Przeskocz do treści

pierwsza strona

Wydanie Delty styczeń 2011 r.

Ogródek Gardnera

Dlaczego Martin Gardner był wielkim matematykiem, choć matematykiem nie był

Marek Kordos

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: styczeń 2011
  • Publikacja elektroniczna: 18-12-2010
  • Wersja do druku [application/pdf]: (146 KB)

Martin Gardner urodził się 21 października 1914 r., a zmarł 22 maja 2010 r. Dwadzieścia pięć lat (1956-81) z jego długiego żywota zajęło redagowanie kącika matematycznego w Scientific American. I można by dopisać tu listę jego książek i artykułów. Ale to byłoby bez sensu. Bo o tym, co człowiek zrobił naprawdę, decyduje jedynie to, co w świecie po jego śmierci jest - dzięki niemu - inne, niż gdy się rodził.

artykuły

Astronomia

  1. obrazek

    NASA, ESA, M. Robberto ( Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

    Mgławica Oriona

    NASA, ESA, M. Robberto ( Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

    Mgławica Oriona

    Astronomia Patrz w niebo

    Niebo w styczniu

    Znowu witamy Czytelników Delty w Nowym Roku! Oby był szczęśliwy! A niebo w styczniu jest jak zawsze w styczniu.

Fizyka

Struktura materii

Informatyka

Matematyka

  1. Matematyka Ogródek Gardnera

    Dlaczego Martin Gardner był wielkim matematykiem, choć matematykiem nie był

    Martin Gardner urodził się 21 października 1914 r., a zmarł 22 maja 2010 r. Dwadzieścia pięć lat (1956–81) z jego długiego żywota zajęło redagowanie kącika matematycznego w Scientific American. I można by dopisać tu listę jego książek i artykułów. Ale to byłoby bez sensu. Bo o tym, co człowiek zrobił naprawdę, decyduje jedynie to, co w świecie po jego śmierci jest – dzięki niemu – inne, niż gdy się rodził.

Planimetria

  1. Planimetria Ogródek Gardnera

    Lehmus, Steiner, Gardner

    Powszechnie znany jest fakt, że w trójkącie równoramiennym dwie dwusieczne mają równe długości, podobnie jak dwie wysokości i dwie środkowe. Naturalne jest pytanie: a odwrotnie, czy równość dwóch ze wspomnianych wielkości gwarantuje równoramienność trójkąta?

  2. Planimetria Mała Delta

    Nadzwyczajne kafelki

    Każdy wie, jak ułożyć posadzkę, mając do dyspozycji trójkątne kafelki. Jeden ze sposobów jest taki: obok każdego trójkąta kładziemy trójkąt będący jego odbiciem względem środka jego boku. Którego? Każdego. Gdy będziemy tak konsekwentnie postępowali, możemy wyparkietować całą płaszczyznę.

Stereometria

Gry, zagadki, paradoksy

Teoria liczb

  1. Teoria liczb Ogródek Gardnera

    Jaka to liczba?

    Na ogół matematycy nie są ulubionymi gośćmi na przyjęciach. Poprzedza nas reputacja nudziarzy, zanurzonych myślami w definicjach i twierdzeniach. A jednak możemy użyć naszej wiedzy, by oczarować zebranych magicznymi trikami, opartymi na własnościach matematycznych. Może przy okazji ktoś zainteresuje się matematyką?

Teoria węzłów

Topologia

  1. Topologia Deltoid

    Zabawy z plasteliną

    Powiemy, że dwie bryły są plastelinowo równoważne (w skrócie równoważne), jeśli jedną z nich można otrzymać z drugiej za pomocą rozciągania, ściskania, wyginania itp., ale bez sklejania lub rozrywania.

Różności

Biologia

zadania


tematy

stałe rubryki

autorzy