W Delcie 10/2009, w artykule Czy naprawdę prawie robi wielką różnicę, Paulina Małolepsza i Tomasz Małolepszy piszą o przykładach funkcji ciągłych, które są różniczkowalne prawie wszędzie, ale jednak nie są całkami swoich pochodnych.
Jeszcze zanim pierwsze teleskopy satelitarne umożliwiły zajrzenie w przestrzeńkosmiczną w czasach, gdy technologie kosmiczne wykorzystywane były przeważniena potrzeby zimnej wojny, energetyczne promieniowanie pochodzące z gwiazd badanolicznikami Geigera wynoszonymi w wyższe warstwy atmosfery przez suborbitalnerakiety, które, obracając się wokół własnej osi, skanowały niebo. Jednym z pierwszychodkrytych tą metodą obiektów (1964 r.) był Cyg X-1, znajdujący się w gwiazdozbiorzeŁabędzia w okolicy Cygni, w dolnej części „krzyża” tworzonego przeznajjaśniejsze gwiazdy tej konstelacji.
...ale przecieżkiedyśpowstaćmusiały. Z tymi pochodzenia ziemskiego w zasadzienie ma problemu. Zastanawiające jest natomiast powszechne występowanienanodiamentowych drobin w meteorytach (chondrytach).
Coraz cieplejsze kwietniowe noce zachęcają do obserwacji. Wciążjeszcze możemyobserwowaćJowisza (-2,0 mag), który po zachodzie Słońca pojawia się niezbytwysoko nad zachodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Barana.
Serię artykułów o silnikach unipolarnych zakończymy opisem dośćefektownegoukładu demonstrującego działanie takiego silnika. Przed przystąpieniem dodoświadczeńnależy koniecznie przeczytaćwskazówki, dotyczące bezpiecznegoposługiwania się magnesami neodymowymi, zawarte w artykule w Delcie 1/2012.
Najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny, jak śpiewała Marilyn Monroe. Okazuje się, żemogą byćrównie bezcenne dla fizyków. Klejnociki te umożliwiły zbudowaniekwantowej pamięci oraz pozwoliły na splątanie drgańw dwóch kryształachznajdujących się w makroskopowej odległości.
Jedną z najlepiej znanych metod wyznaczania liczb pierwszych jest sito Eratostenesa.Opiera się ona na spostrzeżeniu, w zasadzie oczywistym, że jak wyrzucimy wszystkieliczby złożone, to zostaną same liczby pierwsze...
Twierdzenie o jednoznaczności rozkładu na czynniki pierwsze w zbiorze liczbnaturalnych wypowiada się najprościej w następujący sposób: każdą liczbę naturalnąróżną od jedności możemy przedstawićw postaci iloczynu liczbpierwszych na jeden tylko sposób, o ile rozkłady, różniące się kolejnościączynników, uważaćbędziemy za równe...
WDelcie10/2009, w artykule Czy naprawdę prawie robi wielką różnicę,Paulina Małolepsza i Tomasz Małolepszy piszą o przykładach funkcji ciągłych,które są różniczkowalne prawie wszędzie, ale jednak nie są całkami swoichpochodnych.
7 stycznia 2012 roku około 1400 uczniów wzięło udział w drugim etapie VI OlimpiadyMatematycznej Gimnazjalistów. Najciekawszym i jednocześnie najtrudniejszymzadaniem okazało się zadanie z planimetrii oznaczone numerem 5. Rozwiązało jeniewielu uczniów, przy czym żaden z nich nie rozważył wszystkich możliwychkonfiguracji. Poniżej postaramy się zadanie to dokładnie zanalizować.
Poprzedni deltoid poświęcony był osiom potęgowym, między innymi twierdzeniu,które w skrócie brzmi tak: osie potęgowe trzech okręgów przecinają się w jednym
punkcie. Ciekawym jego zastosowaniem jest dowód twierdzenia Brianchona.
Na płaszczyźnie, jeśli trójkąt ma równe boki, to jest równoboczny. W przestrzenijednak czworościan, którego ściany są przystające, wcale nie musi byćforemny...
WDelcie3/1979 zamieściliśmy największy znany wówczas kwadrat magicznyzłożony z różnych liczb pierwszych – było ich 169. Co więcej, był to kwadrat„cebulkowy”. A dziś– proszę: istnieje już„cebulkowy” kwadrat magiczny ażo trzywiększy, złożony zatem z dwustu pięćdziesięciu sześciu liczb pierwszych. I jak tunie wierzyćw postęp!
Sophie Germain (1776–1831), wbrew ówczesnym obyczajom matematyk, fizyk, metalurg i autorka ciekawych szkiców o kulturze, prawie na każdym kroku musiała udowadniać swą wiedzę i bronić swych dokonań przed rzeszami niedowiarków.
Co to jest liczba pierwsza? Najkrótsza definicja mówi, że to taka liczba naturalna,która ma dokładnie dwa dzielniki. Każda liczba naturalna ma przynajmniej dwadzielniki: 1 i samą siebie. Wyjątkiem jest jedynka, dla której te dwa dzielniki okazują siętym samym.
Życie można spotkaćna Ziemi właściwie wszędzie. Bakterie – w kwaśnej wodziewrzących gejzerów, tatusiów-pingwinów stojących przez parę zimowych miesięcy bezpożywienia, z jajem na nogach, podczas gdy mamusie wybrały się na posiłekw oceanie. Białe niedźwiedzie pluszczące się wokół kry. W tej samej wodzie, częstoo temperaturze poniżejżyją teżzimnokrwiste ryby. Dlaczegonie zamarzają wewnątrz?