Aktualności (nie tylko) fizyczne
Półpanegiryk
Kiedy internetowy tabloid krzyczy o dziesięciu największych w dziejach świata awariach garderoby osób znanych, nie ma na ogół wątpliwości, że to niepoważna zabawa. Co jednak sądzić, gdy na ponumerowanej skali ustawia się instytucje naukowe prowadzące badania w określonej dyscyplinie?
Kilka miesięcy temu podano, że Uniwersytet Warszawski znalazł się wśród najlepszych ośrodków badawczych w dyscyplinie fizyka w tzw. rankingu szanghajskim, plasując się w przedziale miejsc od 51. do 75., najwyżej ze wszystkich polskich instytucji reprezentujących wszystkie możliwe dyscypliny. Czy to dobrze, czy może bardzo dobrze? I co to w ogóle znaczy?
Wynik liczbowy w rankingu oblicza się ze wzoru:
gdzie poszczególne wskaźniki mieszczą się w przedziale od 0 do 1 i są związane z następującymi aspektami działalności naukowej. Q1 mierzy liczbę artykułów opublikowanych w latach 2014-2018 w 25% czasopism o najwyższych współczynnikach wpływu, związanych ze średnią liczbą cytowań publikowanych tam prac. CNCI to średnia cytowań artykułów opublikowanych w latach 2014-2018 z afiliacją instytucji do średniej liczby cytowań obliczonej dla wszystkich instytucji - pokazuje zatem, jak ważne są dla innych badaczy prace naukowe prowadzone w danej instytucji. Współpraca międzynarodowa to wskaźnik IC będący stosunkiem liczby artykułów z lat 2014-2018 z afiliacją instytucji oraz afiliacją instytucji z innego kraju do liczby artykułów z afiliacją instytucji. Liczbę artykułów z czasopism stanowiących naukową ekstraklasę wyraża współczynnik Top, przy czym w przypadku fizyki oznacza to publikację w Physical Review Letters. Wreszcie miara Award związana jest z liczbą Nagród Nobla z fizyki przyznanych pracownikom danej instytucji w latach 1981-2018, z wagami zmniejszającymi się wraz ze wzrostem wieku nagrody.
Wszystkie wskaźniki są obliczone jako pierwiastek kwadratowy wyniku jednostki do wyniku osiągniętego przez jednostkę najlepszą w danej kategorii. Wyjątkiem jest CNCI, w przypadku którego normalizuje się do podwojonej średniej wszystkich instytucji i wyniki przekraczające 100% obcina się do 100%.
Miejsce Uniwersytetu Warszawskiego w poszczególnych kategoriach w fizyce to:
- Q1: miejsce 101. (podium: Sorbonne U, Harvard U, U of Tokyo).
Ten wskaźnik premiuje dużych - im większa jednostka, tym więcej prac naukowych; jeśli są dobrze publikowane, przekłada się to od razu na wynik w tej kategorii. - CNCI: miejsce 107.
Ciekawie jest przyjrzeć się przykładowym instytucjom legitymującym się maksymalnymi wartościami wskaźnika cytowań. Są to m.in.: Radboud U Nijmegen, U of Perugia, U of Adelaide, U of Mississippi, U of Sussex, Vrije U, Cardiff U, U of Cantabria, U of Oviedo, U of Siena, U of Urbino, Cag U, Manhattan College, U Antonio Narino, U Mohammed I, U of Rennes 1, U of Salerno, Montana State U - Bozeman, U of Camerino, U of Balearic Islands, West Virginia U, U of Szeged, U of Texas Rio Grande Valley, Uniwersytet Zielonogórski. Pokazuje to od razu, że kilka wybitnie wysoko cytowanych prac powstałych w niewielkiej instytucji jest w stanie "zrobić" cały wskaźnik. Nie zawsze tak jednak jest - instytucją o najwyższej wartości CNCI jest też Kyoto U. - IC: miejsce 261. (podium: Cag U, Kyoto U, Manhattan College, Nagasaki Institute of Applied Science).
Wydaje się, że taki wskaźnik może premiować jednostki, które nie prowadzą własnych unikalnych badań, a wyniki naukowe osiągają we współpracy z silniejszymi naukowo partnerami. - Top: miejsce 95. (podium: U of Paris-Saclay, MIT, Sorbonne U).
- Award: Nagród Nobla nie mamy.
Jeżeli uznamy, że Nagrody Nobla są, na przykład ze względów historyczno-ekonomicznych, niesprawiedliwe, i do tego premiują instytucje amerykańskie, możemy uszeregować fizykę bez uwzględniania składnika Award. Pierwsza dziesiątka będzie wtedy wyglądać następująco:
- 1.
- Sorbonne University
- 2.
- MIT
- 3.
- University of Paris-Saclay
- 4.
- University of Chicago
- 5.
- University of California, Berkeley
- 6.
- Harvard University
- 7.
- The University of Tokyo
- 8.
- University of Cambridge
- 9.
- Stanford University
- 10.
- California Institute of Technology (Caltech)
Przy takim uszeregowaniu UW ma miejsce 60., podczas gdy z włączonym wskaźnikiem Award jest to miejsce 74. W tym pierwszym podejściu piątka instytucji bezpośrednio przed UW to:
- U of British Columbia,
- Autonomous U of Madrid,
- Aix-Marseille U,
- U of Zurich,
- Moscow State U,
a piątka instytucji bezpośrednio za UW to:
- U of Naples Federico II,
- Kyoto U,
- Weizmann Institute of Science,
- U of Southampton,
- Seoul National U.
Warto zauważyć, że pozycja UW w całym rankingu jest wyższa od którejkolwiek z pozycji w rankingach kryteriów cząstkowych, co oznacza, że w udany sposób łączy on wskaźniki różnych rodzajów.