Mała Delta
Kostka Rubika - wspomnienia z dawnych lat
Oglądając szpargały, jakie w sposób nieunikniony gromadzą się w redakcyjnych szufladach, znalazłem plan lekcji wydany przez Deltę latem 1982 roku – kartonik, format B4.
W planie poszczególne dni są przedstawione jako kwadraty siatki sześcianu, więc można było tę siatkę wyciąć i skleić.
Pozostałą część powierzchni strony frontalnej i całą stronę odwrotną zajmował algorytm układania kostki Rubika – będącej wówczas powszechnym obłędem.
Ciekawe są też napisy drobną czcionką: jeden z nich obwieszcza, że wydaliśmy ten plan w nakładzie egzemplarzy (to nie pomyłka – dwieście tysięcy).
Ale powróćmy do algorytmu. Był on przedstawiony w postaci ikonek symbolizujących poszczególne ruchy – jak widać, byliśmy przygotowani na korzystanie z niego przez analfabetów. Chciałbym przypomnieć tutaj ten algorytm, nie korzystając z tego ułatwienia – opiszę go za pomocą symboli literowych.
Umówmy się, że litera oznaczać będzie obrót o zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a – przeciwnie (patrząc na tekst, jak na rysunku). Będziemy też używać litery na oznaczenie ściany frontowej, – tylnej, – górnej, – środkowej (poziomej), – dolnej, – prawej i – lewej. Zatem np. oznacza obrót ściany frontowej o zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
A oto jaki zaproponowaliśmy wtedy algorytm.
Na wejściu mamy kostkę z ułożoną pierwszą (dolną) warstwą.
Drugą można ułożyć, posługując się ruchami przedstawionymi poniżej:
Są już ułożone dwie warstwy. Żadna z dalszych kombinacji ruchów nie psuje tego, co zostało przed nią ułożone.
W ten sposób można obracać kostki na krawędziach (zawsze po dwie):
A w ten sposób je zamieniać (po trzy):
Tak zamienia się narożniki (też po trzy):
A tak się narożniki obraca (znów po dwa):
To wystarczy do ułożenia kostki Rubika.