Skojarzenia w grafach kubicznych
Skojarzenia to bardzo popularny temat. Pojawiają się w różnych miejscach zarówno w informatyce, jak i w matematyce dyskretnej.
Definicja. W grafie nieskierowanym zbiór krawędzi nazywamy skojarzeniem, jeśli żadne dwie krawędzie z nie mają wspólnego końca.
W tym artykule zajmiemy się skojarzeniami w grafach kubicznych. Graf nazwiemy kubicznym, jeśli każdy wierzchołek ma stopień dokładnie
Mając dany graf przez i będziemy oznaczać odpowiednio zbiór wierzchołków i krawędzi Ponadto oznaczmy Dla wierzchołka przez będziemy oznaczać zbiór sąsiadów ; tę notację rozszerzymy na podzbiory wierzchołków: Skojarzenie w grafie nazwiemy doskonałym, jeśli ma ono rozmiar dokładnie czyli każdy wierzchołek jest końcem jakiejś krawędzi skojarzenia. Na rysunku pokazane są dwa grafy kubiczne: pierwszy z nich ma doskonałe skojarzenie, a drugi nie ma. Czy łatwo jest odróżnić grafy kubiczne z doskonałym skojarzeniem od tych, które takiego nie mają?
By odpowiedzieć na to pytanie, przypomnijmy sobie wpierw twierdzenie Halla. Mamy graf dwudzielny – dwudzielny, to znaczy, że zbiór wierzchołków można podzielić na takie dwie części i że wszystkie krawędzie łączą z Interesuje nas to, czy w tym grafie istnieje skojarzenie rozmiaru czyli takie, że wszystkie wierzchołki ze zbioru są skojarzone (każdy jest końcem pewnej krawędzi skojarzenia). Jeśli istnieje taki zbiór że to ewidentnie takie skojarzenie nie istnieje: wierzchołki z mają za mało sąsiadów, by wszystkie były skojarzone. Twierdzenie Halla orzeka, że powyższy warunek jest decydujący: jeśli dla każdego mamy to w istnieje skojarzenie rozmiaru
Twierdzenie Halla mówi o istnieniu dużych – kojarzących wszystkie wierzchołki jednej części grafu – skojarzeń w grafach dwudzielnych. A jak to jest dla dowolnych grafów? O tym mówi twierdzenie Tutte. Obierzmy dowolny graf i zastanówmy się, co może przeszkadzać w tym, by miał doskonałe skojarzenie. Weźmy dowolny zbiór wierzchołków i wyrzućmy go z grafu, otrzymując graf Spójrzmy na pewną spójną składową : jeśli ma ona nieparzyście wiele wierzchołków, to w doskonałym skojarzeniu musiałaby istnieć krawędź łącząca wierzchołek z tej spójnej składowej z wierzchołkiem z Wobec tego nieparzystych spójnych składowych nie może być więcej niż Twierdzenie Tutte mówi, że powyższy warunek jest wystarczający: jeśli dla każdego zbioru wierzchołków po wyrzuceniu w pozostaje nie więcej niż nieparzystych spójnych składowych, to w istnieje doskonałe skojarzenie.
Wróćmy teraz do grafów kubicznych. Okazuje się, że tym, co może przeszkadzać, by w grafie kubicznym istniało doskonałe skojarzenie, są mosty (patrz np. dolny graf na rysunku). Krawędź jest mostem, jeśli nie leży w żadnym cyklu, tj. po wyrzuceniu krawędzi końce leżą w różnych spójnych składowych. Spróbujemy wykorzystać twierdzenie Tutte, by wykazać następujący:
Lemat. Jeśli graf kubiczny nie ma mostów, to ma doskonałe skojarzenie.
Dowód. Chcemy użyć twierdzenia Tutte, weźmy więc dowolny podzbiór wierzchołków i zastanówmy się, ile może być spójnych składowych o nieparzystej liczbie wierzchołków w Weźmy taką spójną składową Zauważmy, iż łączny stopień wierzchołków to : jest to liczba nieparzysta, czyli, na mocy lematu o uściskach dłoni, nieparzyście wiele krawędzi łączy z resztą grafu. Jeśliby łączyła z resztą grafu tylko jedna krawędź, to byłaby mostem: wobec tego istnieją co najmniej trzy krawędzie łączące z resztą grafu. Skoro było spójną składową to te trzy krawędzie łączą z Z drugiej strony, łączny stopień wierzchołków z wynosi w może być zatem co najwyżej spójnych składowych o nieparzystej liczbie wierzchołków, co kończy dowód lematu.
Wiemy już, że jeśli graf kubiczny nie ma mostów, to ma doskonałe skojarzenie. Ale ile ma tych skojarzeń? Otóż do końca nie wiadomo. W latach 70. ubiegłego wieku László Lovász i Michael Plummer postawili hipotezę, że jest ich wykładniczo wiele: istnieje taka stała że każdy graf kubiczny bez mostów ma co najmniej doskonałych skojarzeń. Hipotezę tę dość szybko udowodnił Marc Voorhoeve dla grafów kubicznych dwudzielnych. Bardzo niedawno Maria Chudnovsky oraz Paul Seymour udowodnili hipotezę dla grafów planarnych: pokazali oni, że graf kubiczny planarny bez mostów ma co najmniej doskonałych skojarzeń. Z drugiej strony, Esperet, Král, Škoda i Škrekovski pokazali, że w dowolnym grafie kubicznym bez mostów mamy co najmniej doskonałych skojarzeń i jest nadzieja na to, że niedługo powstanie dowód, że istnieje ich co najmniej dla pewnej stałej Jak widać, jeszcze długa droga pozostała do rozstrzygnięcia hipotezy Lovásza–Plummera.