Masy atomowe pierwiastków występujących naturalnie w przyrodzie wypełniają przedział od 1 (wodór) do 244 (pluton), a promienie atomowe, przedział od (wodór) do (cez) - wynik oszacowania zależy od charakteru wiązań, jakie atom tworzy, gdy wchodzi w związki chemiczne. Masy atomów nie zależą od tworzonych przez nie wiązań, a więc w obliczeniach posłużymy się ich masami. Spróbujmy oszacować "typową" masę atomów wchodzących w skład Ziemi. W atmosferze mamy niemal wyłącznie azot i tlen o masach atomowych 14 i 16,w skorupie Ziemi dominuje tlen oraz krzem o masie atomowej 28, a jądro Ziemi składa się głównie z żelaza i niklu o masach atomowych 56 i 59. Przyjmijmy, że typowa liczba masowa to 50, i obliczmy, ile takich atomów "składa" się na masę Ziemi:
Dla "sprawdzenia" oszacujmy, ile "typowych atomów" wypełni objętość Ziemi. Promienie atomów najczęściej występujących na Ziemi mieszczą się w przedziale od m do Przyjmijmy promień "typowego" atomu Otrzymujemy, że do "wypełnienia" objętości Ziemi potrzeba:
Przyjęliśmy kulisty kształt atomów i pominęliśmy fakt, że ciasno upakowane kule wypełniają "tylko" około 3/4 objętości przestrzeni, oraz wpływ ogromnych ciśnień we wnętrzu Ziemi (do około ). Zgodność otrzymanych wartości i jest nawet nieco zaskakująca.