Artykuł źródłowy w wersji do druku [application/pdf]: (82 KB)
Do powierzchni nieważkiej sfery przymocowany jest mały koralik, który możemy traktować jak punkt materialny. Sfera leży na poziomej podstawce, w chwili początkowej koralik znajduje się w najwyższym położeniu. Zakładamy, że sfera nie ślizga się po podstawce, dopóki wywiera na nią siłę nacisku. Na jakiej wysokości nad podstawką znajdzie się koralik po wytrąceniu z położenia równowagi, gdy sfera zacznie ślizgać się po podstawce?
Rozwiązanie
Rozważmy układ w położeniu przedstawionym na rysunku 1 zakładając, że sfera toczy się jeszcze bez poślizgu. Na koralik w punkcie działa siła ciężkości oraz siła reakcji sfery, której składowe wzdłuż promienia sfery i prostopadłą do promienia oznaczyliśmy przez i Rysunek 2 przedstawia siły działające na sferę. Ponieważ sfera jest nieważka, wypadkowa działających na nią sił oraz wypadkowy moment sił względem dowolnego punktu wynosi zero. Zatem z drugiego warunku Gdy koralik przestaje naciskać na sferę znika siła tarcia i z pierwszego warunku znikają wszystkie siły działające na sferę. Dopóki sfera toczy się bez poślizgu, ruch koralika możemy traktować jako czysty obrót wokół chwilowego środka w punkcie styczności sfery z podstawką. Wypadkowa sił działających na koralik jest siłą dośrodkową i w chwili, gdy rozpoczyna się poślizg równa jest składowej siły ciężkości wzdłuż odcinka :
gdzie ( jest promieniem sfery). Jedyną siłą zewnętrzną działającą na układ, która wykonuje pracę, jest siła ciężkości działająca na koralik, z zasady zachowania energii mamy więc:
W chwili, gdy sfera przestaje naciskać na podstawkę Koralik znajduje się wtedy na wysokości Od tej chwili koralik porusza się tylko pod działaniem siły ciężkości, czyli po paraboli, do momentu uderzenia w podstawkę. Sfera ślizga się po podstawce obracając się jednocześnie wokół własnej osi.