Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (146 KB)
Na stole stoi stożek, w pewnym jego punkcie siedzi pająk. Chciałby on przespacerować się najkrótszą możliwą drogą dookoła stożka i wrócić do punktu wyjścia. Którędy powinien pójść?
Wskazówka
Warto rozciąć i rozwinąć daną powierzchnię boczną. Nie zawsze jednak najkrótsza droga odpowiada odcinkowi łączącemu odpowiednie dwa punkty tak uzyskanej płaskiej figury! Ku przestrodze polecam deltoid 7/2015.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (146 KB)
Na stole stoi szklanka, jej dno jest lepkie od soku. W pewnym miejscu wewnątrz siedzi mucha, w innym pająk. Pająk chce dotrzeć do muchy najkrótszą możliwą drogą, ale omijając sok. Którędy powinien pójść? W jaki sposób zmieni się rozwiązanie, jeśli mucha siedzi wewnątrz, a pająk na zewnątrz szklanki?
Wskazówka
Warto rozciąć i rozwinąć daną powierzchnię boczną. Nie zawsze jednak najkrótsza droga odpowiada odcinkowi łączącemu odpowiednie dwa punkty tak uzyskanej płaskiej figury! Ku przestrodze polecam deltoid 7/2015.
Sześcian przecięto płaszczyzną, uzyskując w przekroju pięciokąt opisany na okręgu. Udowodnić, że ten pięciokąt ma oś symetrii.
Rozwiązanie
Oznaczmy pewną parę przeciwległych ścian danego sześcianu przez oraz w taki sposób, aby odcinki były krawędziami sześcianu oraz ściana nie zawierała żadnego z boków uzyskanego w przekroju pięciokąta, a krawędź - żadnego z jego wierzchołków. Niech ponadto będą punktami przecięcia płaszczyzny przekroju odpowiednio z prostymi
Zauważmy, że czworokąt jest równoległobokiem, co wynika z równoległości przeciwległych ścian sześcianu. Okrąg wpisany w pięciokąt jest wpisany w ten równoległobok, skąd wniosek, że jest rombem. Wykażemy, że jest płaszczyzną symetrii tego rombu; ponieważ jest to także płaszczyzna symetrii wyjściowego sześcianu, więc wyniknie stąd, że punkty i są względem niej symetryczne, co zakończy rozwiązanie.
Skoro jest rombem, to ma prostopadłe przekątne, a zatem punkty oraz są zawarte w płaszczyźnie symetralnej odcinka Płaszczyzna ta nie pokrywa się z płaszczyzną (punkt nie należy do odcinka ), więc przecina się z nią wzdłuż prostej prostopadłej do płaszczyzny Wobec tego punkty i są symetryczne względem płaszczyzny a to właśnie należało udowodnić.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (82 KB)
Niech będzie wielościanem wypukłym, środkowo-symetrycznym, i niech będzie ustaloną płaszczyzną, przechodzącą przez środek symetrii. Przekrój wielościanu płaszczyzną jest zawarty w kole o promieniu Udowodnić, że przekrój wielościanu każdą płaszczyzną, równoległą do jest zawarty w pewnym kole o promieniu - lub podać przykład, pokazujący nieprawdziwość takiego stwierdzenia.
Rozwiązanie
Banalny kontrprzykład: sześcian (o krawędzi ). Weźmy jego dwa przeciwległe wierzchołki (końce przekątnej długości ). Płaszczyzna przechodząca przez środek tworzy w przecięciu z sześcianem sześciokąt foremny, którego wierzchołkami są środki niektórych krawędzi sześcianu, leżące w odległości od środka
Przekrój sześcianu płaszczyzną przechodzącą przez trzy wierzchołki (połączone krawędziami np. z punktem ) jest trójkątem foremnym o boku Najmniejsze koło, zawierające ów trójkąt, ma promień
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (88 KB)
Czy w sześcianie o krawędzi 20 zmieści się kwadrat o boku 21?
Rozwiązanie
Niech punkty leżą na krawędziach sześcianu tak, że (Rys. 3(a)). Wówczas podobnie i odcinki te są równoległe, więc punkty leżą w jednej płaszczyźnie, a wobec symetrii problemu równoległobok jest prostokątem.
Korzystając dwukrotnie z twierdzenia Pitagorasa (kolejno dla trójkątów oraz ) obliczamy, iż również zatem jest kwadratem o boku długości
Jeśli każdy z jego wierzchołków przybliżymy do jego środka o taką samą odpowiednio małą odległość, uzyskamy w rezultacie kwadrat o krawędzi 21, którego wierzchołki leżą wewnątrz danego sześcianu.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (348 KB)
Czy w sześcianie o krawędzi 20 można wywiercić tunel, przez który da się przesunąć sześcian o krawędzi 21?
Rozwiązanie
Wywierćmy tunel, którego przekrojem poprzecznym jest kwadrat z poprzedniego zadania (wygląda to prawie jak na Rys. 3(b)). Zauważmy, że tunel ten nie ma punktów wspólnych z żadną z krawędzi sześcianu składających się na łamaną zamkniętą (zaznaczoną na czarno na Rys. 3(a)), istotnie więc część sześcianu pozostająca wokół tunelu nie rozpada się i tworzy wielościenną obręcz, przez którą da się przesunąć sześcian o krawędzi 21 (Rys. 3(c)).
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (74 KB)
Wierzchołek czworościanu nazwijmy ciekawym, jeśli z trzech wychodzących zeń krawędzi nie da się zbudować trójkąta.
a)
Czy istnieje czworościan, którego wszystkie wierzchołki są ciekawe?
b)
Czy istnieje czworościan, mający dokładnie jeden ciekawy wierzchołek?
Rozwiązanie
(a) Weźmy dowolny czworościan oraz jego najdłuższą krawędź. Przyjmijmy, że ma ona długość zaś dwie przyległe do niej ściany mają krawędzie długości oraz przy czym krawędzie mają wspólny koniec oraz krawędzie mają wspólny koniec. Wówczas oraz ; stąd wobec czego musi zachodzić co najmniej jedna z nierówności lub Zatem co najmniej jeden z końców krawędzi nie jest wierzchołkiem ciekawym.
(b) Dokładnie jeden wierzchołek ciekawy jest możliwy. Rozpocznijmy od przykładu czworościanu zdegenerowanego do czwórki punktów na płaszczyźnie w konfiguracji: - trójkąt prostokątny; - środek przeciwprostokątnej ; przy czym (np. ). Z punktu wychodzą krawędzie długości ; z punktu z punktu każda z tych trójek spełnia warunek trójkąta. Pozostaje wierzchołek - jedyny ciekawy (wspólny koniec krawędzi ). Teraz wystarczy wyjść w przestrzeń i nieznacznie przemieścić wierzchołek usuwając go prostopadle z płaszczyzny Wychodzące zeń krawędzie trochę się wydłużą. Przy małym przemieszczeniu rozważane nierówności (ostre) pozostaną w mocy; punkt nadal będzie jedynym wierzchołkiem ciekawym.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (57 KB)
Czy z prostopadłościennych klocków o wymiarach można ułożyć prostopadłościan o wymiarach
Rozwiązanie
Przyda się tu "spłaszczenie" polegające na spojrzeniu na ścianę prostopadłościanu Gdyby dało się zbudować go z opisanych w zadaniu klocków, ściana ta byłaby zbudowana z prostokątów o wymiarach oraz Jednak to jest niemożliwe, gdyż figura złożona z takich prostokątów ma pole podzielne przez 3, a tymczasem ściana ma pole równe 64.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (57 KB)
Z klocków o wymiarach zbudowano sześcian Wykaż, że istnieje taka prosta równoległa do jednej z krawędzi sześcianu i przechodząca przez jego wnętrze, która nie przecina wnętrza żadnego z klocków.
Rozwiązanie
Prostych równoległych do pewnej krawędzi sześcianu, przechodzących przez jego wnętrze i biegnących wzdłuż linii podziału na kostki jednostkowe jest po w każdym z trzech kierunków, a więc łącznie
Załóżmy, że któraś z nich przebija nieparzystą liczbę klocków. Rozważmy prostopadłościan wyznaczony, w sposób przedstawiony na rysunku, przez tę prostą i dowolną równoległą do niej krawędź sześcianu. Wówczas objętość tego prostopadłościanu byłaby nieparzysta, bo zawierałby on po jednej kostce jednostkowej z każdego z przebitych klocków, a pozostałe klocki w całości lub po połowie. Liczba ta jest jednak jednocześnie wielokrotnością 20 (z uwagi na rozmiar sześcianu), co jest niemożliwe.
Zauważmy, że każdy klocek może być przebity przez najwyżej jedną z rozważanych prostych. Gdyby każda z nich przebijała co najmniej dwa klocki, to łącznie przebijałyby one co najmniej klocków. To także jest niemożliwe, gdyż klocków jest łącznie Wobec tego któraś z rozważanych prostych nie przechodzi przez żaden klocek.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (57 KB)
Klockiem nazwiemy bryłę otrzymaną przez usunięcie z sześcianu o krawędzi 2 jednego spośród ośmiu sześcianów jednostkowych, z których jest on zbudowany. Udowodnij, że po usunięciu z sześcianu o krawędzi dowolnego spośród tworzących go sześcianów jednostkowych powstaje bryła, którą daje się szczelnie wypełnić klockami.
Zadanie 1 pochodzi z gazetki Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów Kwadrat nr 7
Czy ten rysunek przedstawia wielościan?
Rozwiązanie
Przednia i tylna ściana danej figury mają wspólny wierzchołek, zatem nie są równoległe. Niech i oznaczają odpowiednio punkty przecięcia prostych z oraz z Wówczas każdy z punktów należy do obu płaszczyzn rozważanych powyżej ścian, a więc też do ich wspólnej prostej. Jednak punkty nie są współliniowe, zatem rysunek nie przedstawia wielościanu.
Czworościan przecięto płaszczyzną, uzyskując w przekroju czworokąt Na rysunku obok wyznacz punkt posługując się jedynie linijką.
Rozwiązanie
Oznaczmy przez punkt przecięcia prostych i Punkt ten leży w płaszczyźnie przekroju, zatem leży w niej też prosta Stąd brakujący punkt to punkt przecięcia prostych i
W trapezie podstawa ma długość 2. Długości pozostałych boków tego trapezu są równe 1. Punkt jest wierzchołkiem ostrosłupa o podstawie w którym Wyznacz stosunek objętości tego ostrosłupa do objętości czworościanu foremnego o krawędzi 1.
Rozwiązanie
Niech będzie punktem przecięcia prostych i Z kształtu trapezu wynika, że oraz że jego pole to pola trójkąta
Z długości krawędzi trójkąta wnioskujemy, że jest on połową trójkąta równobocznego o krawędzi 2. Ponieważ oraz więc
Stąd czworościan jest foremny o krawędzi 2. Jego objętość jest zatem 8-krotnie większa od objętości czworościanu foremnego o krawędzi 1, więc szukany stosunek objętości równy jest
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny, którego każda krawędź ma długość 1. Ostrosłup ten przecięto płaszczyzną przecinającą jego wszystkie krawędzie boczne i uzyskano w przekroju czworokąt wypukły nie będący trapezem. Proste i przecinają się w punkcie Wyznacz wszystkie wartości, jakie może przyjąć odległość punktu od płaszczyzny podstawy ostrosłupa.
Rozwiązanie
Prosta leży w płaszczyźnie przedniej ściany ostrosłupa z rysunku, a prosta w płaszczyźnie tylnej ściany, więc punkt należy do obydwu tych płaszczyzn. Ich częścią wspólną jest prosta równoległa do podstawy ostrosłupa (gdyż jest on prawidłowy) i przechodząca przez wierzchołek Stąd jedyną wartością, jaką może przyjąć odległość punktu od płaszczyzny podstawy, jest wysokość ostrosłupa równa
Dany jest sześcian o podstawie i krawędziach bocznych Wyznacz miarę kąta dwuściennego między płaszczyznami i
Rozwiązanie
Krawędzie i są równoległe, leżą więc w jednej płaszczyźnie Stąd punkt też do niej należy; podobnie należy on także do Punkty również leżą w jednej płaszczyźnie.
Powyższe trzy płaszczyzny mają wspólną prostą i każda z nich zawiera inną z trzech krawędzi wychodzących z wierzchołka Oznacza to, że płaszczyzny te tworzą równe kąty dwuścienne, czyli kąty po
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (42 KB)
Dwie spośród ścian pewnego wielościanu są przystającymi wielokątami położonymi w równoległych płaszczyznach, przy czym jedną z nich można tak przesunąć, by uzyskać drugą. Wszystkie pozostałe ściany tego wielościanu są równoległobokami. Czy wynika z tego, że rozważany wielościan jest graniastosłupem?
Przekątne czworokąta wpisanego w okrąg o środku przecinają się w punkcie Niech będą środkami okręgów opisanych odpowiednio na trójkątach i Wykazać, że proste i przecinają się w jednym punkcie.
Rozwiązanie
Niech będzie punktem przecięcia prostej z prostą a różnym od punktem przecięcia tej prostej z okręgiem opisanym na trójkącie (rysunek). Wówczas oraz
W takim razie trójkąty i są podobne, w szczególności Stąd prosta jest prostopadła do a więc również równoległa do - symetralnej Analogicznie proste i są równoległe. W takim razie odcinki i przecinają się w połowie jako przekątne równoległoboku.
W podobny sposób możemy pokazać, że prosta przechodzi przez środek odcinka co daje tezę.
Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (56 KB)
Czy istnieje wielościan wypukły mający krawędzi oraz płaszczyzna nie przechodząca przez żaden z jego wierzchołków i przecinająca krawędzi, przy czym
Rozwiązanie
Jeśli płaszczyzna przecina krawędzi, to przekrój ma boków i płaszczyzna ta przecina także różnych ścian (bo wielościan jest wypukły). Stąd więc zatem niemożliwe, by