Zadanie ZM-1312
o zadaniu...
- Publikacja w Delcie: maj 2011
- Publikacja elektroniczna: 04-05-2011
Każdy punkt płaszczyzny pokolorowano na biało lub czarno. Udowodnić, że istnieje prostokąt o wierzchołkach pokolorowanych na ten sam kolor
Każdy punkt płaszczyzny pokolorowano na biało lub czarno. Udowodnić, że istnieje prostokąt o wierzchołkach pokolorowanych na ten sam kolor
Kot Bonifacy siedzi na pierwszym, najniższym szczeblu drabiny, kot Filemon na jedenastym. Grają w grę: na przemian przemieszczają się o jeden lub dwa szczeble, Bonifacy do góry, Filemon do dołu. Przegra ten, który nie będzie mógł wykonać ruchu (nie wolno przeskakiwać przeciwnika ani stawać na zajmowanym przez niego szczeblu). Zaczyna Bonifacy. Czy któryś kot może grać tak, by zapewnić sobie zwycięstwo?
Dwaj gracze ustawiają na przemian na szachownicy wieże, tak by żadne dwie z nich się nie biły (wieża atakuje wszystkie pola w swoim wierszu i w swojej kolumnie, gracze mają duży zapas wież). Przegra ten z graczy, który jako pierwszy nie będzie mógł postawić kolejnej wieży. Który gracz (rozpoczynający czy drugi) może zawsze wygrać?
Na balu spotkało się pań i panów, niektórzy są zaznajomieni. Jakie warunki muszą być spełnione, by mogli dobrać się do tańca w pary, w których się znają?
Czy kasjer może wydać 20 zł siedmioma monetami o wartości 1 zł i 5 zł?
Czy istnieją różne liczby pierwsze takie, że liczba
jest naturalna?
Zadanie zaproponował pan Tomasz Tkocz z Warszawy.
Udowodnić nierówność
dla liczb
W nierównoramiennym trójkącie punkt jest środkiem okręgu wpisanego, stycznego do boków odpowiednio w punktach Proste i przecinają się w punkcie Dowieść, że proste i są prostopadłe.
Kwadraty i tak samo zorientowane, mają wspólny tylko punkt Wykaż, że
Na bokach i trójkąta zbudowano, po jego zewnętrznej stronie, kwadraty i Punkty i są odpowiednio środkami odcinków i Wyznacz możliwe wartości wyrażenia
W trójkącie zachodzi równość Punkt jest środkiem wysokości Punkt jest rzutem prostokątnym punktu na prostą Udowodnij, że
Punkt leży wewnątrz równoległoboku przy czym Wykaż, że
W sześciokącie wypukłym o polu 1 przeciwległe boki są równe i równoległe. Wyznacz pole trójkąta
W trapezie punkty i są środkami odpowiednio ramion i Wykaż, że i że
Dany jest trójkąt Wykaż, że z jego środkowych można zbudować trójkąt.
Dany jest trójkąt równoboczny Punkty i należą odpowiednio do boków i tego trójkąta i Punkt jest środkiem odcinka Udowodnij, że
Trójkąt w którym jest podstawą ostrosłupa Ponadto zachodzą równości oraz Wykaż, że
Dane jest słowo złożone z liter (np. ). Na takim słowie możemy wykonać następujące operacje:
Rozstrzygnąć, czy za pomocą wielokrotnego wykonywania tych operacji można ze słowa otrzymać słowo
Na bokach i trójkąta zbudowano po zewnętrznej stronie podobne trójkąty prostokątne i w których kąty przy wierzchołkach i są proste. Punkt jest środkiem odcinka Udowodnić, że
Znaleźć wszystkie liczby naturalne, których nie da się zapisać jako sumy co najmniej dwóch kolejnych liczb całkowitych dodatnich.
Zadanie zaproponował pan Witold Bednarek z Łodzi.
Niech będzie wielomianem stopnia dodatniego o współczynnikach całkowitych. Wykazać, że dla każdej liczby naturalnej istnieje taka liczba całkowita że liczba ma co najmniej różnych dzielników pierwszych.
Szachownica o rozmiarach została pokryta płytkami Każda płytka pokrywa dokładnie cztery pola. Płytki zachodzą na siebie, ale nie wystają poza brzeg szachownicy. Liczba płytek przekracza Dowieść, że można usunąć jedną płytkę tak, by pozostałe płytki nadal pokrywały całą szachownicę.
Funkcja jest dana wzorem
(dla pewnej stałej rzeczywistej ). Dowieść, że jeżeli jest funkcją okresową, to jest liczbą wymierną.
Diagram przedstawia początkowe wiersze nieskończonej tabeli trójkątnej. Skrajnymi elementami kolejnych wierszy są kolejne liczby naturalne. Ponadto obowiązuje reguła: jeśli liczby są sąsiednimi elementami dowolnego wiersza, nad nimi znajduje się liczba zaś pod nimi liczba to Udowodnić, że dla każdej liczby całkowitej istnieje nieskończenie wiele liczb, z których każda występuje w tej tabeli dokładnie razy.
Krawędzie dwunastościanu foremnego (rys. 1) chcemy ponumerować
liczbami
używając każdej z nich dokładnie raz.
Rozstrzygnij, czy można to uczynić, tak aby suma numerów krawędzi
wychodzących z dowolnego wierzchołka była:
(a) parzysta;
(b) podzielna przez
4.
W wierzchołkach sześcianu napisano siedem zer i jedną jedynkę. Do każdej
z liczb na końcach dowolnej krawędzi można dodać 1. Czy wykonując szereg
takich operacji, można sprawić, by wszystkie liczby w wierzchołkach były
(a)
równe
(b) podzielne przez 3?
Zadanie pochodzi z broszury Przed konkursem matematycznym Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej (Wyd. Szkolne Omega, Kraków 2010).
Rozstrzygnij, czy liczby można rozstawić w wierzchołkach i na środkach krawędzi ośmiościanu foremnego, tak aby każda liczba na krawędzi ośmiościanu była średnią arytmetyczną liczb na jej końcach.
Zadanie pochodzi z broszury Przed konkursem matematycznym Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej (Wyd. Szkolne Omega, Kraków 2010).
Na każdej ścianie sześcianu zapisano dodatnią liczbę całkowitą, a w każdym wierzchołku iloczyn liczb występujących na trzech ścianach z danym wierzchołkiem. Suma wszystkich liczb zapisanych w wierzchołkach tego sześcianu jest równa 2009. Jaka jest suma liczb zapisanych na jego ścianach?
Każdemu wierzchołkowi sześcianu przyporządkowano liczbę 1 lub a każdej ścianie – iloczyn liczb przyporządkowanych wierzchołkom tej ściany. Wyznacz zbiór wartości, które może przyjąć suma 14 liczb przyporządkowanych ścianom i wierzchołkom.
Dany jest czworościan foremny opisany na sferze o promieniu Udowodnij, że w tym czworościanie można umieścić 6 kul o promieniu w taki sposób, aby każde dwie kule miały co najwyżej jeden punkt wspólny.