Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Sklep ze słodyczami
Tym razem zadanie Candies z Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej z 2010 roku.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Tym razem zadanie Candies z Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej z 2010 roku.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Dzisiejsze zadanie pochodzi z VII obozu informatycznego ILOCAMP.
Rozpoczynając na początku lat 80. XX wieku studia doktoranckie na Uniwersytecie w Erlangen, Karlheinz Brandenburg raczej nie przypuszczał, że wyniki jego pracy przyczynią się do zrewolucjonizowania branży muzycznej na całym świecie. A zaczęło się od tego, że jego promotor, profesor Dieter Seitzer, rozważał zagadnienie przesyłania muzyki liniami telefonicznymi...
W dniach 15-18 kwietnia 2015 r. w Warszawie odbyły się zawody III stopnia XXII Olimpiady Informatycznej. Zostało do nich zakwalifikowanych 99 zawodników. W ciągu dwóch dni zawodów finałowych zawodnicy mieli do rozwiązania w sumie sześć zadań programistycznych ocenianych od 0 do 100 punktów.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której grupa speleologów chce wyeksplorować nieznaną jaskinię. Przy każdym rozgałęzieniu muszą podejmować decyzję, ilu z nich pójdzie każdym z nowych tuneli.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym kąciku omówimy zadanie Wiercenia, które pojawiło się na Potyczkach Algorytmicznych w roku 2009.
Informatyka Informatyczny kącik olimpijski
W tym miesiącu omówimy zadanie Kuglarz z pierwszej rundy Potyczek Algorytmicznych 2014. Tytułowy kuglarz zaprasza przechodniów do następującej gry...
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Jednym z najtrudniejszych zadań, z którym mierzyli się uczestnicy światowych finałów konkursu ACM ICPC w roku 2014, było zadanie pt. Metal Processing Plant.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym kąciku omówimy zadanie Filary, które pojawiło się na Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym 2014. Zadanie, pomimo prostej treści i (jak się za chwilę przekonamy) całkiem prostego rozwiązania, sprawiło sporo kłopotów drużynom startującym w zawodach i ostatecznie zostało rozwiązane tylko przez jedną z nich.
W numerze 10/2010 Delty pojawił się artykuł Wojciecha Plandowskiego, w którym autor po ciężkich bojach pokazuje rozwiązanie pewnego konkretnego typu równania na słowach. Mogłoby się wydawać: udało się, sprawa skończona. Tymczasem przy okazji w artykule pojawia się definicja i kilka ważnych własności słów pierwotnych, a stąd już tylko mały krok do innej ciekawej rodziny słów, mianowicie do słów pierwszych. To dobry pretekst, by coś o nich opowiedzieć.
W tym artykule rozwiążemy problem rozkładu słowa na najmniejszą liczbę słów Lyndona (zwanych też słowami pierwszymi). Problem ten jest inspirowany zadaniem Jan z pierwszej edycji Potyczek Algorytmicznych, która odbyła się w roku 2005.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym kąciku omówimy zadanie Fotoradary, które pojawiło się w 2013 roku na Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym.
Informatyka O tym, czego nie ma
Wiadomo, że elementami zbiorów mogą być inne zbiory. Ale czy zbiór może sam być swoim elementem? Czy może się zdarzyć, że
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym miesiącu omówimy zadanie Sequence, które pojawiło się na tegorocznej edycji Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej.
Umysł to komputer. Teza ta, która nawet w tak niedoprecyzowanej formie jest dla wielu z nas nie do przyjęcia, legła u podstaw sztucznej inteligencji, jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych dziedzin nauki zapoczątkowanych w ubiegłym stuleciu. Była to dziedzina, która bodaj jako pierwsza wyodrębniła się z informatyki jako osobna poddziedzina, ale miała ambicje daleko poza informatykę wykraczające.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Zadanie Skarb pojawiło się w kwalifikacjach do konkursu Google Code Jam 2013.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
Tym razem zadanie Smok z Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2005, które odbyły się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Informatycy wiedzą, że odpowiedzi na pewne z pozoru filozoficzne pytania wcale nie tak trudno znaleźć. Wystarczy napisać i uruchomić odpowiedni kod. W taki też sposób podejdziemy do problemu postawionego w tytule artykułu.
Jesteśmy świadkami szybkiego postępu w informatyce. Pojawiają się nowe języki programowania, biblioteki i platformy programistyczne. Korzystamy z obliczeń wielkiej skali, a swoje dane i aplikacje przenosimy do tzw. chmury. Jak jest możliwy tak szybki rozwój, pomimo dużego skomplikowania systemów komputerowych?
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym kąciku dwa zadania z cyklu naszych ulubionych, tzn. na pierwszy rzut oka ciężkie do ugryzienia, ale mające ładne i krótkie rozwiązania.
W okolicy mojego wydziału znajduje się stylowy bar mleczny. Potrawę należy wybrać przy kasie, zapłacić, a następnie podejść do „okienka”. Tam podajemy paragon i rozpoczynamy oczekiwanie na posiłek...
Od lat prowadzę ćwiczenia z przedmiotu Języki, Automaty i Obliczenia, w skrócie JAiO, zwanego potocznie „jajo”.
Algorytmy Informatyczny kącik olimpijski
W tym kąciku informatycznym – zadanie Palindromy z finału XIII Olimpiady Informatycznej.
W dniach 1-4 kwietnia 2014 r. w Warszawie odbyły się zawody III stopnia XXI Olimpiady Informatycznej. Zostało do nich zakwalifikowanych 100 zawodników. W ciągu dwóch dni zawodów finałowych zawodnicy mieli do rozwiązania w sumie sześć zadań programistycznych ocenianych od 0 do 100 punktów.
Badania socjologiczne niesocjologom najczęściej kojarzą się zapewne z ankietami, czyli badaniami sondażowymi. USOS dzięki aplikacji Ankieter stanowi bardzo użyteczne narzędzie w prowadzeniu badań sondażowych wśród studentów.