Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym 2012

• Publikacja w Delcie: lipiec 2012
  • Publikacja elektroniczna: 01-07-2012

fot. M. Kaźmierczak

Zespół UW w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka.

fot. M. Kaźmierczak

Zespół UW w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka.

W dniach 14–18 maja br. w Warszawie odbyły się finały najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie, ACM International Collegiate Programming Contest (ACM ICPC), nazywanego też Akademickimi Mistrzostwami Świata w Programowaniu Zespołowym.

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka zdobyła wicemistrzostwo świata, rozwiązując 9 z 12 zadań przygotowanych przez organizatorów. Mistrzowie świata, drużyna z Sankt Petersburga, również rozwiązali 9 zadań konkursowych, lecz zajęło im to mniej czasu. Na trzecim miejscu, z 8 rozwiązanymi zadaniami, uplasował się zespół z Moskwy.

Podpisanie dokumentu przyznającego UW organizację 36. finałów ACM ICPC 2012, maj 2011 r., Orlando.
Siedzą od lewej:
prof. William Poucher, dyrektor konkursu ICPC;
prof. Jan Madey, dyrektor finałów ICPC 2012;
prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW.
Stoją od lewej:
prof. Tadeusz Tomaszewski;
prof. Alojzy Nowak;
prof. Krzysztof Diks, zastępca dyrektora finałów ICPC 2012;
dr Jeff Donahoo.

Siedzą od lewej:
prof. William Poucher, dyrektor konkursu ICPC;
prof. Jan Madey, dyrektor finałów ICPC 2012;
prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW.
Stoją od lewej:
prof. Tadeusz Tomaszewski;
prof. Alojzy Nowak;
prof. Krzysztof Diks, zastępca dyrektora finałów ICPC 2012;
dr Jeff Donahoo.

Rezultat osiągnięty przez drużynę Uniwersytetu Warszawskiego jest ex-aequo trzecim najlepszym wynikiem Polaków w historii tych zawodów. Dwa dotychczasowe polskie zwycięstwa w finałach ACM ICPC należą również do Uniwersytetu Warszawskiego, którego drużyny wygrywały w latach 2003 i 2007, natomiast drugie miejsce w 2006 roku uzyskał zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gospodarzem tegorocznych, 36. finałów ACM ICPC był Uniwersytet Warszawski. Warszawa jest czwartym europejskim miastem, w którym odbyły się finały ACM ICPC. Do Polski przyjechało 112 zespołów – łącznie podczas imprezy stolicę odwiedziło ponad 1000 osób. O randze Mistrzostw świadczą najznakomitsze patronaty, m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Wiceprezesa Rady Ministrów RP Waldemara Pawlaka. Ceremonia rozpoczęcia miała miejsce 15 maja w Sali Kongresowej PKiN, główne zawody odbyły się 17 maja na Wydziale Zarządzania UW, natomiast uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się 17 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej. Więcej informacji o zawodach można znaleźć na oficjalnej stronie finałów ACM ICPC 2012.

Równocześnie z zawodami ACM ICPC 2012, w dniach 17–19 maja, w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbył się Pierwszy Ogólnopolski Piknik Informatyczny, którego głównym organizatorem był Uniwersytet Warszawski. Oprócz relacji z samych zawodów, na uczestników pikniku czekały liczne pokazy z zakresu informatyki i robotyki, konkursy i zabawy sprawdzające i rozwijające wiedzę informatyczną. Były też stanowiska wystawców, wśród nich m.in. firm i organizacji związanych z technologiami informacyjnymi. Więcej informacji o pikniku można znaleźć na stronie pikniku.

W związku z Mistrzostwami przygotowana została książka W poszukiwaniu wyzwań. Wybór zadań z konkursów programistycznych Uniwersytetu Warszawskiego zawierająca subiektywny wybór najlepszych zadań z konkursów programistycznych współorganizowanych przez Uniwersytet Warszawski wraz z opisem rozwiązań wzorcowych. Autorami książki jest 27 osób związanych z Uniwersytetem Warszawskim, które odegrały znaczące role w historii polskich konkursów programistycznych jako ich uczestnicy lub organizatorzy.

Swoją obecność na zawodach i Pikniku zaznaczyła także Delta. Każdy uczestnik Mistrzostw otrzymał w prezencie specjalny, anglojęzyczny egzemplarz Delty zawierający wybór różnorodnych tekstów z ostatnich kilku lat. Natomiast na stanowisku Olimpiady Informatycznej podczas Pikniku rozdawana była broszura Informatyka według Delty prezentująca wybór łatwych i niezbyt trudnych artykułów z Delty o szeroko rozumianej tematyce informatycznej.