Porównywanie wież potęgowych
Zadanie. Używając dowolnych cyfr oraz operacji potęgowania i nawiasów, należy zapisać działanie o możliwie największym wyniku. Czas na zapisanie działania to 10 sekund.
Drogi Czytelniku, z dużym prawdopodobieństwem zapisałeś coś takiego czyli wieżę potęgową. Działanie oznaczmy przez gdzie oznacza, ile razy liczba pojawia się w wieży. Możemy rozważyć również wieże, w których kolejne "piętra" nie są taką samą liczbą. Wprowadźmy następującą notację:
Przyjmijmy, że wszystkie liczby w wieży, poza ostatnią, muszą być całkowite i niezerowe. Wartość nazywamy wysokością wieży. Ponadto zastosujemy następujące uproszczenie: jeżeli liczba pojawia się w wieży razy pod rząd, to będziemy to oznaczać przez na przykład:
W tym artykule zajmiemy się takimi właśnie wieżami. Dokładniej, jak już mógł zdradzić tytuł, będziemy starali się wskazać sposób porównywania wież.
Zaczniemy od znalezienia ogólnego sposobu na zapisanie wyrażenia za pomocą wieży gdzie jest naturalne, a czyli
Przy tym staramy się znaleźć takie żeby nie zmieniać wartości wieży, albo (co częstsze) zmienić ją możliwie nieznacznie. Wieżę nazwiemy znormalizowaną. Sprowadzanie dwóch wież do takiej postaci pozwala sprawnie porównać ich wartości - wystarczy porównać wysokości wież znormalizowanych oraz, jeśli wysokości są identyczne, ostatnią liczbę w wieży. Na kilku przykładach zaprezentujemy normalizację.
Przykład 2. Weźmy i znajdźmy takie że zachodzi W tym przypadku Kolejnym krokiem jest znalezienie takiego że Oczywiście czyli ostatecznie
Przykład 3. Rozważmy wreszcie liczbę i postąpmy podobnie jak wcześniej. Mamy kolejno:
I tu napotykamy kłopot, gdyż liczba jest sumą dwóch liczb, a nie da się rozbić logarytmu sumy. Zamiast tego spójrzmy na składniki i zauważmy, że zachodzi (Obie strony rozważamy w modułach, gdyż liczba jest ujemna.) Istotnie, oraz W takim razie zaniedbajmy ten mały składnik. Wtedy i ostatecznie oraz
Różnica między najwyższymi piętrami, to jest między i wynosi jest więc relatywnie mała.
Spójrzmy teraz na problem szacowania z nieco innej strony. Najpierw parę narzędzi. Zapiszmy i podstawmy Następnie rozwińmy drugi składnik w szereg Taylora w punkcie
Podstawiając wartości z Przykładu 3., otrzymujemy Sprawdźmy, jak wygląda analogiczne przybliżenie dla liczby W tym przypadku pierwsze przybliżenie stosowane jest do liczb oraz a więc Ta liczba jest mała, więc możemy dokonać następującego przybliżenia (tylko pierwszy wyraz szeregu Taylora): i stwierdzić, że te wartości nie różnią się prawie wcale.
- Cały artykuł dostępny jest w wersji do druku [application/pdf]: (374 KB)