Niebo jak własna kieszeń
NIebo w czerwcu
Czerwiec rozpoczyna się pełnią Księżyca (2 VI). Dzień przed pełnią Księżyc przemknie obok Saturna - odległość koniunkcji wyniesie Druga, podobna koniunkcja będzie mieć miejsce 29 VI.
By obserwować te zjawiska, należy wieczorem skupić wzrok na kierunku wschodnim (wysokość, na której zajdzie koniunkcja, będzie, niestety, niewielka, około ), odszukując przy okazji gwiazdozbiór Wagi i charakterystyczne szczypce Skorpiona z czerwonym Antaresem, wynurzające się w tym czasie spod wschodniego horyzontu.
Parę dni później (5 VI) będziemy mieli okazję obserwować Wenus w momencie największej elongacji wschodniej. Planeta będzie świecić bardzo jasno w odległości około od Słońca, w najwyższym z punktu widzenia ziemskiego obserwatora punkcie swojej orbity. 13 VI Wenus znajdzie się blisko dobrze widocznej gołym okiem (jasność ) gromady otwartej M44 (Żłóbka) w gwiazdozbiorze Raka; odległość na sferze niebieskiej pomiędzy tymi obiektami wyniesie około Również w gwiazdozbiorze Raka, nieco powyżej Wenus i w kierunku południowym znajdziemy bardzo jasnego Jowisza
Kolejne wydarzenia czerwcowego nieba to: nów Księżyca 16 VI oraz przesilenie letnie 21 VI (o godzinie 18:38) - noc z 21 na 22 VI będzie w tym roku najkrótsza. Kilka dni później Merkury o jasności oddali się na maksymalną odległość po zachodniej stronie Słońca ( największa elongacja zachodnia). Obserwacje należy przeprowadzić wczesnym rankiem, w porze wschodu Słońca, czyli około 4:30 rano.
Wspomnianego na początku Saturna możemy wykorzystać także do namierzenia słabego roju Theta Ophiuchid, którego radiant w Wężowniku znajduje się powyżej i w kierunku wschodnim od czerwcowej pozycji planety. Aktywność roju nie jest wielka (parę zdarzeń na godzinę), ale maksimum przypadające w połowie miesiąca w czasie niezbyt jasnego Księżyca daje szansę na obserwację bolidów.