Deltoid
Desargues i nożyce
W geometrii rzutowej przyjmujemy, że każde dwie proste równoległe przecinają się w pewnym ustalonym punkcie w nieskończoności, odpowiadającym ich kierunkowi, oraz że wszystkie takie punkty w nieskończoności tworzą prostą ("horyzont"). Poniżej przedstawiamy przykłady pojęć i twierdzeń rzutowych oraz ich zastosowań; dopuszczamy w nich takie właśnie punkty przecięcia "na horyzoncie".
Dane są trójkąty oraz (Rys. 1). Jeśli proste przecinają się w jednym punkcie to punkt ten nazywamy środkiem perspektywicznym danych trójkątów. Jeśli punkty leżą na jednej prostej to nazywamy ją osią perspektywiczną danych trójkątów.
Twierdzenie (Desarguesa). Dwa trójkąty mają środek perspektywiczny wtedy i tylko wtedy, gdy mają oś perspektywiczną.
Każda taka płaska konfiguracja jest rzutem pewnej konfiguracji trójwymiarowej, można więc dowodzić tego twierdzenia przestrzennie (dowód w jedną stronę opisano w deltoidzie 5/2010).
Twierdzenie (O nożycach.). Pęk prostych o wierzchołku przecięto dwiema prostymi, po czym narysowano przekątne uzyskanych w ten sposób czworokątów, jak na rysunku 2. Wówczas kolorowe punkty są współliniowe.
Dowód. Trójkąty i mają środek perspektywiczny więc z twierdzenia Desarguesa mają też oś perspektywiczną, co kończy dowód dla pęku trzech prostych. Gdy jest ich więcej, wystarczy rozważać kolejne trójki spośród nich.