Niebo jak własna kieszeń
Niebo w lipcu
W pobliżu północnego bieguna nieba, pomiędzy gwiazdozbiorami Małej Niedźwiedzicy, Kasjopei oraz Łabędzia znajduje się Cefeusz (łac. Cepheus)...
Starożytny kartograf Ptolemeusz przydzielił ten obszar nieba królowi Etiopii, krainy znajdującej się według mitu na terenach obecnego Egiptu, Izraela i Jordanii (w historii uwiecznionej na niebie biorą też udział: żona Cefeusza – Kasjopeja, córka Andromeda, groźny Wieloryb, oraz wybranek Andromedy, Perseusz). Najjaśniejszą gwiazdą Cefeusza jest zwana Alderamin stanowiąca dobry punkt orientacyjny na niebie; znajdująca się w pobliżu Cephei stanie się za około 2000 lat Gwiazdą Polarną, zastępując w tej roli Polaris. Niektóre gwiazdy Cefeusza są modelowymi przedstawicielkami klas zmienności: typ Cephei (Alfirk, średnia jasność ) to gwiazdy Ciągu Głównego o masach od 7 do pulsujące z okresami około dnia, natomiast Cephei (średnia jasność ) jest prototypową cefeidą; charakterystyczną zależność okres pulsacji–jasność wykorzystuje się do pomiarów odległości. W gwiazdozbiorze Cefeusza znajduje się także bardzo piękna mgławica refleksyjna Irys ( tuż obok Cephei), oświetlana przez znajdującą się w jej centrum gwiazdę; mgławica została odkryta i opisana przez słynnego astronoma i kompozytora, Williama Herschela.
W lipcu spodziewamy się roju Akwaryd (początek 12 VII, maks. 27 VII, 20 zjawisk/h, radiant w gwiazdozbiorze Wodnika), pochodzącego z pozostałości muskających Słońce komet grupy Krachta. Księżyc będzie w pełni 22 VII (nów 8 VII), co może trochę przeszkadzać w obserwacjach świecących bolidów. Pozycje planet prezentują się następująco: Merkury wstaje przed Słońcem, podobnie jak Mars i Jowisz znajdujące się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Wenus jest w tym okresie po wschodniej stronie Słońca w gwiazdozbiorze Lwa. Saturn będzie dobrze widoczny w pierwszej połowie nocy na zachodzie ( Panna), a Uran tradycyjnie na granicy widoczności, w gwiazdozbiorze Ryb.