Proste zadanie o wielomianach
Weźmy wielomian i obliczmy wszystkie jego niezerowe pochodne:
Widzimy, że ma wspólny pierwiastek z każdą ze swoich pochodnych Czy są inne wielomiany o tej własności?
Zadanie 1. Niech gdzie oraz Przypuśćmy, że dla każdego wielomiany i mają wspólny pierwiastek rzeczywisty. Udowodnij, że
Wielomiany i mają wspólny pierwiastek wtedy i tylko wtedy, gdy ma przynajmniej jeden pierwiastek wielokrotny. Tym samym rozwiązaliśmy zadanie dla bo wielomian stopnia mający pierwiastek wielokrotny, jest postaci Dla musimy jeszcze rozważyć wielomiany postaci gdzie jednak taki wielomian nie może mieć wspólnego pierwiastka ze swoją drugą pochodną o czym przekonuje nas rzut oka na rysunek. Zatem także dla zadanie jest rozwiązane. Podobny argument - prosta analiza wzajemnego położenia pierwiastków wielomianu i jego pochodnych na podstawie twierdzenia Rolle'a - działa jeszcze dla
Spróbujmy inaczej. Dla dowolnych dwóch wielomianów i zdanie " i mają wspólny czynnik" można zapisać jako równanie algebraiczne zawierające współczynniki tych wielomianów. Czytelnikom zainteresowanym szczegółami polecamy zapoznanie się z pojęciem rugownika (ang. resultant) dwóch wielomianów. Wobec tego warunek z treści zadania prowadzi do układu równań algebraicznych w zmiennych Na przykład dla dostajemy znaną wszystkim "deltę":
a dla mamy warunki:
i tak dalej. Pozostaje wykazać, że jedyne rozwiązania tak otrzymanego układu odpowiadają współczynnikom wielomianów postaci Jak dotychczas, możliwości obliczeniowe znanych algorytmów rozwiązywania układów równań algebraicznych kończą się na i w tym zakresie nasze zadanie można uznać za rozwiązane (zob. [1]).
Jak ważne jest założenie, że ma wspólny pierwiastek ze wszystkimi swoimi pochodnymi do rzędu włącznie? Spójrzmy na przykład:
Wielomian ma wspólny pierwiastek z każdą wymienioną pochodną z wyjątkiem pierwszej. Okazuje się, co więcej, że dla każdej takiej pary że można skonstruować wielomian stopnia mający wspólny pierwiastek z każdą ze swoich pochodnych z wyjątkiem -tej, i który nie jest postaci Czytelnik może się o tym przekonać, eksperymentując z jednym z wielu programów (np. [2] lub [4]) pozwalających wizualizować wzajemne położenie pierwiastków wielomianu i pierwiastków jego pochodnych. Ambitniejszy Czytelnik, wykorzystując twierdzenie Brouwera o punkcie stałym, może spróbować samodzielnie udowodnić nawet silniejsze twierdzenie: dla każdego wyboru par liczb naturalnych spełniających oraz dla istnieje taki wielomian stopnia że -ty co do wielkości pierwiastek -tej pochodnej jest również pierwiastkiem oraz nie jest postaci
Czytelnik już na pewno podejrzewa, że nasze zadanie jest trudniejsze niż typowe zadanie olimpijskie, nawet jeżeli na takie wygląda. Faktycznie, jest ono znane jako hipoteza Casas-Alvero od nazwiska matematyka, który postawił ją na początku obecnego wieku w związku ze swoją pracą nad krzywymi algebraicznymi. Dokładniej rzecz biorąc, hipoteza Casas-Alvero mówi o wielomianach o współczynnikach zespolonych, mających wspólne pierwiastki zespolone ze swoimi pochodnymi. Nasze sformułowanie, potencjalnie łatwiejsze, jest jednak także problemem otwartym. Przez ponad dekadę nastąpił tylko nieznaczny postęp w pracach nad hipotezą, lecz Czytelnik nie powinien się tym zrażać - najprawdopodobniej niewielu matematyków nią się interesuje. Używając silnych narzędzi algebraicznych, udowodniono, na przykład, [3], że hipoteza jest prawdziwa dla wielomianów stopnia lub gdzie jest liczbą pierwszą i w kilku innych szczególnych przypadkach. Po bieżące wyniki odsyłamy do publikacji dostępnych w Internecie.