Wyniki XXIX Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków, Szczyrk, 7–10 VI 2012

• Publikacja w Delcie: listopad 2012
  • Publikacja elektroniczna: 01-11-2012

Jury w składzie: dr hab. Janusz Morawiec – przewodniczący, dr Tomasz Bielaczyc, dr Paweł Błaszczyk, dr Adrian Brückner, dr Paweł Gładki, dr Piotr Kalemba, dr Maria Kania, mgr Renata Kawa, dr Rafał Kucharski, dr Michał Machura, dr Marian Podhorodyński, dr Barbara Przebieracz, dr Małgorzata Serwecińska, dr Jolanta Sobera, dr Anna Szczerba-Zubek, mgr Artur Zieliński, postanowiło przyznać:

• I miejsce: Karol Bacik z VIII LO w Katowicach za pracę Ciągi math  – odkrycie czy klapa?;
  • II miejsce: Adam Baranowski z I LO w Sopocie za pracę Z prostej w płaszczyznę, czyli jak algebrą zawojować geometrię;
  • III miejsce: Piotr Pikul z VIII LO w Katowicach za pracę Nieznane wykresy znanych funkcji;

wyróżnienia:

• Aleksander Horawa z I Społ. L w Warszawie za pracę Pewne własności skończonych przestrzeni metrycznych,
  • Mariusz Nowak z VIII LO w Katowicach za pracę Rozwiązywanie równań nieliniowych na przykładzie solitonów,
  • Martyna Waniek z II LO w Wodzisławiu Śląskim za pracę Matematyka do wzięcia w rękę oraz Agata Drewniak z I LO w Pszczynie za pracę Jak zarobić a się nie narobić – prwadopodobieństwo.

W głosowaniu publiczności na najlepszą prezentację nauczyciele i uczniowie zgodnie nagrodzili Karola Bacika.

* * *

Konkurs polega na przedstawieniu opracowania jednego z tematów zaproponowanych przez Jury (wraz z bibliografią) lub tematu własnego oraz – w przypadku zakwalifikowania się do finału – krótkim, publicznym zreferowaniu tego opracowania.

W roku 2012/2013 zaproponowane przez Jury tematy to:

• figury magiczne,
  • paradosky i sofizmaty,
  • historia symboliki matematycznej,
  • geometria fraktalna,
  • twierdzenia o wartości średniej,
  • punkty ekstremalne w zadaniach,
  • twierdzenia typu Ramseya,
  • metoda niezmienników,
  • dzielenie sekretu,
  • Leibniz vs. Newton,
  • półprawdy, kłamstwa i statystyki,
  • abstrakcja,
  • matematyczne modele zmian klimatu,
  • modele matematyczne w epidemiologii i immunologii,
  • wielkie katastrofy ekologiczne w liczbach,
  • oraz matematyka okiem plastyka.

Sejmiki organizuje Pracownia Matematyki i Informatyki Pałacu Młodzieży w Katowicach we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

Szczegóły na stronie www.spinor.edu.pl/