Ponieważ na płytę nie działa żadna (niepominięta w modelu) pozioma siła zewnętrzna, to pozioma współrzędna położenia środka masy nie może się zmienić. Suwak znajdzie się dokładnie nad środkiem masy, gdy ruch płyty ustanie.
W chwili zwolnienia elektromagnesu wartość przyspieszenia suwaka (które jest skierowane poziomo) musi być taka sama jak wartość (skierowanego pionowo) przyspieszenia środka masy (dlaczego?). W takim razie chwilowym punktem obrotu jest punkt znajdujący się pod zawiasem na wysokości środka masy płyty. Moment bezwładności płyty względem tego punktu jest równy
Rozpatrując obrót wokół tego punktu, uzyskujemy warunek
natomiast rozpatrując obrót wokół środka masy mamy
Porównując te warunki, otrzymujemy
a z równania, opisującego ruch w kierunku pionowym mamy
wyznaczamy czyli również wartość początkowego przyspieszenia suwaka.
Przy rozwiązywaniu takiego zadania łatwo się pomylić, rozpatrując obrót wokół punktu, który jest poddany przyspieszeniu bez uwzględnienia siły bezwładności przyłożonej do środka masy. Siła taka nie wiąże się z dodatkowym momentem siły jedynie gdy rozpatrywanym punktem jest środek masy (co zostało wykorzystane w rozwiązaniu), lub punkt przyspiesza w kierunku środka masy. Łatwo zauważyć, że wszystkie punkty, dla których nie ma dodatkowego momentu siły, leżą na okręgu, którego średnicą jest odcinek miedzy chwilowym punktem obrotu a środkiem masy.