Spin (moment pędu) jest jednym z dwóch atrybutów astrofizycznej czarnej
dziury – drugim jest jej masa. Tak niespotykana i intrygująca prostota jest
rzadkością w astronomii i powodem sukcesu modelu czarnej dziury. Co
sprawia, że czarne dziury są wyjątkowe?
Spadająca na masywne ciała niebieskie materia staje się często przyczyną bardzoenergetycznego promieniowania. Niebo oglądane w promieniach Röntgena jestrozjaśniane przez wiele typów obiektów: pozostałości po supernowych, białe karły,pulsary, ale większośćtzw. źródeł punktowych to światło dysków akrecyjnychwokół gwiazd neutronowych i różnej wielkości czarnych dziur (od małych,o masach porównywalnych do Słońca, ażdo supermasywnych czarnych dziurznajdujących się w aktywnych jądrach galaktyk).
Spin (moment pędu) jest jednym z dwóch atrybutów astrofizycznej czarnej dziury –drugim jest jej masa. Tak niespotykana i intrygująca prostota jest rzadkościąw astronomii i powodem sukcesu modelu czarnej dziury. Co sprawia, że czarne dziurysą wyjątkowe?
W tym odcinku będziemy kontynuowali doświadczenia z tornadami. Zbadamydokładniej sposoby ich likwidacji i kształt wewnętrznej powierzchni wirującegoleja.
Drodzy Czytelnicy Delty, przedstawiamy Wam zadania zawodów I stopniajubileuszowej, XX Olimpiady Informatycznej. Tych z Was, którzy chcą wziąćudział wOlimpiadzie, zobowiązujemy do przeczytania „Zasad organizacji zawodów XX OI”, wktórych zawarte są najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób należyprzygotowaćswoje rozwiązania. Rozwiązania należy zgłaszaćprzez stronęsio.mimuw.edu.pl, na której znajdują się także wybrane odpowiedzi na pytaniazawodników, narzędzia do sprawdzania rozwiązańpod względem formalnymoraz forum służące do wymiany doświadczeńmiędzy zawodnikami. Terminnadsyłania rozwiązańprzedstawionych tu zadańI etapu upływa 12 listopada 2012
roku.
W pierwszym tygodniu lipca 2012 roku w Krakowie gościł VI Europejski KongresMatematyczny (takie kongresy organizowane są od 1992 roku co 4 lata; poprzednieodbyły się w Paryżu, Budapeszcie, Barcelonie, Sztokholmie i Amsterdamie). Przyznanona nim dziesięćnagród Europejskiego Towarzystwa Matematycznego (dalej w skrócieEMS), przeznaczonych dla osób, które w wieku co najwyżej 35 lat mają błyskotliweosiągnięcia matematyczne.
W wielu problemach matematycznych warto rozważaćelementy ekstremalne –największe, najkrótsze, najbliższe... Metoda ta bywa często przydatna w zadaniachdotyczących punktów płaszczyzny lub grafów, czyli punktów łączonych liniami.
W roku szkolnym 2011/2012 zmieniona została formuła Olimpiady MatematycznejGimnazjalistów. Zmiana ta zaowocowała znacznym wzrostem zainteresowaniaOlimpiadą. W związku z tym Komitet Główny Olimpiady MatematycznejGimnazjalistów oraz Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej zorganizowaływ całej Polsce cykl seminariów Poznajemy Olimpiadę Matematyczną Gimnazjalistów.
Niejeden maturzysta marzy zapewne, żeby na egzaminie dojrzałości rozwiązywaćnastępujące, z pozoru błahe, zadanie: Wyznacz liczbę miejsc zerowych funkcjiAbiturienta nie zraziłaby prawdopodobnie nawet drobnaprzeszkoda, jaką jest wyraźny brak informacji o dziedzinie funkcji Z uwagina wszechobecnośćzbioru liczb rzeczywistych w obecnym programie nauczaniawydaje się, że ożadnych zerach mowy byćnie może. Nawet słynna „delta” nie jesttu potrzebna.
W wielu miejscach można przeczytaćczy usłyszeć, że matematyka, a zwłaszczageometria jest nauką aksjomatyczną i wszelkie zawarte w niej fakty uzyskuje sięwłaśnie z aksjomatów przez podporządkowane prawom logiki dowody.
Na moim biurku przycupnęły trzy kolorowe ptaszki, które moja przyjaciółka M.przywiozła z Kenii. M. uczestniczy w polskim projekcie współpracy z edukatoramiw Kenii. Wchodzą do środowiska nauczycieli i uczniów „nieformalnych” szkółpodstawowych w slumsie Nairobi, jednym z największych i najgorszych pod względemjakości życia slumsów Afryki Wschodniej. To kilkumilionowe miasto w mieście,lepianki i ludzie, którzy utrzymują się z usług na rzecz mieszkańców nieslumsów.W slumsach rodzi się dużo dzieci.
Oczywiście, mowa tu o znaczkach pocztowych. Zawierają one zawsze więcejszczegółów od swych spiżowych i kamiennych odpowiedników, a poza tym krążąmiędzy ludźmi, żyjemy z nimi na co dzień. No i jest ich (chyba) więcej. Tytułowepomniki tym razem łączy historia analizy matematycznej.
Gry – komputerowe czy jakiekolwiek inne – opierają się w głównej mierze napokonywaniu trudności. Niezależnie od tego, czy bawimy się w berka, gramyz kolegami w brydża, czy teżspędzamy czas przy najnowszej konsolowejsuperprodukcji, podstawowy mechanizm tej rozrywki pozostaje dokładnie taki sam.Przed graczem stawiany jest pewien wyimaginowany problem (wyzwanie), który musion rozwiązaćza pomocą posiadanych umiejętności. Przezwyciężanie wyzwańprzekłada się na postępy w grze, a towarzysząca temu satysfakcja jest głównymźródłem przyjemności czerpanej z gry.