O pewnych kratach testowych
Teoria krat pojawiła się pod koniec XIX wieku, wyrastając z logiki i algebry. W logice kraty pojawiły się za sprawą George’a Boole’a, a w algebrze kraty pierwszy rozpatrywał Richard Dedekind. Kraty są przedmiotem badań algebraików, stanowią jednocześnie wygodny środek opisu znanych struktur matematycznych, których przykłady przedstawię w dalszej części artykułu.
Kraty można opisać na dwa sposoby: algebraicznie lub przy użyciu częściowych porządków.
Definicja 1. Krata w sensie algebraicznym to struktura algebraiczna spełniająca dla dowolnych elementów następujące równości:
Krata w sensie częściowych porządków to niepusty częściowo uporządkowany zbiór w którym każdy dwuelementowy podzbiór ma oba kresy: górny i dolny.
Pojęcia krat w sensie algebraicznym i częściowych porządków są równoważne. Jeśli zdefiniujemy kratę jako zbiór algebraiczny z wymienionymi aksjomatami, to zadając porządek przez otrzymamy kratę w sensie porządku. Odwrotnie, jeśli w kracie w sensie porządku zdefiniujemy oraz to dostaniemy kratę w sensie algebraicznym.
Zanim omówię wybrane przykłady krat, podam kilka użytecznych definicji. Kratę będziemy zwykle oznaczali literą identyfikując ją ze zbiorem jej elementów. Jeśli w kracie istnieje element największy, to nazywamy go jednością kraty i oznaczamy przez Podobnie, najmniejszy element w kracie (jeśli istnieje) oznaczamy symbolem 0 i nazywamy zerem kraty. Kratę z zerem i jednością nazywamy kratą ograniczoną. Podzbiór kraty nazwiemy jej podkratą, jeśli dla dowolnych mamy oraz Powiemy, że kraty i są izomorficzne wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje bijekcja taka że i zachowują porządek, tj.
Zauważmy, że jeśli jest kratą, to para gdzie relacja zdefiniowana jest wzorem również jest kratą. Kratę będziemy nazywać kratą dualną do kraty i oznaczać symbolem Łatwo sprawdzić, że jeśli w kracie to w kracie oraz analogicznie jeśli w kracie to w kracie
Przykład 1. Niech będzie dowolnym zbiorem. Rodzina wszystkich podzbiorów zbioru wraz z porządkiem zadanym przez inkluzję jest kratą. Mianowicie, jeśli to oraz Jest to krata ograniczona. Zerem tej kraty jest zbiór pusty, a jednością zbiór
Przykład 2. Niech oznacza relację podzielności w zbiorze dodatnich liczb całkowitych. Niech tradycyjnie oznacza największy wspólny dzielnik liczb i oraz ich najmniejszą wspólną wielokrotność. Zbiór uporządkowany jest kratą z działaniami oraz Krata ta ma element najmniejszy równy i nie ma elementu największego.
Przykład 3. Niech będzie przestrzenią liniową nad ciałem i niech oznacza rodzinę wszystkich jej podprzestrzeni. Zbiór jest kratą. Jeśli to oraz gdzie i Zerem w tej kracie jest wektor zerowy, a jedynką cała przestrzeń Podobnie, kratami są również: rodzina podgrup zadanej grupy, rodzina jej dzielników normalnych oraz rodzina podpierścieni danego pierścienia, wszystko z relacją inkluzji.
Przykład 4. Niech będzie rodziną podzbiorów przestrzeni złożoną ze zbioru pustego, całej przestrzeni oraz wszystkich punktów i wszystkich prostych w Zbiór ten z relacją zawierania stanowi kratę ograniczoną. Zerem tej kraty jest zbiór pusty, a jednością
Kraty, tak jak wszystkie porządki, możemy ilustrować za pomocą diagramów, które tworzymy w następujący sposób: elementy kraty zaznaczamy na płaszczyźnie jako punkty. Jeśli są elementami kraty oraz to punkt odpowiadający elementowi rysujemy poniżej punktu odpowiadającego elementowi Jeśli jest następnikiem czyli oraz nie istnieje taki że to punkty i łączymy odcinkiem.
Przyjrzyjmy się diagramom z rysunku 1. Widzimy, że na diagramie (a) elementy i nie mają kresu górnego, a w przypadku diagramu (b) elementy i nie mają kresu dolnego. Na diagramie (c) elementy i mają dwa ograniczenia górne i ale nie mają kresu górnego. Zatem diagramy te nie przedstawiają krat.
Wskażemy teraz diagramy porządków będących kratami. Oczywiście, każdy liniowo uporządkowany zbiór (często nazywany łańcuchem) jest kratą. Łatwo można sprawdzić, że kraty o co najwyżej trzech elementach muszą być łańcuchami.
Kraty o czterech elementach są tylko dwie (z dokładnością do izomorfizmu), a krat pięcioelementowych jest dokładnie pięć (Rys. 3 i 4).
W matematyce ważną rolę spełniają kraty rozdzielne i modularne.
Definicja 3. Kratę nazywamy rozdzielną (dystrybutywną), gdy dla dowolnych jej elementów spełniona jest równość
Wprost z definicji wynika, iż każda krata rozdzielna jest modularna. Zwróćmy uwagę, że wszystkie łańcuchy są kratami rozdzielnymi. Rozważmy kratę z przykładu 1 – równość z definicji kraty rozdzielnej w przypadku kraty ma postać dobrze znanego prawa rozdzielności przecięcia zbiorów względem dodawania zatem krata jest rozdzielna. W tym przypadku nie napotkaliśmy problemów z wykazaniem tej własności, często jednak sprawdzenie wprost z definicji, czy dana krata jest dystrybutywna bądź modularna, jest dość kłopotliwe. Na szczęście istnieją niezwykle obrazowe i przydatne twierdzenia sprowadzające problem do pytania, czy wśród jej podkrat znajdują się pewne wymienione wcześniej kraty.
Twierdzenie 1. Krata jest modularna wtedy i tylko wtedy, gdy nie ma podkraty izomorficznej z (Rys. 4).
Szkic dowodu. Łatwo zauważyć, że jeśli ma podkratę izomorficzną z to nie jest modularna. Załóżmy teraz, że nie jest modularna, tzn. istnieją takie że gdzie i Z założenia oraz oczywistych relacji i w prosty sposób wynika więc Wykażemy, że wraz z i tworzą kratę izomorficzną z Najpierw upewnimy się, że i są różne od reszty wyszczególnionych elementów – istotnie, gdyby było to mielibyśmy co jest niemożliwe; podobnie dowodzimy, że Ponadto byłoby równoznaczne z skąd czyli co jak już wiemy, jest niemożliwe; analogicznie Korzystając z własności działań kratowych, otrzymujemy
i analogicznie Ponadto, skoro zachodzi to
tak więc Podobnie dowodzimy co w połączeniu z wykazanymi wcześniej zależnościami prowadzi nas już do wniosku, że wskazane elementy faktycznie tworzą podkratę izomorficzną z
W analogiczny, choć nieco bardziej skomplikowany sposób, otrzymujemy podobny wynik dla krat rozdzielnych.
Twierdzenie 2. Krata jest rozdzielna wtedy i tylko wtedy, gdy nie ma podkraty izomorficznej z lub (patrz Rys. 4).
Z podanych twierdzeń w prosty sposób wynika, że jeśli krata jest modularna (rozdzielna), to krata również jest modularna (rozdzielna).
Weźmy teraz kratę z przykładu 3. Gdyby nie była modularna, to w kracie tej istniałaby podkrata izomorficzna z Istniałyby zatem parami różne podprzestrzenie takie że oraz Nie jest to jednak możliwe, co pozostawiam Czytelnikowi Podejrzliwemu jako nietrudne zadanie z algebry liniowej. Krata jest zatem kratą modularną, jednocześnie łatwo wykazać, że nie jest to krata rozdzielna. Weźmy przestrzeń wymiaru dwa i trzy jej różne jednowymiarowe podprzestrzenie Podprzestrzenie przecinają się w wektorze zerowym i każde dwie z nich generują Dostajemy zatem podkratę izomorficzną z
Wykażemy teraz, że krata z przykładu 4 nie jest nawet modularna. Zauważmy, że jeżeli oznacza punkt leżący na prostej a przez oznaczymy prostą nieprzecinającą prostej to otrzymujemy podkratę:
Kraty modularne i rozdzielne są dokładnie opisane w literaturze i znamy wiele ich własności. Poza nimi rozważa się, oczywiście, wiele innych rodzajów tych struktur. Niektóre z nich dają się scharakteryzować poprzez zawieranie pewnej podkraty lub podkrat. Te charakterystyczne obiekty (np. oraz ) to właśnie tytułowe kraty testowe.