Nie tracimy ogólności, rozważając jedynie niemalejące ciągi dzięki czemu wyrazy sumy
|
(1) |
są uporządkowane nierosnąco. Niech oraz oznaczają iloraz i resztę z dzielenia przez Wykażemy, że ciąg
|
(2) |
jest tym, dla którego suma (1) - pozostając mniejszą od 1 - jest maksymalna. Wynosi ona
|
(3) |
Niech więc będzie dowolnym ciągiem, dla którego wartość sumy (1) jest mniejsza od 1. Przypuśćmy, że pewien wyraz z wykładnikiem powtarza się co najmniej razy. Przyjmijmy, że jest największym takim numerem. Wykreślamy składników równych i zastępujemy je pojedynczym wyrazem
Wartość sumy nie uległa zmianie, ale ciąg skrócił się o wyrazów. Dopisujemy więc na końcu ułamków, z wykładnikami tak dużymi, by wartość sumy (1) (która się powiększa!) pozostała mniejsza od 1 - bacząc jedynie, by żaden wyraz (z wykładnikiem ) nie powtórzył się -krotnie.
Powtarzamy tę modyfikację tak długo, dopóki istnieje blok jednakowych składników długości co najmniej z jakimkolwiek wykładnikiem Mógłby ewentualnie pozostać taki blok dla wykładnika czyli złożony ze składników równych - ale to też nie jest możliwe, skoro przez cały czas była prowadzona kontrola, by suma nie osiągnęła wartości 1. Stąd wynika, że w dalszym ciągu dowodu można ograniczać uwagę do ciągów o własnościach:
|
(4) |
Ciąg (2) spełnia te warunki. Dla wykazania jego optymalności weźmy pod uwagę dowolny inny ciąg także spełniający powyższe warunki, i oznaczmy przez najwcześniejszy numer, dla którego Zatem odcinki są identyczne.
Nietrudno zauważyć, że ; w przeciwnym przypadku mielibyśmy ; to by oznaczało, że i że w ciągu (2) jest wyrazem kończącym blok złożony z równych liczb. Skoro zaś dla oraz mielibyśmy w ciągu blok złożony z równych liczb, wbrew warunkowi (4). Tak więc
Dokonujemy kolejnej modyfikacji ciągu zastępując wyraz liczbą Warunki (4) pozostają spełnione, wartość sumy (1) zwiększa się, zaś nowy ciąg pokrywa się z ciągiem (2) na odcinku Po skończenie wielu takich krokach dochodzimy do ciągu To pokazuje, że wartość sumy (1) dla wyjściowego ciągu była mniejsza niż jej wartość dla ciągu - czyli liczba dana wzorem (3), która wobec tego jest szukanym kresem górnym.