Problem wypełnienia przestrzeni bez luk jednakowymi wielościanami okazuje się wcale nie tak prosty, jak na pierwszy rzut oka można oczekiwać. Spośród pięciu wielościanów platońskich tylko jeden nadaje się do tego. Oczywiście, jest to sześcian...
Z twierdzeniem Pitagorasa wszyscy się znamy, budowanie kwadratów na bokach trójkąta prostokątnego nie jest niczym nadzwyczajnym. A co możemy powiedzieć ciekawego o prostokątach skonstruowanych na bokach dowolnego trójkąta?
Odbicie światła od zwierciadła płaskiego, przerabiane w szkole w ramach optyki geometrycznej, uważane jest za zagadnienie banalne. Bywa czasem uatrakcyjniane rozważaniem kwestii, dlaczego lustro zamienia stronę lewą z prawą, a nie zamienia góry z dołem. Natomiast znacznie ciekawsze - a architektom niezwykle przydatne w projektowaniu ciekawych wnętrz - okazuje się zbadanie zjawiska odbicia światła od pary zwierciadeł, których płaszczyzny tworzą dowolny kąt. Może wtedy dojść do wielokrotnych odbić, w wyniku których powstaje wiele obrazów. Okazuje się, że liczba powstałych obrazów zależy nie tylko od kąta między zwierciadłami, ale też od położenia przedmiotu.
W każdym zjawisku przyrody można dostrzec dążenie do osiągnięcia jakiegoś maksimum lub minimum. Umiejętność wyznaczania wartości ekstremalnych nie powinna więc być niczym niezwykłym...
Kubuś Fatalista, bohater książki Denisa Diderota, spotkał pewnego razu rozpaczliwie płaczące dziecko. Na pytanie, co mu się stało, odpowiedziało, że kazano mu powiedzieć A. Cóż w tym złego? - dopytywał się Kubuś. - Bo jak powiem A, to każą mi powiedziećB- poskarżył się malec.
Jedną z najsłynniejszych niemożliwych rzeczy w matematyce jest konstrukcja samym cyrklem i linijką kwadratu o polu równym polu danego koła. Problem ten, zwany kwadraturą koła, rozważano już w starożytnej Grecji, ale rozwiązano go, czyli udowodniono niekonstruowalność, dopiero w XIX wieku.
Przeciętny uczeń rozpoczyna podróż po fascynującym świecie geometrycznych konstrukcji uzbrojony w linijkę i kątomierz. Kiedy już nauczyciel uzna swojego podopiecznego za wystarczająco odpowiedzialnego, by nie rysował szkolnych ławek (jakże często zbyt naiwne założenie), uczeń dostaje do ręki kolejne narzędzie walki z czystą kartką papieru, jakim jest cyrkiel...
W rozwiązaniach wielu zadań kluczowe jest rozłożenie danej bryły tak, by uzyskać jej siatkę. Jeśli z kolei chcemy zbudować model wielościanu, często rysujemy jego siatkę, wycinamy, składamy... Siatki to przydatne narzędzie, jednakże - jak to z narzędziami bywa - trzeba ostrożnie się nimi posługiwać. Proszę ocenić poprawność poniższych trzech stwierdzeń.
Jaką długość ma linia śrubowa owijająca dwukrotnie walec o promieniu 1 i wysokości 4, tak jak widać na obrazku? Oczywiście, Aby przekonać się, że rzeczywiście, wystarczy spojrzeć na obrazek z prawej - jeśli nawiniemy go na walec, to otrzymamy obrazek z lewej.
W geometrii rzutowej przyjmujemy, że każde dwie proste równoległe przecinają się w pewnym ustalonym punkcie w nieskończoności, odpowiadającym ich kierunkowi, oraz że wszystkie takie punkty w nieskończoności tworzą prostą ("horyzont"). Poniżej przedstawiamy przykłady pojęć i twierdzeń rzutowych oraz ich zastosowań; dopuszczamy w nich takie właśnie punkty przecięcia "na horyzoncie".
Dawno, dawno temu za górami, za lasami na Euklidesowych Równinach żyło sobie koło. Niezmiernie było dumne ze swej stałej szerokości. Chadzało ścieżkami, które miały szerokość równą jego średnicy, i jako jedyna figura zamieszkująca równiny mogło kręcić się przy tym jak szalone, stale podpierając obie krawędzie ścieżki.
Rozpowszechnione jest przeświadczenie, że znaczna część dowodów geometrycznych prowadzonych przez mędrców Złotego Wieku Grecji, a więc czasów po zwycięskich wojnach perskich i kojarzących się nam np. z Peryklesem, wyglądała tak, iż był to rysunek ze słownym komentarzem:Patrz. Niezależnie od podziwu dla intelektualnej estetyki takich dowodów podejrzewamy, że dotyczyły one problemów mało skomplikowanych, rozumowań wymagających jednego kroku myślowego.
Zechciejcie państwo wysłuchać dziś krótkiej opowieści z królestwa geometrii. Za siedmioma górami matematycznych podręczników, za siedmioma rzekami matematycznych równań, za siedmioma lasami matematycznych sprzeczności znajdowała się symediana. Dziś symediana ujrzy światło dzienne...
Jak wszystkim wiadomo, około -300 roku dyrektor Biblioteki Aleksandryjskiej imieniem Euklides napisał dzieło, które jest znane pod późniejszym łacińskim tytułemElementy. W dziele tym z następujących pięciu postulatów wyprowadził całą geometrię (tę nauczaną w szkole i zwaną euklidesową) i całą arytmetykę.
Bryła to stworzenie, z którym większość z nas poznała się w szkole podstawowej i które było przez nas oswajane przez kolejne lata edukacji. Znamy bliżej różne rodziny brył, takie jak wielościany, graniastosłupy, bryły obrotowe, foremne, platońskie. Oczywiście, można produkować nowe stworzenia, łącząc czy tnąc "podstawowe" gatunki, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Kryształy to jedne z najbardziej osobliwych elementów świata przyrody. Materiały krystaliczne wykazują niemal niespotykaną naturalną tendencję do tworzenia wielościanów. Piętnastometrowe kryształy w Meksyku czy dwumilimetrowe kryształki soli w naszej kuchni - wszystkie swą szczególną postać zawdzięczają uporządkowanemu rozmieszczeniu atomów, jonów lub cząsteczek.
Przekształcenie afiniczne płaszczyzny to takie różnowartościowe przekształcenie płaszczyzny w siebie, przy którym obrazem każdej prostej jest prosta. Wszystkie podobieństwa spełniają te warunki, ale nie tylko one...
Niektóre wielościany są dość dziwne. Intuicja podpowiada, że nie powinny istnieć, a jednak istnieją. Czasem błędne przeczucia wynikają z nazbyt pochopnych uogólnień geometrii płaskiej na przestrzenną, czasem zaś z faktu, że świat wielościanów jest bogatszy, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
Jeden ze sposobów obliczenia pola odcinka paraboli, czyli ograniczonej spośród części, na jakie dzieli płaszczyznę parabola i jej cięciwa, zaproponowany przez Archimedesa, jest następujący: przez środek cięciwy (nazwijmy ją ) prowadzimy prostą równoległą do osi paraboli i uzyskujemy w przecięciu z parabolą punkt . Pole odcinka paraboli topola trójkątaDlaczego tak jest i jak on na to wpadł?
Powierzchnię pewnego wielościanu rozcięto (niekoniecznie wzdłużkrawędzi)i rozłożono, otrzymując płaski wielokąt o kształcie krzyża. Czy wyjściowywielościan musiał byćsześcianem?
Wiele wzorów na sumy kolejnych liczb naturalnych, ich kwadratów, sześcianów itp.można uzasadnić(lub przynajmniej przekonująco zilustrować) na rysunkach. Częstorysunki te wymagają niewiele lub nawet zero komentarza – są to tzw. dowody bez
słów...
W naszych rozważaniach wzbogacimy płaszczyznę o dodatkowy punkt, któryoznaczymy przez Przyjmiemy przy tym, że ów punkt leży na każdejz prostych. Takie rozszerzone proste oraz okręgi obejmiemy wspólną nazwąbloków...
Wśród wielu typów zagadnieńmatematycznych bardzo sobie cenię takie, które powierzchu są elementarne, łatwe na początku i dające się rozwiązaćnietypowymi,efektownymi, niecodziennymi metodami. Dobrze jest też, gdy zadania te sąwierzchołkiem pewnej góry lodowej, albo – stosując inne porównanie – są początkiemścieżki wiodącej nas w nieznane.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury średniowiecznej,zwłaszcza gotyckiej, są rozety. Są to okrągłe okna z delikatną konstrukcją kamienną,których puste przestrzenie są najczęściej wypełnione witrażami. Pierwsze rozetypojawiają się jużw kościołach romańskich; zamiast witrażami są wypełnionecienkimi płytkami kamiennymi, przepuszczającymi światło.
Kto by się spodziewał, że prawdziwe jest stwierdzenie: jeśli w sześcianie mieszczą się
trzy jednakowe kulki, to zmieści się też czwarta tej samej wielkości!
Piłki tenisowe na ogół pakowane są w rurkę po kilka sztuk. Wyobraźmy sobie piłki takcenne, że pakowane są każda oddzielnie. Takie opakowanie to z matematycznegopunktu widzenia walec...
Ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca przy stałym kierunku osi obrotu planetyi nachyleniu do płaszczyzny orbity sprawia, że w ziemskiej pogodzie pojawiają sięcyklicznie pory roku. Obecnie promienie słoneczne padają na północną półkulę podcoraz większym kątem, średnia temperatura rośnie, dzieństaje się dłuższy, a nockrótsza, co naturalnie skłania do rozważańo odchodzącej zimie i odradzającym sięz nadchodzącą wiosną życiu. Zadziwiające, że jednym z wykorzystywanychprzez praktycznie wszystkie kultury symbolem wiosny i nowego życia jestjajo...
Wzór Herona pozwala wyznaczyćpoletrójkąta w zależności od długości jego boków ( to połowa obwodu).Czy da się go uogólnić, na przykład dla objętości czworościanu lub polaczworokąta?
Postawmy czworościan na krawędzi i przez każdą jego krawędźpoprowadźmypłaszczyznę równoległą do przeciwległej krawędzi. Takich sześćpłaszczyzn wyznaczarównoległościan opisanyna czworościanie.