Jak to działa?
O podatku Belki
Osoby osiągające dochody muszą płacić podatki. Podatki od pensji są najczęściej obliczane i odprowadzane przez instytucje, w których pracujemy. Podatki od dochodów uzyskiwanych na kontach bankowych są odprowadzane, w wysokości 19%, przez banki. Jest to tak zwany podatek Belki.
Przy obliczaniu tego podatku dwukrotnie dokonuje się zaokrąglenia: przy obliczaniu dochodu (podstawy opodatkowania) i przy obliczaniu samego podatku. Bankowcy zauważyli, że jeżeli dochód nie przekracza kwoty zł, to kwota podatku jest równa Mianowicie, kwota po pierwszym zaokrągleniu zamienia się na 2, a tej kwoty to i drugie zaokrąglenie daje W związku z tym niektóre banki zaproponowały lokaty na dni z oprocentowaniem w skali rocznej, dla których dochody są naliczane każdego dnia. Powstaje więc pytanie:
Jaka jest maksymalna kwota którą można ulokować na koncie, by bank nie odprowadził od niej żadnego podatku?
Dochody każdego dnia są obliczane zgodnie z procentem składanym spełniającym równanie
gdzie to liczba dni w roku. Maksymalna lokata dana jest równaniem
(1) |
Przedostatniego dnia kwota do opodatkowania wynosi a dochód od niej jest równy Stąd wzór.
Do uzyskania konkretnych informacji, jakie kwoty wchodzą tu w grę i jak duży może być nieopodatkowany dochód, proponujemy rozwiązanie kilku zadań.
Aby oszacować błąd, który powstaje w obliczeniach przy zamianie na warto rozwiązać
Na przykład, gdy to błąd popełniany przy zamianie liczby na liczbę jest mniejszy niż Zamieniając w równaniu (1) na otrzymujemy, że od lokat w wysokości
(2) |
nie będzie się płacić podatku. Jest to lokata „bezpieczna”, nieznacznie różniąca się od lokaty maksymalnej. Wzór (2) łatwo wykorzystać do obliczeń. Banki proponują 3- lub 4-miesięczne lokaty unikające podatku Belki i wygodnie jest wprowadzić do wzoru (3) liczbę mierzącą część roku, na którą lokata jest zakładana. Możemy wtedy wyeliminować ze wzoru (2).
- 1)
- (lokata na 3 miesiące) przy oprocentowaniu to (w przybliżeniu)
- 2)
- (lokata na 4 miesiące) i to (w przybliżeniu)
Gdyby podatek od dochodu odprowadzała osoba wykupująca lokatę, to po okresie odpowiednio lub miesięcy musiałaby odprowadzić odpowiednio 42 lub 58 złotych. Ponieważ w trakcie trwania lokaty nie mogłaby ona pobrać zgromadzonych środków, więc, z jej perspektywy, wzbogaca się ona dopiero po 3 lub, odpowiednio, po 4 miesiącach. Zabieg omijania podatku Belki rodzi więc istotne problemy prawne i moralne i nie wszystkie banki zdecydowały się, by antybelkowe lokaty oferować. Omijanie podatku trwa już kilka lat. Zaokrąglanie kwot do pełnych złotówek w górę lub zaniechanie zaokrągleń zlikwidowałoby tę możliwość.
Na zakończenie zauważamy, że gdyby bank naliczał odsetki nie każdego
dnia, ale co godzinę, to we wzorze (3) liczbę
należałoby zamienić na
i „bezpieczna” wysokość lokaty wzrosłaby 24-krotnie, podobnie
jak wysokość nieopodatkowanego dochodu.
Gdy
to i