkami trójkąta rozwartokątnego.
Rozwiązanie
Wybierzmy 100 punktów na półokręgu bez końców. Wówczas dla dowolnej trójki z nich odcinek utworzony przez dwa skrajne widać ze środkowego pod kątem rozwartym (wpisanym w okrąg i opartym na łuku dłuższym od półokręgu).
Rozwiązanie przedstawia rysunek. Pozostawiam Czytelnikowi sprawdzenie, że wszystkie trójkąty istotnie są ostrokątne. Pomocny bywa fakt, że ich wierzchołki są na zewnątrz odpowiednich półokręgów (czyli łuków Talesa dla kąta ).
Zadanie 4 jest modyfikacją zadania z XXV Olimpiady Matematycznej. Więcej o nim m.in. w Delcie 5/1986.
W czworościanie krawędź jest prostopadła do krawędzi i Rozstrzygnij, czy oznacza to, że płaszczyzna wyznaczona przez krawędź i środek krawędzi jest prostopadła do krawędzi
Rozwiązanie
Jeśli postulowana w zadaniu prostopadłość ma miejsce, to punkty i a więc też trójkąty i są symetryczne względem opisanej płaszczyzny, zatem przystające. Wykażemy, że tak być nie musi.
Niech punkty leżą na jednym okręgu w tej właśnie kolejności, przy czym a to punkt przecięcia tych prostych. Wówczas trójkąty nie są przystające (mają różne wysokości na więc też różne pola). Jednocześnie
Jeśli teraz obrócimy trójkąt wokół prostej o pewien dodatni kąt mniejszy od otrzymamy czworościan w którym Wobec tego prosta jest prostopadła do płaszczyzny a więc także do każdej prostej zawartej w tej płaszczyźnie. Stąd także po opisanym obrocie. Uzyskaliśmy więc czworościan spełniający warunki zadania, w którym trójkąty i nie są przystające.
Punkty i należą do wnętrza kąta ostrego Skonstruuj taki trójkąt równoramienny, aby punkty i należały do różnych jego ramion, aby podstawa tego trójkąta była zawarta w jednym z ramion kąta a wierzchołek należał do drugiego z ramion.
Wskazówka
Odbij punkt symetrycznie w jednym z ramion kąta, otrzymując narysuj łuk Talesa dla odcinka i kąta i rozważ odpowiedni jego punkt przecięcia z wybranym wcześniej ramieniem kąta.
Dwusieczna kąta trójkąta przecina bok w punkcie (rys.). Prosta przechodząca przez punkt i prostopadła do dwusiecznej kąta przecina dwusieczną kąta w punkcie Udowodnić, że
Rozwiązanie
Oznaczmy: Wówczas Mamy
skąd wynika, że na czworokącie można opisać okrąg. Z rowności wynika zatem, że
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (73 KB)
Punkt jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt Prosta przecina okrąg opisany na trójkącie w punktach i ; prosta przecina okrąg opisany na trójkącie w punktach i ; prosta przecina okrąg opisany na trójkącie w punktach i Wyznaczyć największą możliwą wartość iloczynu
Rozwiązanie
Punkt w którym prosta przecina ponownie okrąg opisany na trójkącie jest środkiem łuku więc cięciwy mają równą długość Tę samą długość ma też odcinek (fakt znany lub łatwy do udowodnienia). Zatem okrąg opisany na trójkącie ma środek w punkcie a odcinek jest jego średnicą.
Twierdzenie Ptolemeusza, zastosowane do czworokąta daje równość (gdzie jak zwykle to długości boków trójkąta ). Stąd
i z nierówności między średnią geometryczną i średnią arytmetyczną trójki liczb wynika, że
Ponieważ dla trójkąta równobocznego zachodzi równość, szukane maksimum wynosi
Dany jest siedmiokąt foremny o boku długości Przekątne i przecinają się w punkcie Znaleźć długość odcinka
Rozwiązanie
Oznaczmy długość odcinka przez a krótszej i dłuższej przekątnej danego siedmiokąta foremnego odpowiednio przez i Wówczas na mocy twierdzenia Ptolemeusza, zastosowanego do trapezu równoramiennego uzyskujemy
Niech będzie takim punktem, że czworokąt jest równoległobokiem. Wówczas więc trapez jest równoramienny. Stosując do niego twierdzenie Ptolemeusza, otrzymujemy