Zadanie ZM-K44-590
o zadaniu...
- Publikacja w Delcie: marzec 2010
- Publikacja elektroniczna: 6 lipca 2010
Dowieść, że dla każdej parzystej liczby naturalnej oraz dla każdej liczby rzeczywistej zachodzi nierówność
Dowieść, że dla każdej parzystej liczby naturalnej oraz dla każdej liczby rzeczywistej zachodzi nierówność
W każde pole tabelki o wymiarach wpisujemy dodatnią liczbę całkowitą niewiększą od tak, by w każdym wierszu oraz w każdej kolumnie wszystkie liczby były równe lub wszystkie liczby były różne. Niech będzie sumą wszystkich liczb w tabelce. Ile różnych wartości można w ten sposób uzyskać (dla ustalonego )?
Niech , gdzie jest ustaloną liczbą naturalną.
Zadanie zaproponował pan Paweł Kubit z Krakowa.
Znaleźć wszystkie funkcje , spełniające równanie
Punkty leżą odpowiednio na bokach trójkąta Okręgi wpisane w trójkąty są styczne do okręgu wpisanego w trójkąt Udowodnij, że proste przecinają się w jednym punkcie.
Czworokąt jest wpisany w okrąg o środku Punkty to ortocentra trójkątów, odpowiednio, , , , Wykaż, że czworokąty i są przystające.
Okręgi są styczne odpowiednio do par boków i , i oraz i trójkąta . Okrąg jest styczny zewnętrznie do okręgów odpowiednio w punktach Wykaż, że proste , , przecinają się w jednym punkcie.
Okręgi i są rozłączne zewnętrznie i wpisane w kąt o wierzchołku . Okrąg jest styczny zewnętrznie do okręgów i odpowiednio w punktach i Udowodnij, że punkty są współliniowe.
Okręgi są rozłączne zewnętrznie. Te dwie styczne do i , które nie rozdzielają tych okręgów, przecinają się w punkcie Analogicznie definiujemy punkty i Wykaż, że punkty są współliniowe.
Dany jest czworościan w którym Sfera wpisana w ten czworościan jest styczna do ścian i odpowiednio w punktach i Dowieść, że jeżeli punkty i są środkami ciężkości ścian i to czworościan jest foremny.
Czworościan jest opisany na sferze. Punkty i są ustalone, a punkty i poruszają się. Udowodnić, że suma kątów
jest stała.
Sfera wpisana w czworościan jest styczna do ściany w punkcie a sfera dopisana do tego czworościanu jest styczna do ściany w punkcie Dowieść, że jeżeli jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie to jest punktem przecięcia wysokości tego trójkąta.
Sfera wpisana w czworościan jest styczna do ścian i odpowiednio w punktach i Dowieść, że
Punkty leżą odpowiednio na bokach kwadratu o boku . Wyznaczyć najmniejszy możliwy obwód czworokąta .
Dane są takie liczby wymierne , dla których . Wykazać, że liczba
jest wymierna.
Czy istnieje taki wielościan wypukły, który ma nieparzystą liczbę krawędzi i którego każda ściana ma parzystą liczbę boków? Odpowiedź uzasadnij.
Dany jest okrąg o środku oraz punkt leżący na tym okręgu. Cięciwa przecina odcinek w punkcie różnym od punktu Wykaż, że
Dowieść, że dla każdej liczby naturalnej istnieje taki ciąg arytmetyczny liczb naturalnych oraz taki ciąg geometryczny liczb naturalnych , że
W pewnym czworościanie wszystkie sfery dopisane są styczne do ścian czworościanu w środkach okręgów wpisanych w te ściany. Udowodnić, że czworościan jest foremny.
Dowieść, że istnieje nieskończenie wiele par funkcji , mających pochodne wszystkich rzędów i spełniających warunki: oraz
dla wszystkich ,
Zadanie 582 zaproponował pan Witold Bednarek z Łodzi.
Dany jest -elementowy zbiór oraz jego podzbiorów. Wykazać, że wśród tych podzbiorów istnieją takie cztery, których część wspólna jest zbiorem pustym lub jednoelementowym.
Wyznaczyć najmniejszą liczbą naturalną, której nie da się przedstawić w postaci
gdzie , , , są liczbami całkowitymi dodatnimi.
Dany jest czworokąt wypukły w którym oraz Dwusieczna kąta przecina bok w punkcie Odcinki i przecinają się w punkcie Wykazać, że trójkąt jest równoramienny.
Na bokach dowolnego trójkąta zbudowano, na zewnątrz, trójkąty równoboczne. Udowodnij, że ich środki tworzą trójkąt równoboczny.
Niech i Oblicz
Trójkąty i dla są równoboczne i zorientowane antyzegarowo. Wykaż, że trójkąt także spełnia te warunki.
Trójkąty równoboczne i są zorientowane antyzegarowo. Punkty i są środkami odpowiednio odcinków i Udowodnij, że trójkąt jest równoboczny i zorientowany zegarowo.
Dane są punkty i Punkt jest dowolnym punktem ustalonej półpłaszczyzny wyznaczonej przez prostą Na bokach trójkąta zbudowano, na zewnątrz, kwadraty i . Wykaż, że wszystkie tak otrzymane proste przechodzą przez pewien ustalony punkt, zależny tylko od położenia i .
Na bokach i trójkąta zbudowano, po jego zewnętrznej stronie, kwadraty i . Punkty i są odpowiednio środkami odcinków i . Wyznacz możliwe wartości wyrażenia
[Zadanie to pochodzi z LIII Olimpiady Matematycznej.]
Oblicz sumę kątów