Zadanie ZM-830
o zadaniu...
- Publikacja w Delcie: grudzień 1997
- Publikacja elektroniczna: 24 sierpnia 2017
Znaleźć największą liczbę naturalną dla której jest kwadratem liczby naturalnej.
Znaleźć największą liczbę naturalną dla której jest kwadratem liczby naturalnej.
Wyznaczyć największą liczbę naturalną dla której istnieją czteroelementowe zbiory o następującej własności: każdy zbiór ma z każdym innym zbiorem dokładnie jeden element wspólny, ale nie istnieje wspólny element wszystkich zbiorów
Dana jest liczba oraz pewien zbiór dodatnich liczb całkowitych. Na okręgu wyróżniono punktów i każdemu z nich przyporządkowano jedną z liczb ze zbioru Udowodnić, że iloczyn liczb znajdujących się na pewnym łuku tego okręgu jest kwadratem liczby całkowitej.
Niech będzie liczbą całkowitą. Znaleźć liczbę przedstawień liczby w postaci sumy pewnej liczby dodatnich całkowitych składników, pośród których jest parzysta liczba liczb parzystych.
Zadanie 744 zostało opracowane na podstawie propozycji, którą przysłał pan Paweł Kubit z Krakowa.
Dana jest liczba całkowita Niech będzie takim zbiorem dodatnich liczb całkowitych, że dla każdej pary różnych liczb zachodzi nierówność Wykazać, że zbiorze jest nie więcej niż liczb. Czy dla każdej liczby istnieje -elementowy zbiór o podanej własności?
Zadanie 742 zaproponował pan Tomasz Ordowski.
Niech będzie liczbą pierwszą postaci Dowieść, że istnieje liczba całkowita dodatnia mniejsza od dla której różnica jest kwadratem liczby całkowitej dodatniej.
Udowodnić, że jeżeli dla pewnej liczby naturalnej liczba jest pierwsza, to liczby oraz są złożone.
Wyznacz liczbę podzbiorów zbioru które nie zawierają dwóch liczb różniących się o
Udowodnij tożsamość ( oznacza -tą liczbę Fibonacciego, czyli rozwiązanie równania rekurencyjnego dla a zarazem liczbę pokryć paska kwadratami i prostokątami ).
Udowodnić, że dla każdego istnieje ciąg arytmetyczny dodatnich liczb całkowitych, z których każda jest podzielna przez sumę swoich cyfr (w zapisie dziesiętnym).
Wskazówka. W rozwiązaniu można skorzystać z twierdzenia o liczbach pierwszych, na przykład używając szacowania prawdziwego dla dostatecznie dużych gdzie oznacza liczbę liczb pierwszych nie większych od
Zadanie 738 zaproponował pan Bartłomiej Pawlik z Limanowej.
Wypisując, jedna za drugą, wszystkie liczby całkowite dodatnie, mające (w systemie dziesiętnym) co najwyżej cyfr, piszemy łącznie cyfr (np. ); w tym zer (np. ). Czy równość jest spełniona dla wszystkich liczb naturalnych
Przypuśćmy, że dla pewnej dodatniej liczby całkowitej liczby oraz rozpoczynają się w zapisie dziesiętnym tą samą cyfrą. Jaka to cyfra?
Każdą liczbę całkowitą większą od pomalowano na pewien kolor w taki sposób, że jeżeli dla pewnych dwóch liczb większych od liczba jest podzielna przez to ma ten sam kolor, co Jaka jest największa możliwa liczba kolorów użytych do pomalowania liczb?
Udowodnij, że dla każdej niepodzielnej przez liczby naturalnej istnieje taka liczba naturalna że pierwsza i ostatnia cyfra liczby są równe.
Zadanie 732 zaproponował pan Tomasz Ordowski.
Ciąg liczb naturalnych jest określony wzorem rekurencyjnym: ; wyraz początkowy jest liczbą pierwszą. Dowieść, że dla każdego różnica jest podzielna przez
Znaleźć wszystkie liczby całkowite dla których liczba jest kwadratem liczby całkowitej.
Obliczyć sumę
Trójkąt równoboczny o boku długości został podzielony (prostymi równoległymi do boków) na trójkącików o boku 1. Każdy wierzchołek powstałej siatki (tj. wierzchołek któregoś trójkącika) jest pomalowany na biało lub czarno. Wykonujemy ciąg ruchów. W jednym ruchu zmieniamy kolor wszystkich wierzchołków, leżących na jednej linii prostej, zawierającej bok któregoś trójkącika.
Wyznaczyć wszystkie liczby naturalne dla których - wychodząc od stanu: wszystkie wierzchołki białe - można dojść do stanu: dokładnie jeden wierzchołek czarny.
Zadanie 726 zaproponował pan Tomasz Ordowski.
Niech będzie ustaloną liczbą całkowitą dodatnią. Dowieść, że istnieje nieujemna liczba całkowita taka, że oraz różnica dzieli się przez
Czy istnieje taka liczba że jej suma cyfr w systemie dziesiętnym jest równa a suma cyfr liczby jest równa