O własnościach prostej Simsona
W niniejszym artykule przybliżymy własności jednej z najsłynniejszych prostych w geometrii euklidesowej - prostej Simsona. Jej odkrycie przypisywane jest szkockiemu matematykowi, Robertowi Simsonowi, choć w żadnej jego pracy nie znajdujemy wzmianki o niej.
Twierdzenie 1 (Simson). Dany jest trójkąt wpisany w okrąg oraz punkt leżący na tym okręgu. Rzuty prostokątne punktu na proste oznaczmy odpowiednio przez Wówczas punkty leżą na jednej prostej. Prosta ta nazywana jest prostą Simsona punktu względem trójkąta .
Dowód. Zauważmy, że trójkąty prostokątne i są podobne. Rzeczywiście, wynika to z równości która jest konsekwencją tego, że punkty leżą na jednym okręgu. Jest też jasne, że trójkąty te są tak samo zorientowane. Obierzmy na prostej taki punkt że trójkąt jest podobny do trójkąta i tak samo zorientowany. Przekształcenie będące złożeniem obrotu o kąt z jednokładnością o skali przeprowadza punkty odpowiednio na punkty Ponieważ obroty i jednokładności zachowują współliniowość punktów, więc ze współliniowości punktów wynika współliniowość punktów
Prawdziwe jest też twierdzenie odwrotne: jeśli punkty są współliniowe, to punkt leży na okręgu Dowód tego faktu jest dość podobny, nietrudno bowiem sprawdzić, że przy takich założeniach obrót o kąt z jednokładnością o skali przeprowadzi na skąd wnioskujemy podobieństwo trójkątów i oraz tezę twierdzenia odwrotnego.
Jedno z ciekawych uogólnień prostej Simsona polega na rzutowaniu punktu pod dowolnym (ustalonym) kątem. Mówi o tym następujące twierdzenie:
Twierdzenie 2. Dany jest trójkąt wpisany w okrąg i punkt leżący na nim. Niech będą takimi punktami odpowiednio na prostych że zachodzą równości kątów skierowanych Wówczas punkty leżą na jednej prostej. Twierdzenie odwrotne również jest prawdziwe.
Powyższe twierdzenie można udowodnić, wykorzystując analogiczny argument jak w twierdzeniu Simsona. Uzupełnienie szczegółów pozostawiamy Czytelnikowi.
Inne uogólnienie twierdzenia Simsona można otrzymać, badając pola trójkątów o wierzchołkach będących rzutami dowolnego punktu płaszczyzny. Francuz Joseph Gergonne odkrył i jako pierwszy udowodnił poniższy fakt.
Twierdzenie 3. Dane są trójkąt wpisany w okrąg o środku oraz liczba rzeczywista Dla dowolnego punktu oznaczmy jego rzuty na proste przez Zbiór punktów dla których zorientowane pole trójkąta wynosi jest albo zbiorem pustym, albo jednoelementowym zbiorem zawierającym punkt albo pewnym okręgiem o środku
Dowód powyższego twierdzenia pominiemy, natomiast wywnioskujemy z niego twierdzenie Simsona. Przyjmując otrzymujemy, że wszystkie punkty, których rzuty na proste są współliniowe, tworzą pewien okrąg. Nietrudno przekonać się, że rzuty punktów mają tę własność. Wobec tego okręgiem tym musi być okrąg opisany na trójkącie
Zanim przejdziemy do próby pokazania ciekawych zastosowań prostej Simsona, udowodnimy kilka interesujących faktów z nią związanych. Zaczniemy od niezwykle użytecznego faktu:
Fakt 1. Dany jest trójkąt wpisany w okrąg oraz cięciwa prostopadła do prostej Wówczas prosta Simsona punktu względem trójkąta jest równoległa do prostej
Dowód. Oznaczmy rzuty punktu na proste i odpowiednio przez i Punkty i leżą na okręgu o średnicy Korzystając z tego, że kąty oparte na tym samym łuku są równe, otrzymujemy skąd wynika równoległość prostych i
Może się, oczywiście, zdarzyć, że nie istnieje cięciwa przechodząca przez która jest prostopadła do Dzieje się tak dokładnie wtedy, gdy jest jednym z końców średnicy równoległej do W takim przypadku należy przyjąć i fakt pozostaje w mocy. Uzupełnienie szczegółów pozostawiamy Czytelnikowi.
Na szczególną uwagę zasługuje piękna zależność znaleziona przez szwajcarskiego matematyka Jakoba Steinera, która wiąże prostą Simsona z ortocentrum trójkąta.
Twierdzenie 4 (Steiner). Punkt leży na okręgu opisanym na trójkącie Punkty i są obrazami punktu w symetrii względem boków odpowiednio i Wówczas punkty i leżą na jednej prostej, która zawiera ortocentrum trójkąta Prostą tę zwykło się nazywać prostą Steinera punktu względem trójkąta
Dowód. Niech będzie ortocentrum trójkąta i niech będzie takim punktem na że Oznaczmy odbicie względem przez Wówczas
zatem leży na Trapez jest równoramienny (jego osią symetrii jest prosta ), wobec tego Z drugiej strony trapez jest wpisany w okrąg, więc również jest równoramienny. Stąd Z powyższych dwóch równości wynika, że Stąd i z poprzedniego faktu wnioskujemy, że prosta jest równoległa do prostej Simsona punktu Innymi słowy, punkt leży na prostej przechodzącej przez i równoległej do prostej Simsona punktu Dokładnie ten sam argument pokazuje, że punkty również leżą na
Podobnie jak poprzednio, może się zdarzyć, że punkt nie będzie istniał. Twierdzenie Steinera pozostaje prawdziwe również w tym przypadku. Uzupełnienie szczegółów ponownie pozostawiamy Czytelnikowi.
Twierdzenie Steinera można przeformułować tak: jednokładność o środku w punkcie i skali równej 2 przeprowadza prostą Simsona punktu na prostą zawierającą ortocentrum trójkąta Wypływa stąd wniosek: prosta Simsona punktu leżącego na okręgu opisanym na trójkącie połowi odcinek gdzie jest ortocentrum trójkąta Ponadto środek odcinka leży na okręgu dziewięciu punktów trójkąta Aby to uzasadnić, wystarczy zauważyć, że skoro odbicia względem boków trójkąta leżą na okręgu opisanym, to okrąg dziewięciu punktów jest jednokładny względem w skali z okręgiem opisanym.
Można również badać relację między dwiema wybranymi prostymi Simsona.
Twierdzenie 5. Punkty i leżą na okręgu opisanym na trójkącie Wówczas miara kąta między prostymi Simsona punktów i jest równa mierze kąta wpisanego opartego na łuku
Dowód. Obierzmy punkty i na tak, by cięciwy były prostopadłe do prostej Wówczas proste są równoległe do prostych Simsona punktów Wobec tego interesujący nas kąt równy jest kątowi między prostymi Ten kąt jest oparty na łuku którego długość jest równa długości łuku
Tutaj również może zdarzyć się, że nie istnieją cięciwy prostopadłe do prostej - uzupełnienie dowodu w tym przypadku pozostawiamy Czytelnikowi.
Z powyższych faktów w prosty sposób można wysnuć następujące wnioski:
- Trójkąt jest wpisany w okrąg opisany na trójkącie Wówczas proste Simsona punktów i względem trójkąta ograniczają trójkąt podobny do trójkąta
- Proste Simsona dwóch punktów antypodycznych przecinają się pod kątem prostym.
- W trójkącie zbiór punktów przecięcia się prostych Simsona dwóch punktów antypodycznych jest jego okręgiem dziewięciu punktów.
Nadszedł czas na pokazanie zastosowań prostej Simsona w zadaniach olimpijskich. Część poniższych problemów pochodzi z olimpiad matematycznych o zasięgu międzynarodowym.
Rozważane zadania szybko uległy twierdzeniu Steinera. Tak dzieje się z wieloma problemami dotyczącymi przynależności ortocentrum trójkąta do jakiejś prostej. Dla Czytelników Wnikliwych pozostawiamy kilka zadań, które pomogą zgłębić i odkryć jeszcze więcej własności prostej Simsona.