61. Olimpiada Fizyczna 2011/2012

Konrad Dziatkowski

• Publikacja w Delcie: czerwiec 2012
  • Publikacja elektroniczna: 02-06-2012

W dniach 13-17 kwietnia br. odbył się w Warszawie finał 61. Olimpiady Fizycznej. Do tegorocznych zawodów trzeciego stopnia zakwalifikowało się 69 zawodników, w tym jedna dziewczyna.

W sobotę 14 kwietnia zawodnicy w dwóch turach rozwiązywali zadanie doświadczalne polegające na badaniu rozciągania włosa pod wpływem przyłożonej siły oraz na wyznaczeniu jego modułu Younga. Przeprowadzenie eksperymentu wymagało użycia jako ciężarków monet jednozłotowych, które – co warto podkreślić – zachowały się w niezmienionej liczbie 210 sztuk do końca zawodów doświadczalnych. Okazało się, że zadanie to dobrze różnicowało uczestników Olimpiady, można bowiem było wykonać doświadczenie na wiele sposobów, ale nie wszystkie z nich zapewniały odpowiednio dokładne wyniki. Jedno rozwiązanie wyróżniało się pod względem pomysłowości i dokładności przeprowadzonych pomiarów. Jego autor, Szymon Pińkowski, otrzymał za nie wyróżnienie oraz wszystkie wykorzystywane w części doświadczalnej monety.

W niedzielę 15 kwietnia zawodnicy rozwiązywali zadania teoretyczne. Pierwsze, którego tematem było pole elektryczne wokół wygiętego i naładowanego drutu, okazało się stosunkowo proste. Drugie zadanie,

wymagające analizy równowagi cieplnej ciała umieszczonego wewnątrz kąta dwuściennego utworzonego przez dwa zwierciadła, dobrze różnicowało uczestników olimpiady, a rozwiązaniu autorstwa Mateusza Mańki przyznano wyróżnienie. Trzecie zadanie, w którym występowała ramka z prądem poruszająca się w polu magnetycznym, było wyraźnie najtrudniejsze i żadnego rozwiązania nie można było uznać za bezbłędne. Największe kłopoty sprawiła zawodnikom dyskusja poprawności założeń przyjętych dla rozwiązania tego zadania.

Na podstawie uzyskanych ocen Komitet Główny Olimpiady Fizycznej, stosując regułę regulaminową, wyłonił spośród finalistów osiemnastu laureatów. Zwycięzcą 61. Olimpiady Fizycznej został z wynikiem 84 pkt. Michał Pacholski z Warszawy, który otrzymał nagrodę główną: tablet ufundowany przez firmę Labis z Warszawy.

Treści zadań wraz z wzorcowymi rozwiązaniami z tegorocznej edycji Olimpiady Fizycznej można znaleźć na stronie Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej http:/www.kgof.edu.pl/.

Konrad Dziatkowski

A oto laureaci w kolejności zajętych miejsc:

1.
Michał Pacholski, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
2.
Bartłomiej Zawalski, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
3.
Kacper Oreszczuk, VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu,
4.
Jan Rydzewski, V LO im. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie,
5.
Filip Ficek, V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie,
6.
Maciej Gałka, II LO im. W. Pniewskiego w Gdańsku,
7.
Jakub Mrożek, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
8.
Mateusz Zieliński, Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum,
9.
Remigiusz Lewandowski, Technikum nr 1 w Siedlcach,
10.
Paweł Nałęcz-Jawecki, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
11.
Konrad Szymański, V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie,
12.
Mateusz Mańko, IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie,
13.
Robert Przybycień, IV LO im. T. Reytana w Warszawie,
14.
Jakub Supeł, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
15.
Piotr Urbańczyk, VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach,
16.
Jacek Łysiak, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
17.
Michał Szyszkowski, III LO im. A. Mickiewicza we Wrocławiu,
18.
Radosław Rzepliński, XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.