Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (458 KB)
Znaleźć siły oddziaływania dwóch nieprzewodzących półsfer o promieniach i naładowanych odpowiednio ładunkami i rozłożonymi równomiernie na powierzchniach półsfer. Środki półsfer oraz płaszczyzny ich maksymalnych przekrojów pokrywają się.
Rozwiązanie
Na rysunku a) pokazane są wektory sił oddziaływania sfer w przypadku jednoimiennych ładunków i co nie zmniejsza ogólności rozwiązania.
Jeżeli do układu dodamy drugą dużą półsferę, jak na rysunku b), również naładowaną ładunkiem to siła działająca na półsferę o promieniu będzie równa zeru, bo wewnątrz naładowanej sfery nie ma pola elektrycznego. Zatem półsfery o promieniach działają na małą półsferę siłami, które się równoważą.
Jeżeli małą półsferę uzupełnimy drugą, naładowaną ładunkiem jak na rysunku c), to na półsferę o promieniu będzie działała siła
Natężenie pola elektrycznego na zewnątrz sfery o promieniu naładowanej ładunkiem w odległości od jej środka ma wartość gdzie jest przenikalnością elektryczną próżni. Ciśnienie na dużą półsferę wynosi gdzie jest gęstością powierzchniową ładunku. Zatem siła działająca na dużą półsferę ze strony małej sfery dana jest wzorem
Szukana siła oddziaływania między półsferami ma wartość