Zadanie ZF-799
o zadaniu...
- Publikacja w Delcie: listopad 2011
- Publikacja elektroniczna: 01-11-2011
Gorącą plazmę wodorową o temperaturze K umieszczono w polu magnetycznym o indukcji 0,1 T. Znaleźć promień cyklotronowy elektronów w tej plazmie.
Gorącą plazmę wodorową o temperaturze K umieszczono w polu magnetycznym o indukcji 0,1 T. Znaleźć promień cyklotronowy elektronów w tej plazmie.
Poniżej linii przerywanej występuje jednorodne, prostopadłe do płaszczyzny rysunku i zmienne w czasie pole magnetyczne, a powyżej tej linii pola nie ma ( ). Oporności oporników są jednakowe, jednakowe są także trzy pola powierzchni objęte oczkami obwodu: między linią przerywaną a środkowym woltomierzem, między środkowym woltomierzem a dolnym opornikiem oraz między dolnym opornikiem a dolnym woltomierzem. Jeśli dolny woltomierz wskazuje 1 V, to jakie jest wskazanie pozostałych woltomierzy?
Galwanometr o czułości A i zakresie A, wyposażony w opornik wewnętrzny , należy przekształcić w miernik uniwersalny (amperomierz o zakresach 100 mA i 5 A oraz woltomierz 10 V, 100 V i 1000 V). Zaproponować schemat połączeń i obliczyć parametry niezbędnych oporników.
Kuchenka elektryczna przystosowana do napięcia 220 V jest wyposażona w dwie spirale grzejne o oporach 60 i 120 Zaprojektować schemat połączeń pozwalających użytkować kuchenkę w trzech zakresach mocy: 400, 800 i 1200 W.
W prostoliniowym przewodniku płynie prąd o natężeniu a w ramce leżącej w płaszczyźnie prostopadłej do tego przewodnika – prąd o natężeniu Ramka składa się z dwóch odcinków radialnych o kącie rozwarcia oraz łuków okręgów odległych od przewodnika prostoliniowego o i Względna przenikalność magnetyczna ośrodka jest równa 1. Znaleźć siłę i moment siły oddziaływania ramki na przewodnik prostoliniowy.
Do dużego naczynia nalana jest ciecz o gęstości i przenikalności elektrycznej . Dwie pionowe równoległe płyty stykają się krawędziami z powierzchnią cieczy. Płyty mają wymiary i , odległość między nimi wynosi . Płyty naładowano do różnicy potencjałów i odłączono od źródła. Na jaką wysokość wzniesie się ciecz?
Określić pojemność kondensatora, jeżeli część przestrzeni pomiędzy jego okładkami jest wypełniona dielektrykiem w sposób przedstawiony na rysunku.
Mała kulka o masie i ładunku elektrycznym wisi na sprężynie o stałej sprężystości Kulka jest utrzymywana na wysokości nad ziemią, tak że sprężyna nie jest naciągnięta. Na podłodze, dokładnie pod kulką, znajduje się druga kulka, o takiej samej masie i przeciwnym ładunku W pewnej chwili puszczamy górną kulkę. Dla jakiego minimalnego ładunku dolna kulka zostanie poderwana do góry? Stała sprężystości sprężyny i masa kulki spełniają warunek
Kulka o masie i ładunku elektrycznym znajduje się pod unieruchomionym ciałem o ładunku w odległości od niego i na wysokości nad ziemią. Jaką minimalną prędkość skierowaną pionowo w dół należy nadać kulce, aby upadła na ziemię? Początkowa wysokość jest duża w porównaniu z ruch odbywa się w jednorodnym polu ciążenia Ziemi.
Dla obwodu z rysunku wyznaczyć wartość taką że moc wydzielana między punktami i jest maksymalna.
Jaki jest opór między punktami i sieci pokazanej na rysunku obok? ,
Obliczyć siłę rozciągającą kołową pętlę o promieniu 10 cm równomiernie naładowaną ładunkiem Pozostałe niezbędne dane ocenić orientacyjnie. Pętla jest wykonana z drutu.
Masa wolframowego włókna żarówki wynosi a ciepło właściwe wolframu Gdy żarówka była zasilana stałym napięciem 230 V, jej opór wynosił a temperatura włókna była równa Podłączono tę żarówkę do napięcia sinusoidalnie zmiennego o częstotliwości 50 Hz i wartości skutecznej 230 V. Obliczyć przybliżoną głębokość modulacji promieniowania żarówki, tzn. wielkość , gdzie – moc promieniowania. Założyć, że przepuszczalność szkła żarówki nie zależy od długości fali.
Można wykorzystać także następujące dane: gdy stałe napięcie zasilające zmieniano w niewielkim zakresie i powoli, na każdy 1 wolt jego przyrostu opór żarówki zwiększał się o a temperatura włókna zwiększała się o 0,7 K.
Kondensator o pojemności oraz cewki o indukcyjnościach i tworzą układ elektryczny jak na rysunku 3. Znaleźć maksymalne natężenie prądu w układzie, przyjmując, że początkowy spadek potencjałów na cewkach był równy .
Jedno uzwojenie transformatora obniżającego napięcie ma zwojów, drugie jeden. Transformator ten podłączony jest do źródła napięcia zmiennego o sile elektromotorycznej . Do pojedynczego uzwojenia podłączony jest w punktach i galwanometr o oporze wewnętrznym dzieląc zwój na części o oporze i Jakie natężenie prądu będzie pokazywał galwanometr?
Mamy do dyspozycji kondensator o pojemności naładowany do napięcia oraz 2 nienaładowane kondensatory, których pojemności i możemy wybrać według życzenia. Kondensatory można dowolnie łączyć w obwód, rozłączać i łączyć ponownie. Dobrać wartości i oraz zaprojektować takie połączenia i przełączenia, aby korzystając tylko z energii zmagazynowanej w pierwszym kondensatorze uzyskać baterię naładowaną do napięcia i o maksymalnej możliwej pojemności zastępczej.
Czy możliwe jest wytworzenie napięcia , jeśli poza kondensatorem naładowanym dysponujemy tylko jednym kondensatorem dodatkowym oraz zwojnicą? Jeśli tak, to jaką pojemność baterii można uzyskać?