Deltoid
Twierdzenie Brianchona
Poprzedni deltoid poświęcony był osiom potęgowym, między innymi twierdzeniu, które w skrócie brzmi tak: osie potęgowe trzech okręgów przecinają się w jednym punkcie. Ciekawym jego zastosowaniem jest dowód twierdzenia Brianchona.
Twierdzenie (Brianchona). Sześciokąt jest opisany na okręgu. Wówczas przekątne i przecinają się w jednym punkcie.
Dowód. Oznaczmy okrąg przez a jego punkty styczności do boków sześciokąta jak na rysunku 1. Ustalmy pewną długość Niech punkt leży na półprostej tak, by ; stąd Analogicznie zdefiniujmy punkty odpowiednio na półprostych (można wybrać tak, by ). Istnieje okrąg styczny do prostych odpowiednio w punktach – jest on obrazem w jednokładności względem punktu przecięcia prostych lub przesunięciem o jeśli proste te są równoległe. Analogicznie istnieje okrąg styczny do prostych w punktach oraz styczny do w Ponieważ oraz więc
Podobnie ponieważ oraz otrzymujemy
Prosta jest więc osią potęgową okręgów i Analogicznie prosta jest osią potęgową i oraz jest osią potęgową i Wobec tego proste i jako osie potęgowe trzech okręgów, przecinają się w jednym punkcie.
Uwaga. Twierdzenie Brianchona jest też prawdziwe dla sześciokątów zdegenerowanych, a także – ogólniej – dla sześciokątów opisanych na elipsach.