Czegóż dawniej uczono
Twierdzenie Sturma
Rozważamy wielomian o współczynnikach rzeczywistych stopnia Wiadomo, że wielomian taki ma pierwiastków zespolonych; niektóre z nich (czasami wszystkie) są, być może, rzeczywiste. Twierdzenie Sturma pozwala obliczyć liczbę pierwiastków rzeczywistych wielomianu należących do wybranego przedziału Oczywiście, odpowiedź na to pytanie możemy uzyskać, stosując metodę badania funkcji wielomianowej znaną z analizy matematycznej. Metoda Sturma jest czysto algebraiczna, nie stosuje metod analizy matematycznej.
Sprecyzujmy założenia. Wielomian o współczynnikach rzeczywistych nie ma pierwiastków wielokrotnych (gdyby miał, to możemy je usunąć opisaną w Delcie 12/2015 metodą) oraz dla ustalonych liczb wartości i są różne od zera.
Ciągiem Sturma dla wielomianu nazywamy ciąg wielomianów określony przez algorytm Euklidesa dla wielomianu i jego pochodnej zmodyfikowany w ten sposób, że rozważamy kolejne reszty z dzielenia zaopatrzone w znak minus:
dotąd aż wielomian nie będzie miał pierwiastków w przedziale Ten warunek na pewno możemy spełnić, gdyż zmodyfikowany algorytm Euklidesa, który tu stosujemy, prowadzi do największego wspólnego dzielnika wielomianu i jego pochodnej, a gdyby ten miał pierwiastek, to byłby to wspólny pierwiastek i czyli pierwiastek wielokrotny wielomianu wbrew założeniu, że nie ma pierwiastków wielokrotnych.
Dla należącego do przez oznaczamy liczbę zmian znaku w ciągu tj. liczbę takich sytuacji, gdy kolejne wyrazy są liczbami przeciwnych znaków, a jeśli któryś wyraz jest zerowy, to pomijamy go i porównujemy znaki pozostałych wyrazów sąsiednich.
Twierdzenie 1 (Sturma). Liczba pierwiastków rzeczywistych wielomianu spełniającego sformułowane wyżej założenia w przedziale jest równa
Dowód. Dwa kolejne wielomiany ciągu Sturma nie mogą mieć wspólnego miejsca zerowego w przedziale gdyby bowiem to wobec równości
mielibyśmy i kolejne wielomiany ciągu Sturma aż do zerowałyby się w punkcie co nie jest możliwe.
Wszystkie wielomiany ciągu Sturma mają skończoną liczbę miejsc zerowych, możemy więc dany przedział podzielić na skończoną liczbę podprzedziałów, w których każdy z wielomianów ma stały znak. Funkcja jest stała w każdym z tych podprzedziałów i może zmieniać swą wartość tylko przy przejściu przez punkt, w którym zeruje się jeden z wielomianów ciągu Sturma.
Jeśli jest miejscem zerowym wielomianu dla to ponieważ
więc liczby mają przeciwne znaki. W pobliżu punktu na lewo i na prawo możliwe są następujące układy znaków liczb :
a w samym punkcie :
W każdym przypadku mamy tylko jedną zmianę znaku. Jeśli więc nie jest miejscem zerowym wielomianu to przy przejściu przez funkcja nie zmienia swej wartości. Jeśli natomiast jest miejscem zerowym wielomianu to
Ponieważ więc w pewnym otoczeniu funkcja ma stały znak. Gdy funkcja ma przeciwny znak niż gdy zaś funkcje i mają ten sam znak. Zatem funkcja przy przejściu przez zmniejsza swą wartość o 1. Liczba pierwiastków rzeczywistych wielomianu leżących w przedziale jest istotnie równa
Przykład 1. Wyznaczymy liczbę pierwiastków rzeczywistych wielomianu i wskażemy takie przedziały o końcach w liczbach całkowitych, z których każdy zawiera tylko jeden z tych pierwiastków.
Zamiast pochodnej możemy przyjąć gdyż przy wyznaczaniu liczby zmian znaku ważne są tylko znaki wartości wielomianów ciągu Sturma. Obliczamy więc przyjmujemy a ponieważ więc Budujemy tabelkę, w której pierwszym wierszu wypisujemy wybrane liczby całkowite - będą one końcami przedziałów, w których spodziewamy się pierwiastków wielomianu a w pierwszej kolumnie wypisujemy wielomiany ciągu Sturma. Pod każdą liczbą z pierwszego wiersza wypisujemy znaki kolejnych wielomianów, a niżej liczbę zmian znaku.
Z tabeli odczytujemy, że po jednym pierwiastku wielomianu zawiera każdy z przedziałów Są to oczywiście wszystkie pierwiastki, gdyż wielomian stopnia trzeciego nie ma więcej niż trzy pierwiastki.
Przykład 2. Rozważmy teraz wielomian Jako możemy przyjąć Ponieważ więc przyjmujemy Następnie obliczamy ; zatem Budujemy tabelkę podobną, jak w poprzednim przykładzie, ale zaczniemy od wyznaczenia znaków granic wielomianów ciągu Sturma w i
Wynika stąd, że wielomian ma tylko jeden pierwiastek rzeczywisty. Obliczmy liczbę zmian znaku na końcach przedziału
Jedyny pierwiastek wielomianu należy do przedziału