O pewnej metodzie dowodzenia nierówności

Piotr Hajłasz

• Publikacja w Delcie: marzec 1986
  • Publikacja elektroniczna: 30 czerwca 2018
  • Jest to skrót pracy nagrodzonej złotym medalem w Konkursie Prac Uczniowskich z Matematyki w 1985 r.

Praca nadesłana na Konkurs Prac Uczniowskich dotyczy nowej metody dowodzenia pewnych nierówności. W niniejszym skrócie umieszczam jedynie ważniejsze twierdzenia (bez dowodów) i niektóre ich zastosowania.

Oto główna idea mojej metody.

Chcąc udowodnić nierówność postaci

f(x1,x2,...,xn)⩽ g(x1,x2,...,xn)

postępujemy w następujący sposób:

Rozpatrujemy jedną stronę nierówności, np. |g(x1,x2,...,xn), i dokonujemy kolejnych zmian wartości zmiennych (za każdym razem zmieniamy wartości tylko dwóch zmiennych). Ten proces kontynuujemy w nieskończoność, przy czym zmiany te są tak dobrane, że za każdym razem funkcja  f nie zmienia swojej wartości, funkcja g zaś przyjmuje coraz mniejsze wartości i ten malejący ciąg wartości funkcji g jest zbieżny do wartości funkcji | f.

• Cały artykuł dostępny jest w wersji do druku [application/pdf]: (581 KB)