Kącik początkującego olimpijczyka
Trójmian kwadratowy
O stosowaniu podstawowej wiedzy szkolnej na temat funkcji kwadratowej do rozwiązywania zadań olimpijskich.
Ustalmy liczby rzeczywiste i przy czym Wyrażenie nazywamy trójmianem kwadratowym zmiennej o współczynnikach i natomiast funkcję - funkcją kwadratową.
Trójmian kwadratowy można zapisać następująco:
gdzie (o ile ). Dowód, który polega na zwykłym przemnażaniu, wspaniałomyślnie pomijamy.
Każda z powyższych postaci ma swoje unikalne zastosowania. Postać kanoniczna mówi nam, że funkcja kwadratowa przyjmuje wartość najmniejszą (gdy ) lub największą (gdy ) równą dla argumentu Tę postać wykorzystujemy w zadaniach 2 i 4. Postać iloczynowa jest pomocna w zadaniu 10.
Wyżej określone liczby i nazywamy pierwiastkami trójmianu kwadratowego Są to miejsca zerowe funkcji kwadratowej - jest jasne (postać iloczynowa), że Jeśli to trójmian ma dwa różne pierwiastki rzeczywiste. Jeśli to jeden Jeśli to trójmian nie ma pierwiastków rzeczywistych.
Warto jeszcze wspomnieć, że funkcja kwadratowa jest ciągła, więc ma własność Darboux - jeżeli są wartościami pewnej funkcji kwadratowej, to wszystkie liczby rzeczywiste z przedziału też są jej wartościami. Korzystamy z tego w zadaniach 3 i 9.
Porównując postać iloczynową i normalną, otrzymamy i Są to wzory Viete'a, którymi warto się posłużyć w zadaniach 1, 5 i 7.