Niebo jak własna kieszeń
Niebo w czerwcu
Rozpoczynające się lato (przesilenie letnie 21 VI o 7:04) stwarza dobrą okazję do obserwacji gwiazdozbioru Wężownika (łac. Ophiuchus). Wężownik jest ciekawy z wielu powodów: przede wszystkim jest jednym z trzynastu gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka (zwykle pamięta się jedynie o dwunastu znakach zodiaku) – Słońce przebywa w gwiazdozbiorze Wężownika od 29 XI do 17 XII.
Wężownik zmaga się z Wężem, rozdzielając ten gwiazdozbiór na dwie części – Głowę i Ogon – położone, odpowiednio, obok jasnego Wolarza i Orła. W dawnych czasach Wężowi i Wężownikowi towarzyszył Byk Poniatowskiego, gwiazdozbiór wyodrębniony przez Marcina Poczobutta-Odlanickiego, astronoma i rektora wileńskiego uniwersytetu pod koniec XVIII wieku. Wśród gwiazd Byka Poniatowskiego, które obecnie stanowią część Wężownika, znajduje się Gwiazda Barnarda: oddalony od Ziemi o zaledwie 6 lat świetlnych czerwony karzeł o jasności i największym obecnie znanym ruchu własnym /rok. Gwiazdozbiór zawiera także wiele gromad kulistych, co jest związane z położeniem w kierunku centrum Galaktyki. Najjaśniejszą gwiazdą Wężownika jest Ophiuchi, nazwana Rasalhague (Głowa Wężownika, ).
W czerwcu spodziewamy się Arietyd (radiant w gwiazdozbiorze Barana, maks. 7 VI), a pod koniec miesiąca – nieregularnego roju czerwcowych Bootydów (radiant w Wolarzu, maks. 28 VI). Nów Księżyca wypada 8 VI, pełnia 23 VI. Wenus i Merkury znajdują się aktualnie w gwiazdozbiorze Bliźniąt, i są słabo widoczne przed zachodem Słońca, natomiast Mars pojawia się na krótko przed wschodem w Byku. W tym samym gwiazdozbiorze, bardzo blisko Słońca, jest również Jowisz (koniunkcja 19 VI). Nie zawiedzie Saturn (gwiazdozbiór Panny, ), obok którego 19 VI znajdzie się wieczorem Księżyc.