Analiza na kostce dyskretnej
Kostką dyskretną wymiaru nazywamy czyli zbiór wierzchołków kostki stanowiącej -wymiarowy odpowiednik sześcianu...
Rozważmy na niej działanie mnożenia po współrzędnych,
Nietrudno sprawdzić, że dla dowolnych wierzchołków kostki :
- również jest wierzchołkiem kostki oraz
- czyli jest "wierzchołkiem neutralnym" przedstawionego działania,
- zatem dla każdego wierzchołka istnieje "wierzchołek odwrotny", czyli... on sam,
- w związku z czym badane działanie jest przemienne.
Przedstawione własności czynią z kostki dyskretnej z mnożeniem po współrzędnych grupę przemienną. Na skończonych (a także, ogólniej, lokalnie zwartych) grupach przemiennych można uprawiać analizę harmoniczną - jak zaraz zobaczymy, na kostce dyskretnej wystarczy do tego bardzo elementarny język.
Przyporządkujmy każdemu z wierzchołków liczbę rzeczywistą. Możemy oczywiście zrobić to na wiele różnych sposobów i każde takie przyporządkowanie jest niczym innym, jak funkcją określoną na kostce dyskretnej. Mając do dyspozycji dwie takie funkcje, i wprowadźmy ich iloczyn skalarny, czyli sumę iloczynów wartości tych funkcji, rozciągającą się po wszystkich wierzchołkach:
Każdy wierzchołek ma współrzędnych, więc dla każdego możemy rozpatrzyć funkcję, która wierzchołkowi przyporządkowuje iloczyn współrzędnych o wskaźnikach ze zbioru tzn. funkcję
Przyjmujemy ponadto Oczywiście, funkcji tych jest dokładnie tyle co podzbiorów czyli Dla mamy
(1) |
Aby się o tym przekonać, wybierzmy dowolną liczbę i zauważmy, że
zatem składniki sumy (1) można pogrupować w "anulujące się" pary. Dla dowolnych i dowolnego wierzchołka mamy też
gdzie Równości (1) oraz (2) pozwalają łatwo sprawdzić, że jeśli to a Funkcje dla tworzą zatem układ ortogonalny. Nietrudno udowodnić, że jest to układ zupełny, tzn. każdą funkcję można w dokładnie jeden sposób przedstawić w postaci sumy gdzie zaś są współczynnikami rzeczywistymi. Sumy takie, zwane rozwinięciami Fouriera-Walsha, pełnią na kostce dyskretnej rolę zbliżoną do tej, którą w klasycznej analizie harmonicznej odgrywają rozwinięcia funkcji okresowych w trygonometryczne szeregi Fouriera, tj. szeregi postaci Nieco więcej na ten temat można przeczytać w [1].
Wśród funkcji określonych na kostce dyskretnej szczególne zainteresowanie budzą w ostatnich latach funkcje przyjmujące tylko wartości i Każdą funkcję można bowiem naturalnie utożsamić z podzbiorem zbioru wszystkich podzbiorów zbioru To jednoznaczne przyporządkowanie przydaje się w badaniu zagadnień kombinatorycznych, natomiast z punktu widzenia informatyki teoretycznej ciekawsze jest rozumienie jako procedury, która z bitów danych wejściowych (input) tworzy jeden bit wyniku, co odpowiada rozmaitym procesom decyzyjnym czy klasyfikacyjnym. O przydatności tego typu rozważań pisał w Delcie 4/2015 Andrzej Dąbrowski. Badaniem funkcji które bliskie są funkcjom afinicznym, zajmujemy się również na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW ([2]).