Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (66 KB)
Nienaładowany, metalowy walec obraca się z prędkością kątową wokół swojej osi. Walec umieszczony jest w jednorodnym polu magnetycznym, którego wektor indukcji jest równoległy do osi walca. Znaleźć gęstość ładunku wewnątrz walca.
Rozwiązanie
1. Rozpatrzmy przypadek, gdy wektory indukcji pola magnetycznego oraz prędkości kątowej walca mają zwroty przeciwne (Rys. 1). Na swobodny elektron wewnątrz walca, poruszający się po okręgu o promieniu działa siła magnetyczna zwrócona na zewnątrz okręgu ( oznacza wartość bezwzględną ładunku elektronu). Wypadkowa siła działająca na elektron jest siłą dośrodkową, zatem siła elektryczna jest większa od siły magnetycznej i ma zwrot do środka okręgu ( jest natężeniem pola elektrycznego wewnątrz walca). Równanie ruchu elektronu ma postać stąd natężenie pola elektrycznego ma zwrot na zewnątrz walca, a jego wartość rośnie liniowo z odległością od środka walca. Rozważmy cienką warstwę cylindryczną o grubości wewnątrz walca (Rys. 2). Oznaczając przez gęstość ładunku wewnątrz tej warstwy, możemy zapisać prawo Gaussa
gdzie jest wysokością walca. Stąd
Gęstość ładunku wewnątrz walca jest stała i dodatnia, ładunek ujemny rozłożony jest na powierzchni walca.
2. Gdy wektory i mają zwroty przeciwne, siła magnetyczna działająca na swobodny elektron ma zwrot do środka okręgu, równanie ruchu elektronu ma postać Znak opisuje przypadek, gdy znak , gdy nierówność ma znak przeciwny. Szukana gęstość ładunku dana jest wzorem i może być dodatnia albo ujemna. Gdy gęstość ładunku wynosi 0.