Przeskocz do treści

Delta mi!

LXV Olimpiada Fizyczna

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: czerwiec 2016
  • Publikacja elektroniczna: 1 czerwca 2016
  • Wersja do druku [application/pdf]: (42 KB)

W dniach 1-5 kwietnia br. odbył się w Warszawie finał LXV Olimpiady Fizycznej. Do tegorocznych zawodów trzeciego stopnia zakwalifikowało się 69 zawodników.

W sobotę 2 kwietnia zawodnicy w dwóch turach rozwiązywali zadanie doświadczalne, polegające w zasadzie na wyznaczaniu kombinacji stałych fizycznych hc/kB za pomocą żarówki, płyty CD i fotodiody. W przeciwieństwie do lat poprzednich zadanie doświadczalne okazało się stosunkowo łatwe i wielu uczestników finału przedstawiło przynajmniej częściowo zadowalające rozwiązania, niekiedy nawet prostsze niż to zaproponowane przez organizatorów.

W niedzielę 3 kwietnia zawodnicy zmierzyli się z zadaniami teoretycznymi. Pierwsze z nich polegało na analizie ruchu upuszczonego ciężarka na elastycznej nici. Choć metody potrzebne do rozwiązania tego zadania były zupełnie elementarne, ogromną trudność sprawiła zawodnikom niezbędna separacja skal czasowych i zauważenie, że do analizy rozciągania nici pozostałe aspekty ruchu można pominąć.

W drugim zadaniu należało zbadać częstość dźwięku emitowanego przez poruszające się po okręgu źródło i odbieranego przez nieruchomy mikrofon. I to zadanie można było rozwiązać elementarnymi metodami, większość uczestników starała się jednak zapisać kluczowy element rozwiązania w postaci trudnej do obliczenia całki.

Trzecie zadanie polegało na określeniu momentu siły elektrycznej obracającej silnik elektryczny składający się z czterech dysków, których kolejne sektory podłączone były do różnych biegunów napięcia. Jakkolwiek wielu rozwiązujących rozpoznało w tym silniku układ połączonych kondensatorów o zmiennej pojemności, to tylko nieliczni zauważyli, że w bilansie energii należy uwzględnić pracę wykonywaną przez źródło napięcia.

Redaktorzy zadań finałowych Olimpiady Fizycznej starają się zawsze, by rozwiązania składały się z elementarnych kroków niewykraczających poza omawiany w szkole zakres materiału, ale wymagających "pogłówkowania" i uświadomienia sobie istoty fizycznej rozważanego problemu. W tym roku elementarność tych kroków okazała się, zwłaszcza w zadaniach teoretycznych, nie lada wyzwaniem dla finalistów, którzy często starali się używać - z różnym powodzeniem - zaawansowanych metod do analizy prostych problemów. Treści zadań wraz ze wzorcowymi rozwiązaniami można znaleźć na stronie Komitetu Głównego OF www.kgof.edu.pl.

Laureatami LXV Olimpiady Fizycznej zostali (w kolejności zajętych miejsc):

1.
Mateusz Raczyński XIII LO w Szczecinie
2.
Stanisław Kurdziałek I LO im. S. Staszica w Lublinie
3.
Adam Kucz II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku
4.
Marcin Koźbiał XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie
5.
Bartosz Markowicz IV LO im. T. Kościuszki w Toruniu
6.
Juliusz Neuman Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi
7.
Michał Pestka III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
8.
Rafał Ernest Ćwiek ZSL im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
9.
Rafał Bistroń V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie
10.
Błażej Rozwoda V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie
11.
Paweł Piotr Czyż XIV LO im. S. Staszica w Warszawie
12.
Karol Niczyj LO im. S. Banacha w Żaganiu
13.
Paweł Żakieta III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
14.
Maksymilian Marzec XIII LO w Szczecinie
15.
Michał Szachniewicz III LO im. A. Mickiewicza we Wrocławiu
16.
Andrzej Oreszczuk VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu
17.
Mateusz Goślinowski XIII LO w Szczecinie

Nagrody dla nauczycieli zostały ufundowane przez Hamamatsu, Labis, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz osoby prywatne.