Przeskocz do treści

pierwsza strona

Wydanie Delty - kwiecien 2011 r.

Drzewo Steinera: jedno zagadnienie, mnóstwo problemów

Marek Cygan i Marcin Pilipczuk

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: kwiecień 2011
  • Publikacja elektroniczna: 31-03-2011
  • Autor: Marek Cygan
    Afiliacja: Instytut Informatyki, Uniwersytet Warszawski
    Autor: Marcin Pilipczuk
    Afiliacja: Instytut Informatyki, Uniwersytet Warszawski
  • Wersja do druku [application/pdf]: (167 KB)

W naszym zespole badawczym analizujemy wiele różnych zagadnień, które występują w różnych aspektach. Nic w tym dziwnego, wszak algorytmika jest bardzo szeroką dziedziną. Zdarza się i tak, że to samo zagadnienie pojawia się w wielu kontekstach. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku problemu drzewa Steinera.

artykuły

Astronomia

  1. obrazek

    ESO

    Gwiazda 2M 1207

    ESO

    Gwiazda 2M 1207

    Astronomia Patrz w niebo

    Czyżby pierwsza planeta?

    Planeta obiegająca dowolną gwiazdę może przejawić swoją obecność na kilka sposobów. Jej działanie grawitacyjne powinno powodować okresowe zmiany położenia gwiazdy. Jeżeli gwiazda już się porusza, to obserwator zobaczy, że jej tor jest wężykiem. Ruch gwiazdy wzdłuż promienia widzenia przejawi się jako zmiany jej prędkości radialnej.

Fizyka

Materiały

Mechanika

  1. Mechanika Jak to działa?

    Trzy ciężkie bąki

    Dwa punkty materialne, każdy o masie math  przymocowane są do przeciwległych punktów nieważkiej obręczy o promieniu math która toczy się bez tarcia po poziomej płaszczyźnie, pozostając przez cały czas prostopadła do tej płaszczyzny. Prędkość środka masy układu (punkt math  na rysunku 1) wynosi math a prędkość kątowa obrotu względem osi przechodzącej przez math  jest równa math  Jaka jest energia tego układu?

Płyny

Informatyka

  1. Informatyka Mała Delta

    Roztańczone pchły

    W Bajtocji można spotkać wędrownych treserów pcheł. Pchły uczone są tańca, polegającego na wykonywaniu precyzyjnych skoków w rytm muzyki. Dokładnie wygląda to tak: treser układa na stole w rządku ponumerowane kolejno żetony. Na każdym żetonie, oprócz jego numeru, jest również napisany numer żetonu, na który powinna z niego skoczyć pchła – na każdym żetonie ten numer jest inny. Następnie treser ustawia po jednej pchle na każdym z żetonów i włącza muzykę. Na początku każdego taktu każda z pcheł wykonuje skok wprost na żeton, którego numer jest napisany na żetonie, na którym w danej chwili stoi.

Algorytmy

Matematyka

Geometria

Planimetria

  1. Planimetria

    Urok zbioru math

    Tematem mojej pracy były własności pewnych szczególnych punktów na płaszczyźnie – punktów tytułowego zbioru math W poniższym tekście przedstawię niektóre z tych własności oraz przykłady pokazujące, że przy użyciu dowiedzionych twierdzeń można wyciągnąć wiele niemal natychmiastowych wniosków.

Stereometria

  1. Stereometria Deltoid

    Numerowanie

    Na pierwszym etapie tegorocznej Olimpiady Matematycznej pojawiło się poniższe zadanie 1 o numerowaniu krawędzi dwunastościanu. Spośród licznych zadań o podobnej tematyce prezentujemy kilka o dość różnorodnych rozwiązaniach.

Zastosowania matematyki

  1. Zastosowania matematyki

    Ilu mamy przodków?

    Jak wiadomo, każdy człowiek ma dwoje rodziców. Skoro każdy z rodziców też jest człowiekiem, ta rekurencyjna zależność pozwala w prosty sposób wyznaczyć liczbę przodków dowolnej osoby w linii prostej w kolejnych pokoleniach: czworo babć i dziadków, ośmioro prababć i pradziadków, a zatem ogólnie math dziadków obojga płci mamy math

Biologia

zadania


tematy

stałe rubryki

autorzy