Jeszcze o algebrze obliczeń kwantowych, czyli artykuł dla Koneserów Macierzy

• Publikacja w Delcie: grudzień 2017
  • Publikacja elektroniczna: 2 grudnia 2017
  • Autor: Maciej Zdanowicz
    Afiliacja: Instytut Matematyki, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Czytelnikowi niektóre podstawowe pojęcia algebry wieloliniowej nad liczbami zespolonymi, która jest podstawą rozważań w kwantowej teorii obliczeń. Bez zbędnej zwłoki przystąpimy od razu do konkretów.

Stany i bramki kwantowe

Stanem komputera kwantowego obsługującego |n tak zwanych kubitów jest jakiś wektor długości 1 z  2n C . Wykorzystując bardzo sugestywną notację Paula Diraca stan s w takim komputerze może być zapisany w postaci

s = Q s ⋅ b ...b ⟩ , dla s ∈ C. b1...bn > 0,1 n b1,...,bn 1 n b1,...,bn

Intuicyjnie, możemy sobie więc wyobrażać, że pamięć komputera jest niedeterministyczna i znajduje się w stanie (b ...b ) 1 n z prawdopodobieństwem  2 | sb1,...,bn . Warto zwrócić uwagę, że przy tej uproszczonej interpretacji pomijamy istotną informację pochodzącą od zespolonego skierowania współrzędnych stanu s.

Przystąpimy teraz do krótkiej analizy dostępnych operacji na komputerze kwantowym, które odpowiadają odwracalnym operatorom |M zachowującym długości wektorów (czyli dla każdego |ϕ ma być ϕ = ϕ | M ). Operacje te nazywamy operatorami unitarnymi. Dla liczby naturalnej N przez )U(N oznaczać będziemy grupę przekształceń unitarnych przestrzeni |CN . Jak łatwo się przekonać (zachęcamy do próby udowodnienia tego faktu) grupa ta może być utożsamiona ze zbiorem macierzy U rozmiaru ×NN spełniających równość |U gdzie IN jest macierzą przekształcenia identycznościowego, a operacja U przyporządkowuje macierzy [u ] i j macierz |[u-], ji np:

1- 1+ i 1− i 1- 1− i 1+ i 1-1 +i 1− i 1- 1− i 1+ i 1 0 2 [1− i 1+ i] = 2 [1+ i 1− i] oraz2 [1 −i 1+ i]⋅2 [1+ i 1− i] = [0 1]

Iloczyn tensorowy.

W celu zwięzłego zapisu bramek kwantowych dużych rozmiarów wykorzystuje się operację tak zwanego iloczynu tensorowego. Iloczynem tensorowym przestrzeni wektorowych V i W, oznaczanym |V ⊗ W, nazwiemy przestrzeń generowaną przez elementy v ⊗ w, dla v | ∈ V i w spełniające liniowe zależności

pict

dla v′ ∈V ,w i |a,b ∈C. Można wykazać, że dla ustalonych baz v1,...,vn i |w1, bazą przestrzeni V ⊗ W są elementy |v ⊗ w i j

Powyższe zależności oznaczają, że C2n ⊗ C2m może być utożsamione z przestrzenią C2n m za pomocą przyporządkowania określonego w bazach Diraca przy użyciu formuły  ′ ′ ′ ′ b1...bn⟩⊗ b1...bn⟩( b1...bnb1...bm.⟩

Operacja iloczynu tensorowego może być również wykonana na operatorach |ϕ V V i ξ W W. Jest ona oznaczana przez ϕ ⊗ ξ i zdefiniowana za pomocą formuły

(ϕ ⊗ ξ)(v⊗ w)

Intuicyjnie, każdy z operatorów w iloczynie tensorowym działa "niezależnie" na mniejszym podzbiorze współrzędnych.

Okazuje się (ponownie zachęcamy do próby samodzielnego udowodnienia tego faktu), że jeżeli ϕ i |ξ zadane są odpowiednio przez macierze A oraz |B = [bkm] to ϕ ⊗ ξ zadane jest przez macierz A zdefiniowaną następująco:

Na przykład:

⎡⎢1 1 1 1⎤⎥ --1 1 1 -1- 1 1 1⎢⎢1 −1 1 −1⎥⎥ √ 2-[1 −1]⊗ √2-[1 −1] = 2⎢⎢1 1 −1 −1⎥⎥ . ⎢⎢ ⎥⎥ ⎣1 −1 −1 1⎦