XXXI Ogólnopolski Sejmik Matematyków

• Publikacja w Delcie: listopad 2014
  • Publikacja elektroniczna: 31-10-2014

W dniach 5–8 VI 2014 odbył się w Szczyrku XXXI Ogólnopolski Sejmik Matematyków.

Sejmiki organizowane są przez Pracownię Matematyki i Informatyki Pałacu Młodzieży w Katowicach we współpracy z Uniwersytetem Śląskim; www.spinor.edu.pl. W czasie sejmiku rozstrzygnięto doroczny konkurs polegający na przedstawieniu opracowania jednego z tematów zaproponowanych przez Jury (wraz z bibliografią) lub tematu własnego oraz - w przypadku zakwalifikowania się do finału - krótkim, publicznym zreferowaniu tego opracowania.

Jury w składzie:
prof. dr hab. Maciej Sablik - przewodniczący, dr Marian Podhorodyński - zastępca przewodniczącego, dr Tomasz Bielaczyc, dr Anna Bień, dr Paweł Błaszczyk, dr Adrian Brückner, dr Damian Brückner, dr Anna Brzeska, dr hab. Włodzimierz Fechner, dr Piotr Kalemba, dr Rafał Kucharski, dr hab. Janusz Morawiec, dr Jolanta Sobera, postanowiło:

I
miejsce otrzymuje: Małgorzata Dutka z I LO w Bydgoszczy za pracę Krótka opowieść o symedianie;
II
miejsce otrzymuje: Wojciech Siwek z I LO we Włoszczowie za pracę Zasada szufladkowa Dirichleta;
III
miejsce otrzymują: Kamil Cichosz z II LO w Jeleniej Górze za pracę Okrąg i koło w różnych metrykach, oraz
Jakub Sieroń z Pałacu Młodzieży w Katowicach za pracę Wokół równania Cauchy'ego.

W głosowaniu publiczności na najlepszą prezentację nauczyciele nagrodzili Małgorzatę Dutkę, a uczniowie również Małgorzatę Dutkę oraz Jana Tabackiego z V LO w Dąbrowie Górniczej za pracę Teoria muzyki w liczbach.

W roku 2014/2015 zaproponowane przez Jury tematy to:

• Pierwsze modele populacyjne;
  • Własności elipsy, hiperboli i paraboli;
  • Relacje na zbiorach;
  • Problem math;
  • Matematyka wedyjska;
  • George Boole math rocznica urodzin;
  • Matematyka kontra fizyka;
  • AbstrAkcjA;
  • Z matematyką na wakacje;
  • Łańcuchy Markowa;
  • Zbiory gęste;
  • Matematyka kostki Rubika.