Niebo jak własna kieszeń
Niebo w maju
Zbliżający się koniec wiosny Astronom Uważny potwierdzi eksperymentalnie, obserwując w późnych godzinach wieczornych wschód Trójkąta Letniego, złożonego z Deneba, Wegi i Altaira, jasnych gwiazd należących do gwiazdozbiorów Łabędzia, Lutni i Orła.
O wiele mniej majestatyczny, a przez to łatwy do przegapienia, jest wciśnięty pomiędzy wspomnianych wyżej „celebrytów nocnego nieba” niewielki gwiazdozbiór Strzały (łac. Sagitta). Strzałę tworzą niezbyt jasne gwiazdy znajdujące się na tle dysku Galaktyki. Najjaśniejsza z nich to Sagittæ , wyznaczająca wraz z grot strzały wystrzelonej przez Herkulesa w kierunku Orła zmierzającego do przykutego do skały Prometeusza. Gwiazdy te są związane z gromadą Hiady znajdującą się w Byku: mają podobną do niej prędkość i kierunek ruchu w Galaktyce. Pomiędzy i a lotką Strzały, tworzoną przez i Sagittæ, znajduje się także gromada kulista M71 o jasności którą można zaobserwować przez amatorski teleskop lub lornetkę.
Maj zacznie się deszczem Akwaryd (maksimum 5-6 V, około 10 zjawisk/h), w których zaobserwowaniu nie będzie, miejmy nadzieję, zanadto przeszkadzać zanikający w trzeciej kwadrze Księżyc (nów 10 V, pełnia 25 V). W czasie nowiu nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca, widoczne na półkuli południowej (Australia, Ocean Spokojny). 28 V tuż przed zachodem Słońca spotkanie miesiąca: koniunkcja Jowisza i Wenus w gwiazdozbiorze Byka. Planety znajdą się w odległości mniejszej niż a w ich pobliżu pojawi się także Merkury . Mars przebywa obecnie w gwiazdozbiorze Barana i, wschodząc wraz ze Słońcem, nie stanowi wdzięcznego obiektu do obserwacji, w przeciwieństwie do Saturna , który w maju będzie widoczny przez całą noc na granicy gwiazdozbiorów Wagi i Panny.