Niebo jak własna kieszeń
Niebo w kwietniu
W tym miesiącu ominie nas znowu zaćmienie Księżyca, widoczne 4 IV dla mieszkańców przeciwnej do Polski strony Ziemi - w pasie przechodzącym przez wschodnią Azję, Australię, Pacyfik, aż do Ameryki Północnej. Na szczęście i na pocieszenie mamy jednak kilka innych astronomicznych atrakcji do wyboru, na przykład spośród obiektów z Katalogu Messiera.
12 IV będzie miała miejsce koniunkcja Wenus z obiektem M45, czyli najsłynniejszą chyba gromadą otwartą: Plejadami. Zjawisko to możemy swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem albo lornetką. Wenus i Plejady zbliżą się na odległość stopnia. Około godziny 19:45, po zmroku, para pojawi się nad zachodnim horyzontem na wysokości około i widoczna będzie przez następne trzy godziny. Wenus osiągnie jasność natomiast M45 jasność
Dobre warunki do obserwacji M104, czyli Galaktyki Sombrero, którą najłatwiej obserwuje się z półkuli południowej, będziemy mieli 1 IV. Tego dnia po północy M104 osiągnie najwyższy punkt na naszym niebie, znajdzie się na wysokości ponad południowym horyzontem. Jej jasność wyniesie około więc będzie to obiekt doskonały do obserwacji lornetką lub małym teleskopem.
Kwiecień to także świetny czas na obserwacje kolejnego obiektu katalogu Messiera - galaktyki spiralnej M94, która będzie widoczna wtedy przez całą noc. M94 pojawia się po zmroku nad wschodnim horyzontem, a zniknie w świetle wschodzącego Słońca na takiej samej wysokości nad horyzontem zachodnim. Jej jasność to Kolejna bardzo piękna galaktyka spiralna - M51, czyli Galaktyka Wir - znajdzie się w sprzyjających warunkach do obserwacji 14 IV. Będzie ona widoczna również przez całą noc na niebie i będzie miała jasność podobną do poprzednich obiektów. Polecamy także gromadę kulistą gwiazd o nazwie M3, na którą również warto "zapolować" w połowie miesiąca. Przykładowo, w dniu 17 IV około godziny 20:00 pojawi się na wysokości nad wschodnim horyzontem, około północy osiągnie najwyższy punkt na niebie i zniknie o świcie ponad zachodnim horyzontem. Jej jasność to
Na kwietniowym niebie zagoszczą też meteory pochodzące z kilku rojów, przede wszystkim z Lirydów, którego radiant znajduje się w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum tego roju wypada 23 IV z 10-15 meteorami na godzinę.