Polowanie na ciągi
W 1964 roku amerykańsko-brytyjski matematyk Neil Sloane zaczął kolekcjonować znane ciągi liczb całkowitych. Niewinne hobby, motywowane zbadaniem własności kilku ciągów, które pojawiły się podczas pracy nad jego rozprawą doktorską, szybko przerodziło się w duże przedsięwzięcie. W efekcie zostały opublikowane dwie książki A Handbook of Integer Sequences (wydana w roku 1973, zawierająca 2372 ciągi) oraz The Encyclopedia of Integer Sequences (z 1995 roku, 5847 ciągi). W 1996 roku, gdy liczba zgromadzonych ciągów przekroczyła 10 000, dalsze ich przechowywanie w postaci książkowej stało się bardzo niepraktyczne...
Sloane postanowił stworzyć internetową bazę ciągów, dziś figurującą pod nazwą OEIS (The On-Line Encyclopedia of Integer Sequences). Baza zawiera obecnie około 270 000 ciągów i, aby uświadomić sobie jej wartość jako przydatnego narzędzia w pracy badawczej, wystarczy wspomnieć, że już ponad 4500 artykułów naukowych zawiera informację: Otrzymanie tego wyniku nie byłoby możliwe bez pomocy OEIS.
Znalezienie nietrywialnego ciągu liczb całkowitych, który nie figuruje na wspomnianej liście, nie jest łatwym zadaniem. W niniejszym tekście zaprezentuję, w jaki sposób udało się upolować jeden okaz. Polowanie zacznijmy od próby znalezienia odpowiedzi na właściwie błahe pytanie:
Ile jest liczb naturalnych takich, że liczba ma dokładnie cyfr?
Niech będzie funkcją określającą liczbę cyfr danej liczby (przykładowo ). Powyższe pytanie możemy sformułować teraz w następujący sposób: ile rozwiązań ma równanie Tabela obok przedstawia wartości funkcji dla małych
Jak widać, wśród liczb jednocyfrowych jest tylko jedno rozwiązanie (liczba ma dokładnie jedną cyfrę). Bardzo szybki wzrost wartości funkcji sprawia, że poszukiwanie większych rozwiązań "na piechotę" jest niezwykle nieporęczne. Z drugiej strony szybki wzrost sugeruje, że liczba rozwiązań jest skończona. Zauważmy, że liczba ma o dwie cyfry więcej niż Ujmując to nieco ogólniej, jeżeli to
Powyższa nierówność wynika z faktu, że gdy pomnożymy dowolną liczbę przez liczbę trzycyfrową, liczba jej cyfr zwiększy się o 2 lub 3. Najmniejsze takie, że to
Z powyższych nierówności wynika oszacowanie:
czyli liczba ma więcej niż 200 cyfr. Co więcej, dla każdego większego od 200 liczba ma więcej niż cyfr. Zatem jeżeli istnieją różne od 1 rozwiązania równania to są one na pewno mniejsze od 200.
Problem znalezienia wszystkich rozwiązań sprowadziliśmy do zbadania liczb z zakresu od 10 do 199. Jednak przeprowadzenie bezpośrednich obliczeń wciąż byłoby całkiem czasochłonne (ze względu na bardzo duże wartości liczby nawet dla niewielkich ). Znajdźmy sposób!
Niech będzie zbiorem silni liczb naturalnych. Funkcja jest niemalejąca na zbiorze (podobnie jak na zbiorze ), a po usunięciu z tego zbioru pierwszych sześciu elementów jest na nim rosnąca. Szukanie rozwiązań równania dla można efektywnie przeprowadzić metodą bisekcji (tj. sprawdzić, czy rozwiązaniem jest element leżący mniej więcej w środku tego zbioru, a jeśli nie, to biorąc pod uwagę wartość funkcji dla tego elementu, ograniczyć przeszukiwany zbiór do liczb mniejszych lub większych od tego sprawdzonego elementu).
Przedstawmy kilka początkowych kroków zastosowania tego algorytmu. Liczba ma 158 cyfr w zapisie dziesiętnym, czyli wszystkie potencjalne rozwiązania będą znajdowały się w zbiorze więc wszystkie potencjalne rozwiązania będą znajdowały się w zbiorze Kontynuując to rozumowanie, dochodzimy do wniosku, że jedynymi liczbami naturalnymi takimi, że liczba ma dokładnie cyfr, są 1, 22, 23 i 24.
Czy to już wszystko? Czy odpowiedź na pytanie będące zalążkiem polowania jest kompletna? A co by było, gdybyśmy rozważyli liczby zapisane w innych systemach pozycyjnych?
Odpowiedź na pytanie, ile jest liczb naturalnych takich, że ma dokładnie cyfr, zależy, oczywiście, od podstawy systemu pozycyjnego, w którym rozpatrujemy liczbę Niech oznacza liczbę cyfr liczby w systemie pozycyjnym o podstawie oraz niech oznacza liczbę takich liczb naturalnych że liczba ma dokładnie cyfr w zapisie w systemie pozycyjnym o podstawie Czyli oraz (co udowodniliśmy wcześniej). jest liczbą rozwiązań równania
Przez oznaczmy ciąg wartości funkcji Jest to ciąg opisujący liczbę liczb takich, że liczba ma dokładnie cyfr w zależności od podstawy rozpatrywanego systemu pozycyjnego. I to jest właśnie ten ciąg, który padł ofiarą naszego polowania! Teraz można pokusić się o zbadanie pewnych jego własności, co pozostawiamy jako zadanie dla Czytelnika Niezmęczonego.
- Wartości ciągu rosną bardzo powoli. Czy istnieje jakieś ograniczenie górne tego ciągu? Jeżeli tak, to jakie?
- Dla jakich liczb naturalnych liczba nie ma cyfr w żadnym systemie pozycyjnym?
- Tablica obok sugeruje, że wraz ze wzrostem liczby (czyli podstawy systemu pozycyjnego), wszystkie nietrywialne (różne od 1) rozwiązania równania
zbliżają się do liczby Utwierdzająca w tym przekonaniu może być tablica rozwiązań dla początkowych potęg liczby :
Formalnie ten wniosek można zapisać w postaciCzytelniku Poszukujący, spróbuj to udowodnić (np. stosując wzór Stirlinga).