Żuraw matematyczny

Małgorzata Mikołajczyk

• Publikacja w Delcie: maj 2012
  • Publikacja elektroniczna: 28-04-2012

Od dwóch lat Fundacja Matematyków Wrocławskich oraz Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego organizują konkurs matematycznego origami „Żuraw”. Mogą w nim startować uczniowie ze wszystkich typów szkół, a także dorośli amatorzy i profesjonalni matematycy. W odróżnieniu od innych konkursów origami w tym nie wystarczą zdolności manualne. W eliminacjach zawodnicy wykonują model matematyczny (płaski lub przestrzenny) w technice origami, natomiast w finale jest na odwrót – rozwiązują problemy dotyczące sztuki origami, używając technik matematycznych.

Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i wiedzy geometrycznej dotyczącej m.in. wielościanów, powierzchni, fraktali i parkietaży, a także koncentracji i sprawności manualnej oraz zamiłowania do sztuki origami. Więcej o konkursie można dowiedzieć się na stronie FMW Konkurs Matematycznego Origami "Żuraw".

Zdjęcia modeli wykonanych przez uczestników konkursu przedstawia ilustracja powyżej. Poniżej prezentujemy wybór zadań finałowych.

Poziom elementarny (SP, AMATORZY)

Poziom zaawansowany (LO, PROFESJONALIŚCI)