Co to jest?
Drobiazgi
Zbieżność
Zbieżność to jedno z najważniejszych pojęć analizy matematycznej, odnoszące się najczęściej do ciągów i funkcji (oraz rozmaitych obiektów matematycznych skonstruowanych przy ich użyciu, np. szeregów czy ciągów funkcyjnych). Tu zajmiemy się zbieżnością ciągów liczbowych.
Mówimy, że ciąg liczbowy jest zbieżny, jeśli istnieje taka liczba że dowolnie blisko niej znajdują się prawie wszystkie (czyli wszystkie poza skończoną liczbą) wyrazy ciągu. Innymi słowy, jeśli dla każdego możemy odrzucić skończoną liczbę początkowych wyrazów ciągu, tak by wszystkie pozostałe należały do przedziału to mówimy, że ciąg jest zbieżny do , i oznaczamy Z tej definicji w łatwy sposób wynika na przykład, że ciąg może mieć co najwyżej jedną granicę (Rys. 1).
Przykładem ciągu zbieżnego jest ciąg który jest zbieżny do zera. Ciągi, które nie są zbieżne, nazywamy rozbieżnymi. Rozbieżny jest np. ciąg o wyrazach ; istotnie, nie może on spełniać definicji zbieżności - żaden przedział długości 1 (co odpowiada ) nie zawiera prawie wszystkich wyrazów tego ciągu.
Warto wspomnieć o szczególnym przypadku ciągów, które nie są zbieżne - o ciągach rozbieżnych do nieskończoności (nazywanych również ciągami zbieżnymi do granicy niewłaściwej). Są to ciągi spełniające następujący warunek: dla dowolnej liczby można odrzucić skończenie wiele wyrazów ciągu, tak by wszystkie pozostałe były większe od Rozbieżny do nieskończoności jest oczywiście ciąg a także ciąg o wyrazach
Pojęcie zbieżności pozwala zdefiniować sumę nieskończenie wielu liczb, czyli szereg. Dodawanie jest działaniem dwuargumentowym, w jednym kroku umiemy dodać tylko dwie liczby, więc aby dodać nieskończenie wiele liczb, trzeba by wykonać nieskończenie wiele kroków, a tego zrobić nie umiemy. I tu z pomocą przychodzi nam granica ciągu. Sumę nieskończenie wielu wyrazów zapisywaną skrótowo jako definiujemy jako granicę sumy ciągu zwanego ciągiem sum częściowych. Możemy zatem wyznaczyć sumę wyrazów ciągu geometrycznego o wyrazach dla suma częściowa ma postać (wzór ten łatwo udowodnić, mnożąc obie strony równości przez ). Dla granica ciągu jest równa dla jest nieskończona, a dla nie umiemy określić szukanej sumy (bo ciąg nie ma granicy).
Warto dodać na koniec, że sumując wyrazy ciągu zbieżnego do zera, możemy uzyskać sumę nieskończoną - sztandarowym przykładem jest szereg harmoniczny, czyli suma
Rozbieżność do nieskończoności sumy nie jest oczywista, ale dowód tego faktu nie jest szczególnie trudny. (Można go znaleźć w Delcie 07/2016).