Konsekwencje twierdzenia Dirichleta
Słynne twierdzenie Dirichleta głosi, że jeżeli liczby naturalne są względnie pierwsze, to ciąg arytmetyczny zawiera nieskończenie wiele liczb pierwszych. Przedstawimy kilka wniosków płynących z tego twierdzenia.
Wniosek (A). W każdym takim ciągu dla każdej liczby naturalnej istnieje nieskończenie wiele wyrazów będących iloczynami różnych liczb pierwszych. Dowód tego stwierdzenia można znaleźć w książeczce Wacława Sierpińskiego "250 zadań z elementarnej teorii liczb" (WSiP, Warszawa 1986, zadanie nr 70).
Wniosek (B). Dla każdej liczby naturalnej istnieje taka liczba pierwsza że przedziały i nie zawierają liczby pierwszej. Dowód powyższego stwierdzenia znajduje się w moim artykule Tryptyk o liczbach pierwszych w
Wniosek (C). Jeżeli w takim ciągu pewien wyraz jest -tą potęgą liczby naturalnej, to ciąg ten zawiera nieskończenie wiele -tych potęg liczb pierwszych.
Dowód Andrzeja Schinzla (korespondencja prywatna). Załóżmy, że dla pewnego Skoro to wynika stąd, że Zatem na mocy twierdzenia Dirichleta istnieje nieskończenie wiele takich liczb pierwszych że W konsekwencji czyli co kończy dowód.
Wniosek (D). Dla dowolnej liczby naturalnej ciąg arytmetyczny zawiera nieskończenie wiele -tych potęg liczb pierwszych.
Uzasadnienie. Wystarczy zauważyć, że i skorzystać z poprzedniego wniosku.
Wniosek (E). Niech będą liczbami naturalnymi względnie pierwszymi. Wówczas dla każdej liczby naturalnej istnieje nieskończenie wiele takich par liczb pierwszych, że pewien wyraz ciągu arytmetycznego jest postaci
Dowód. Niech będzie dowolnie ustaloną liczbą naturalną. Niech będzie dowolnie ustaloną liczbą pierwszą, niedzielącą Skoro liczby i są wtedy względnie pierwsze, to istnieją takie liczby naturalne że
(*) |
Przy tym widać, że liczby i są względnie pierwsze. Ponadto z założenia liczby i są względnie pierwsze. Wynika stąd, że Zatem, wykorzystując twierdzenie Dirichleta, stwierdzamy, że ciąg arytmetyczny zawiera nieskończenie wiele liczb pierwszych. Niech więc będzie takie, że będzie liczbą pierwszą i przy tym takich liczb jest nieskończenie wiele. Połóżmy Wtedy -ty wyraz ciągu arytmetycznego jest, wobec równy:
Wniosek (F). Istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych, których zapis dziesiętny kończy się na:
Dowód tej własności pozostawiam Czytelnikowi. Powodzenia!