Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej
O Olimpijskim Kółku Matematycznym
Z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej oraz Instytutu Matematycznego PAN w zeszłym roku szkolnym zostało zorganizowane Olimpijskie Kółko Matematyczne przeznaczone przede wszystkim dla uczniów warszawskich liceów.
Miałem olbrzymią przyjemność prowadzić te zajęcia. Odbywały się one raz w tygodniu, we środy o godzinie 16.30 w Instytucie Matematycznym PAN przy ul. Śniadeckich 8. Ich forma wzorowana była na podobnych zajęciach, które od kilku już lat prowadzę w Kielcach. Koło Matematyczne w Kielcach odbywa się również pod auspicjami SEM oraz Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w piątki o godzinie 16.15. Dane podaję dla wszystkich chętnych, których serdecznie zapraszam do uczestnictwa w bieżącym roku szkolnym.
Nasze kółka są zorganizowane nastepująco. Ja wyszukuję, wymyślam czy też zdobywam w inny sposób zadania i podaję je uczestnikom. Zadania te są z reguły pracą domową, a ich rozwiązania są prezentowane na kolejnych zajęciach. Zdarzało się jednak, że niektóre zadania zostały rozwiązane już na zajęciach, na których były podane. Zadania na naszych kółkach mają różny stopień trudności, ale zawsze staram się, żeby miały jedną wspólną cechę – były niesztampowe. Wiele z nich to zadania z Olimpiad Matematycznych z całego świata, często sprzed wielu, wielu lat. Staram się, aby ciągle sporo zadań było nierozwiązanych i żeby uczestnicy kółka mieli nad czym myśleć. Gdy jakieś zadanie zostaje rozwiązane, zwykle od razu podaję kolejne (przy czym uczestnik, który rozwiązał, ma prawo wyboru tematyki nowego zadania). Osiągnęliśmy już wymierny sukces – dwóch warszawskich uczestników zostało laureatami Olimpiady Matematycznej, a kółko kieleckie dochowało się nawet zwycięzcy Olimpiady.
Nieodmiennie dużą popularnością na kółkach cieszą się zadania związane z grami. Tytułem zachęty dla przyszłych uczestników przedstawię kilka, a jedno pozwolę sobie omówić dokładniej.
A oto problem, którego rozwiązania nie znam:
Problem. Przypuśćmy, że pionki na planszy stoją w całkiem dowolnej konfiguracji, nie w rzędzie jeden za drugim. Jak rozpoznać, który gracz ma strategię wygrywającą?
Na tego, kto pierwszy poda rozwiązanie, czeka ufundowana przez autora nagroda w postaci zgrzewki napoju chłodzącego.